Januárban átadják a Nemzeti Filmszínházat

Napról napra szebb az Uránia mozi díszítőfestése. Budapest egyik legérdekesebb építészeti emlékét a nézőtéri nagy kupola kivételével egyelőre átláthatatlan állványerdő borítja. A restauráció december közepére készül el, míg kisebb gondok miatt a pinceszintre tervezett kamaratermek és a nagyterem átadása csak januárban várható.

Osgyán Edina
2001. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Termálvíz tört fel a föld alól a készülő filmszínház mélyített pinceterének szeptemberi kiásásakor. A napi 200 köbméternyi, erősen lúgos, 40 Celsius-fokos víz a Rákóczi úttal párhuzamosan haladó kutakból jött fel. Szivattyúzni csak ideiglenesen lehetett, mert félő volt, hogy a vízzel együtt a szomszédos házak alól a homokot is kiszívják, ami az épületek stabilitását veszélyeztetné. A szakemberek vízmintát vettek, és az alapján dolgozzák ki az új betonozási technikát.
Ács Tamás, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának gazdasági helyettes államtitkára jelezte, hogy a megváltozott építési körülmények miatt a filmszínház kivitelezésének költségei emelkednek. Becslése szerint több tízmillió forinttal drágul az eredetileg egymilliárdosra tervezett beruházás, s a december közepére ütemezett műszaki átadás is egy hónappal később lesz.
A falazással, a vakolással, az új födémek és lépcsők beépítésével jól haladnak, és a végéhez közeledik a gépészeti, illetve az elektromos szerelés is. A restaurátorok úgy formálják újjá az épületet, hogy az eredeti terek hajdani szépségükben tündököljenek: a filmszínház visszakapja kicsit „keleties”, „móros” stílusát. A legalapvetőbb beavatkozás egykor a karzatokat érintette. Itt a harmincas években egy száz férőhelyes bővítmény kedvéért csúnyán megváltoztatták az eredeti térrendszert, ami a belső udvart és a felső szinteket is érintette. Ezt a kivitelezők visszabontották, hogy az eredeti kontúrok határozzák majd meg a színházterem stílusát. Helyreállítják a színpadot is. A kivitelező olyan mozivászon-konstrukciót tervezett, amely süllyeszthető, és pódiumszínpadként, ünnepi események színhelyeként is üzemelhet. A nagy nézőtér alatt a pincében és a régi kazánház területén kis kamaratermek lesznek.
A mozitechnika kivitelezésére nyílt pályázatot írtak ki, amelyre még mindig jelentkezhetnek az alvállalkozók. A technikai eszközök beszerelését az építkezés előrehaladtával megkezdik, és időben be is fejezik.
– Hat széktípus közül választjuk ki a legmegfelelőbbet – mondta az államtitkár. – Nem csak kényelmi szempontok szerint döntünk: a filmszínház nézőtere egy színházéhoz hasonlít majd.
Ács Tamás azt is elmondta: a Nemzeti Filmszínház nem lesz piacfüggő, hanem egy közhasznú társaság üzemelteti majd. Részben költségvetési támogatásból működik majd az intézmény, de cél az is, hogy növekedjenek a bevételei.
A január 25-i műszaki átadás, illetve a próbaüzem után a mozi február 1-jén már működőképes lehet. Így a jövő évi filmszemle eseményeit akár a Nemzeti Filmszínházban is rendezhetnék. A helyettes államtitkár tudomása szerint a filmszemle ügyében a minisztérium már felvette a kapcsolatot a szemletanáccsal és a filmművészszövetséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.