Megtalálták Atlantisz hullámsírját?

Egy francia tudós azt állítja, hogy rátalált a Platón és más ókori szerzők által oly sokat emlegetett Atlantiszra, amely Gibraltár közelében volt.

Grimm Balázs
2001. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jacques Collina-Girard, a Mediterrán Egyetem kutatója az óceánok vízszintjét és a meder sajátosságait modellezve rábukkant Atlantisz, a görög történetíró, Platón által leírt mesebeli sziget lehetséges helyére – adta hírül a BBC. A francia tudós szerint a sziget a jégkorszak utáni nagy olvadások következtében megemelkedett tengerszint miatt süllyedt el, 11 ezer évvel ezelőtt. A kutató korallzátonyokon végzett mérései szerint Spanyolország déli területeinek csúcsa 19 ezer évvel ezelőtt hozzávetőleg 130 méterrel volt alacsonyabban, mint ma, így egész szigetvilág létezett a partvonal közelében. A szigetek egyike pedig pont ott emelkedett a habok fölé, ahol Platón Atlantisz egykori helyét feltételezte. Mint ismeretes, az ókori filozófus a Timéosz és Kritiasz című dialógusaiban írta meg a titokzatos sziget pusztulásának történetét. Leírása szerint Atlantisz Héraklész oszlopaival – amelyet ma Gibraltári-szoros néven ismerünk – szemben fekvő sziget volt. Amikor a hatalmas, fejlett civilizációval rendelkező királyság mohó és agresszív birodalommá vált, az istenek parancsára elöntötte a tenger, Platón megjelölése szerint hozzávetőleg kilencezer évvel ezelőtt.
Atlantiszt tudósok és kalandorok keresik mind a mai napig, a Karib-tengeren, az Azori-szigeteken, a Kanári-szigeteken, Izlandon, Krétán, Tunéziában, Svédországban, Nyugat-Afrika partjainál, de még a Szahara közepén is. Collina-Girard szerint csak a legkézenfekvőbb helyszín nem jutott eszébe senkinek, hiszen eddig senki nem merte komolyan venni Platón utalásait. A francia tudós egyébként szintén nem a filozófus nyomdokán jutott Atlantiszig: a jégkorszak nagyarányú népvándorlási hullámának sajátosságait tanulmányozva bukkant a szigetre. Platón leírásai máskülönben nem mindenben voltak pontosak, hiszen szerinte a sziget nagyobb volt, mint Kis-Ázsia és Líbia együttvéve, ám a ma Spartel néven ismert víz alatti objektum a valóságban csak 14 kilométer hosszú és öt kilométer széles. Platón mindemellett arról számolt be, hogy a sziget pusztulását vulkánkitörés okozta, ám ez Collina-Girard szerint pusztán költői túlzás:
– A görögök kedvelt témája volt a vulkánkitörés. A sziget végzete számukra sokkal drámaibb és kézenfekvőbb lehetett így, mintha Platón a tengerszint emelkedésével próbálta volna magyarázni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.