Minimálbér: nincs megegyezés

Nem közeledtek az álláspontok a minimálbér jövő évi mértékéről az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) tegnapi ülésén. A tárgyalást szeptember 24-én folytatják a kormány, a munkavállalók és a munkaadók képviselői. Ha akkor sem sikerül megállapodni, a kabinet maga dönthet a legkisebb bér 2002-es összegéről.

2001. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétéves költségvetésben előirányzott bruttó 50 ezer forintos (nettó 37 500 forintos) minimálbért a munkaadói érdekképviseletek teljesíthetetlennek tartották, a szakszervezetek pedig kevesellték.
A munkavállalók képviselői szerint a teljes munkaidőben dolgozóknál a legkisebb bérnek jövőre legalább a nettó 40 ezer forintot kellene elérnie. Ehhez a legjobb az lenne, ha a legkisebb bér összege 40 ezer forint maradna, ám mentesülne az szja és a munkavállalói járulékterhek alól. Ha ehhez nem járul hozzá a kormány, úgy járható útnak tartják, hogy a minimálbér szja-kulcsa a jelenlegi 20 százalékról legalább 15-re csökkenjen.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezet elnöke úgy látja: a kormány képviselőinek nincs felhatalmazásuk az érdemi tárgyalásokhoz, bár reméli, hogy szeptember 24-re változik a helyzet, s a kabinet hajlandó lesz elmozdulni álláspontjában.
A munkaadók képviselői is úgy látják, hogy a kormány köti az ebet a karóhoz. Szerintük ahhoz, hogy két év alatt közel 90 százalékos minimálbér-emelés elviselhető legyen számukra, komoly állami segítségre van szükség. Szerintük a minimálbér nettó összegének meg kellene egyeznie a bruttóval, azaz a kormánynak kellene átvállalni az szja- és a munkavállalói járulékterheket. Így nem növekednének a munkaadók terhei, több pénzt vihetnének haza a dolgozók, kedvezően hatna az inflációra, s az államra háruló költség sem haladná meg a 60-80 milliárd forintot.
Dávid Ferenc, a munkaadók szóvivője megjegyezte: ha a kormány saját, bruttó 50 ezer forintos javaslatát fogadja el, akkor a Munkaerő-piaci Alapból 30-40 milliárd forintos kompenzációra van szükség, ám nem pályázati, hanem normatív alapon, s a jogosultságot nem szabadna függővé tenni a vállalkozás létszámától.
A kormányzat szerint a munkaadók és a munkavállalók arra törekszenek, hogy kizárólag a költségvetés támogassa a megemelt minimálbért, amit nem tudnak elfogadni – mondta Herczog László, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. Valószínűtlennek nevezte, hogy a legkisebb bér szja-terhe módosuljon, s szerinte a szociális partnerek által megfogalmazott javaslatok költségvetési fedezete is kétséges. Őry Csaba, a Miniszterelnöki Hiavatal politikai államtitkára szerint a kétéves költségvetés kiszámíthatóságot teremt a magyar gazdaságban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.