Irodaházak épülnek a volt Caola gyár területén

Dorottya Udvar néven irodaház-együttest alakítanak ki a XI. kerületben, a Bocskai úton, az egykor szebb napokat látott Caola gyár területén. A régi épületeket csupa üveg, átriumos fogadócsarnokok kötik majd össze. Lesz mélygarázs és felszíni parkolóhely hatszáz autónak. A létesítményt jövő év elején adják át az építtetők.

Deák Attila
2001. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budán, a Bocskai út végén a volt Caola gyár területét alig lehet megközelíteni a munkagépektől – a nagyszabású beruházás lassan a befejezéséhez közeledik. Van olyan szárny, amelybe már beköltöztek a bérlők, de a Dorottya Udvarnak elnevezett irodaház-együttest a jövő év elején adják át.
A XX. század elején épült falak kuriózumnak számítanak, ugyanis akkoriban kezdtek el nálunk vasbetonból építkezni. A nagyszabású átalakítás, felújítás idején egy dolog marad változatlan: az udvar Bocskai úti részén meghagyják eredeti állapotában a történelmi kéményt, amely jelképesen a XX. századot köti össze a XXI. századdal.
Regényes az épület története is. A Titán Vegyipari Művek Rt. három üzemi épületét, a kazánházat és a kéményt 1918-ban építtette a Honvédelmi Minisztérium olasz hadifoglyokkal, katonai ruharaktár céljára. Az első világháború után volt itt asztalosműhely és szappangyár is. Az üzemet 1925-ben korszerűsítették, majd pamutkikészítéssel is foglalkoztak, és itt működött a Patex Budai Fonó Rt. gyáregysége, valamint a Titánia cipőgyár telepe. Az 1948-as államosítás után a Caola elődje, a Budapesti Illatszergyár, majd a Kozmetikai és Háztartás-vegyipari Vállalat kapta meg a gyárat, de továbbra is egymás mellett működött a Selyemkikészítő és a Pamuttextilművek.
– A gyáróriás újkori története 1999-ben kezdődött, amikor a Caola megvált az épületegyüttestől, melyet az Apollo Advisor nevű amerikai befektetési alap vásárolt meg. Az amerikaiak az angol Pelham Partners céggel közösen hozták létre az AP Sundance Kft.-t, amely a házak eredeti jellegét megőrizve irodaházzá alakítja a létesítményt – mondta Tamás Róbert, a kft. értékesítési vezetője. – Huszonhétezer négyzetméternyi irodaterületet adunk majd bérbe. A Dorottya Udvarnak saját autóbuszjárata lesz, amely a Villányi út, Karolina út, Bocskai út csomópontjairól folyamatosan szállítja a dolgozókat. Lesz mélygarázs és felszíni parkolóhely is több mint hatszáz gépkocsinak. Tamás Róbert maketten és az építkezés helyszínén mutatja be, hogy mi is lesz valójában a Dorottya Udvarban.
A régi épületeket csupa üveg, átriumos fogadócsarnokok kötik majd össze. Az irodák természetes fénnyel, nyitható ablakokkal rendelkeznek majd, de légkondicionálás is lesz 4 csöves, szakaszonként ellenőrizhető klímakonvektorokkal. Egyéni igények szerint alakítható opciók, valamint épületirányítási rendszer szolgálja a bérlők kényelmét és biztonságát. A hűvös „hightech”-et és a (várható) nyüzsgést nyugalmat árasztó belső kert hivatott ellensúlyozni. A beépített csúcstechnika is egyedülállónak ígérkezik. Optikai kábeles távközlési szolgáltatásokat kínálnak, lehetőséget teremtve az adatátvitelre bármilyen sávszélességben. A 2000-2500 állandó dolgozó és a vendégek kiszolgálására egy étterem működik majd kerti terasszal. Tervezik ATM-, postai és vegytisztító szolgáltatások betelepítését. A beruházó a magyar Közti
Rt.-t bízta meg az építészeti tervezési munkálatokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.