Rendőrállam lesz Amerika?

„Nem kell azt hinni, hogy mostantól megváltozik minden a terrorizmusban, inkább bebizonyosodott, hogy az eddiginél sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a védelemnek” – mondta Tálas Péter, a Stratégiai Védelmi Kutatóhivatal (SVKH) főigazgató-helyettese. A szakember az események után nem sokkal, délután hat órakor válaszolt lapunk kérdéseire. Elmondta: biztonságpolitikai szakértőként ő nem várja világméretű apokalipszis bekövetkeztét, és úgy véli, az eset felébresztette a sérthetetlenség hamis tudatában élő Amerikát.

2001. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tálas Péter szerint ez volt minden idők legnagyobb terrorcselekménye az Egyesült Államok ellen. Bár a halálos áldozatok számát még nem tudjuk megbecsülni sem, a Pentagon bizonyos részének összeomlása és a Világkereskedelmi Központ teljes megsemmisülése biztossá teszi ezt. Az akciót hosszan készíthették elő. Összehangolt szervezést és végrehajtást igényelt a terrorcselekmény végrehajtása, amely feltételezi, nem egy kis csoport, hanem mindenképpen egy nagy szervezet áll az események mögött.
A felelősök megnevezésére nem vállalkozott a biztonságpolitikai szakember. Sokan jöhetnek számításba, de valószínű, hogy Amerika Közel-Kelet-politikájának „kritikájáról” lehet szó. Akár Oszama bin Ladent is sejthetjük a háttérben, de nem szabad elhamarkodottan ítélni. Vélhetőleg államilag támogatott vagy megtűrt terrorizmusról is szó van, de nem lehet eldönteni, melyik ország áll a háttérben. A Közel-Kelet arab országai közül szinte bármelyik szerepet játszhatott az események előidézésében. Egy biztos, nem az Egyesült Államokban szervezték meg az eseményeket, csak külföldi állam jöhet szóba.
Amerika az ilyen csapásoknak esetleg úgy tud gátat vetni, ha megszünteti azokat az anyagi forrásokat, amelyek segítenek a szélsőséges szervezeteknek terveikben. Ugyanakkor fontos felvetni, érdemes-e az amerikaiaknak erőltetni a rakétapajzs-tervezetet. Látható, sokkal inkább félő a mostanihoz hasonló terrorcselekmények bekövetkezése, mint egy ellenséges állam rakétatámadása. Amerika most nagyon nagy, kijózanító pofont kapott, amely minden bizonynyal sokkal szigorúbb ellenőrzést fog magával vonni. Felvetődik az a kérdés, hogy személyiségi jogok ide vagy oda, szükséges lehet egy Echelon-szerű lehallgatórendszer kialakítása, sokkal jobb hatásfokkal, mint az eddigi. A terroristák ugyanis birtokosai mindazon technikai berendezéseknek, amelyeken ellenőrizetlenül tudják terveiket megszervezni. A jelenleg is lehallgatható mobiltelefonokat sokkal többször kell ellenőrizni. Lényeges, hogy a jelenleg teljesen ellenőrizetlen internetforgalmat is megfigyeljék, hiszen a világ információcseréjének egyre nagyobb szeletét bonyolítják le a világhálón. A mostani cselekmény bebizonyította, nem lehet halogatni ezeknek a nem túl népszerű és jogszerű döntéseknek a meghozatalát. Amerikában bizonyára sokan továbbra is a rakétavédelmi rendszer felépítését támogatják, de ez csak egy része lehet a teljes körű lehallgatási reformnak.
A NATO és az Egyesült Államok hivatalosan keményen fellép a terrorizmus ellen. Azt látni kell, nem lehet megelőzni ezeket az eseményeket. Csak nagyon szigorú ellenőrzéssel lehet valamennyire kordában tartani a szélsőséges szervezeteket. Az megdöbbentő, hogy Amerikában még mindig fel lehet szállni fegyverrel a repülőgépekre. Bár nem tudni, milyen módon térítették el az American Airlines gépeit, lehet, hogy újfajta fegyverrel, lehet, hogy nem is fegyverrel, de a repülőtér biztonsági szolgálata bizonyos mértékben felelős. Ugyanakkor nem ezeknek a biztonságiaknak kell viselniük a felelősséget, mert olyan jól megszervezett akcióról van szó, hogy biztosan előre megkomponálták minden részletét.
Az Egyesült Államok várhatóan nagyon kemény választ fog adni, és a felelős vagy felelősnek vélt államra katonai csapást mér. Véget kell vetnie annak, hogy bizonyos országokban terroristaszervezetek békésen szövögethetik terveiket. Emellett megszigorítja biztonsági rendszerét, és a jogszabályi hátterét is megalkotja a lehallgatórendszer reformjának, fejlesztésének. Emiatt nem valószínű, hogy újabb terrortámadásnak lennének kitéve az amerikaiak. Bár elképzelhető, hogy a sérthetetlenség mítoszának széttörésével a fundamentalista szervezetek újabb akciókat próbálnak majd kivitelezni, de a nagyon szigorú ellenőrzés miatt nem lehetséges, hogy sikerrel járnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.