A palesztinok elutasítják a terrort

„Palesztina álláspontja egyértelmű. Elítéljük az Amerikát ért terrortámadást, és minden segítséget megadunk ahhoz, hogy elfogják a bűnösöket” – jelentette ki Khaled Ghazal, a Palesztin Hatóság magyarországi képviseletének vezetője. Hozzátette, hogy ez nem csupán hivatalos álláspont, de ez a palesztin nép hozzáállása is a helyzethez. Elmondása szerint egész Palesztinát megdöbbentette a terrortámadások híre, mivel éppen ők szenvednek a legtöbbet az ilyen és ehhez hasonló eseményektől.

2001. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagykövet úr! A New York-i és washingtoni katasztrófák után a sajtóban felmerült, hogy esetleg a palesztinok is felelősek lehetnek a tragédiáért. Hiába cáfolták a felröppentett híreket, máig hallgatnak az ügy vizsgálatával foglalkozók, mégis árnyék vetült a palesztinokra. Nem érzi úgy azt, hogy valaki sugalmazni akarja ezt a gyanút?
– Teljes mértékben együttérzünk az amerikai áldozatokkal. Nálunk is sokan gyászolnak, mert a terror elvitte szeretteiket. Nem tudunk válaszolni azoknak, akik esetleg minket akarnak előtérbe helyezni, amikor a felelősöket keresik, ugyanis erre semmi alapjuk nincsen. Sajnos azonban vannak olyanok, akik még ezt a tragikus eseményt is arra használják föl, hogy befeketítsenek minket. Ennek azonban semmi alapja nincsen. Ismételten kijelentem tehát, hogy a palesztinok teljes mértékben elítélik a terrortámadásokat.
– Mégis több palesztin városban „Allahu akbar – Allah nagy!” kiáltásokkal és örömünneppel fogadták az események hírét...
– Nem véletlenül látta a világ ezeket a képsorokat. Minden televízióadó közreadta az örvendező palesztinokról készült felvételeket. Ezek az emberek félreértették a helyzetet. Bennük az él, hogy Izrael által használt amerikai vadászgépek bombázzák a házainkat. Nincs kizárva, hogy a felvételeken szereplő emberek elvesztették valakijüket az ilyen támadások során, így igazságszolgáltatásnak érzik az eseményeket. Nem az ő viselkedésük jellemzi a közhangulatot Palesztinában. Elszigetelt eseteket persze minden bizonnyal más országokban is be lehetne mutatni, mivel mindenhol vannak olyan emberek, akik rosszindulatból vagy félreértésből örülnek az eseményeknek. A nálunk történteket a média egyértelműen felfújta. A felvételek bemutatásának célja, hogy mutogathassanak a palesztinokra, lám, ők örülnek mások fájdalmának. Pedig a tragédia idején Izrael elfoglalta a palesztin autonómia területén fekvő Dzsenín várost, ahol eddig tizenöt palesztint öltek meg. Izrael minden nyilatkozatában a terror elleni harcot hangoztatja, és ezzel mi is egyetértünk. Közben viszont ők ránk mutogatnak, teljesen alaptalanul.
– Mennyiben vezetett az amerikai külpolitika arroganciája az események ilyetén alakulásához?
– Az amerikai külpolitikában voltak olyan elemek, amelyeket még az Európai Unió is fenntartással fogadott morális szempontból. Egyes országokat igazságtalanság és sérelem ért. Lehet, hogy felül kellene vizsgálni az amerikai külpolitikát. Az Egyesült Államok sokszor kettős mércét alkalmazott velünk szemben. Az Izraelt elítélő ENSZ-határozatokat például folyamatosan ők vétózták meg, pedig mindenki más számára egyértelmű volt a zsidó állam bűnössége.
– A mostani terrortámadás során öngyilkos merénylet történt. Ez az önök országában is többször megtörtént. Maga szerint vajon mi vezethet egy fiatalt arra, hogy önként meghaljon egy elvért?
– Az öngyilkos merényletek nem csak a Közel-Keletre jellemzőek, és nem mi találtuk ki. Ami az embert ilyen öngyilkosságra vezetheti, az a kétségbeesés. Ha emberhez méltatlan körülmények között kell élnünk, hajlamosak vagyunk meggondolatlan cselekedeteket végrehajtani. Ezeket a merényleteket a Palesztin Hatóság mindig is ellenezte és elítélte. Növekszik az igény, hogy egy terrorellenes frontot hozzanak létre a világ népei, függetlenül a vallástól. Ezzel a palesztin nép egyetért, mert a terror mindenkit, így minket is érint.
– Úgy tűnik, az első pillanattól kezdve az szűrődött ki a médiából, hogy muzulmánok követték el a terrorcselekményt. Nem érzi úgy, hogy megbélyegezték az iszlám világot?
– Sajnálatos módon a média minden erejével azon van, hogy az iszlám világot tartsa bűnösnek, számukra teljesen mindegy, van-e hozzá közünk, vagy nincs. A világ odáig jutott, hogy a mozlim alapvetően bűnös, amíg be nem bizonyítja ennek ellenkezőjét. Tudjuk, hogy miért van ez így, valakik kihasználják a helyzetet ellenünk – sajnos sikerrel. Korai még bárkire mutogatni ezzel kapcsolatban, nem tudjuk, van-e kapcsolat az iszlám és a WTC-katasztrófa között. Ha a vizsgálat kideríti, ki a bűnös, azt büntessék meg, de ne bélyegezzenek meg népeket, országokat.
– Colin Powell külügyminiszter úgy vélte, még ezekben a vészterhes időkben is feltétlenül tető alá kell hozni a sokak által várt találkozót Jasszer Arafat palesztin vezető és Simon Peresz izraeli külügyminiszter között. Támogatják a tervet?
– Minden olyan találkozót támogatunk, ami véget vethet a nálunk zajló erőszaknak. Akár azonnal is készek vagyunk tárgyalni, mivel mi vagyunk leginkább érdekeltek benne, mi vagyunk az első számú elszenvedői a harci cselekményeknek. Mind nekünk, mind arab testvéreinknek az a leglényegesebb, hogy Izrael végrehajtsa az érvényes ENSZ-határozatokat, és létrehozzák újra a független Palesztinát. Ez mindenki érdeke, az iz-raelieké is, hogy együtt élvezhessük a békés életet. Reméljük, hogy ez a tragikus esemény közelebb hozhatja egymáshoz a palesztinokat és az izraelieket. Talán Ariel Saron izraeli miniszterelnök és kormánya is belátja, hogy az erőszak nem vezet sehová. Mi készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni, bízunk benne, hogy az izraeliek is tenni fognak a béke érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.