Mikola továbbra sem enged

Mivel az önkormányzati és foglalkoztatási bizottságok támogatják az elképzelést, nem tartom tragikusnak azt, hogy az Országgyűlés egészségügyi bizottsága nem találta általános vitára alkalmasnak a kórház-privatizációs törvényjavaslatot – jelentette ki Mikola István egészségügyi miniszter.

Varga Attila
2001. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány tagja annak kapcsán fogalmazott így, hogy a szakbizottság 11 igen szavazattal 10 ellenében és 2 tartózkodás mellett „elutasította, vitára alkalmatlannak találta” a tervezetet.
Az egészségügyet szerkezetében és működésében is át kell alakítani, hogy a betegek javát a jelenleginél jobban szolgálja – közölte a miniszter. Emlékeztetett arra, hogy a jogszabály lehetőséget adna arra, hogy az önkormányzat, illetve az állam közhasznú gazdasági társasági formában működtesse egészségügyi intézményét. Az orvosok ugyanakkor dönthetnének arról, hogy továbbra is közalkalmazottként, vagy az új paragrafusoknak megfelelően vállalkozóként, illetve szellemi szabadfoglalkozásúként vegyenek részt a gyógyító munkában.
Mikola szerint az egészségügy tele van bonyolult érdekviszonyokkal, ezért nem csodálkozik azon, hogy támadások érik, de felkészült azokra, és nem látja okát a törvénytervezet visszavonásának. Kifejtette: az orvostársadalom sem egységes a kórháztörvény-tervezet megítélésében, de a fiatal szakemberek, a rezidensek szövetsége és a hallgatói önkormányzat az elképzeléseket támogatja. Lehetségesnek tartotta azt is, hogy a Magyar Orvosi Kamara módosító javaslatait is beépítsék a törvénytervezetbe.
*
Megkezdődött tegnap a szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház egy évre tervezett, másfél milliárd forint célzott állami támogatásból finanszírozott teljes rekonstrukciója. Szikszón 5500 négyzetmétert érint a rekonstrukció, 4200 négyzetméteren új kórházi részlegek is készülnek. Boros Attila, a kórház igazgató főorvosa kifejtette, hogy a rekonstrukció során a sebészetet, a belgyógyászatot, a szülészetet teljesen átépítik, sürgősségi betegellátó részleget építenek, új osztályként megkezdi működését a reumatológia és az urológia, fejlesztik a laboratóriumot és a röntgent, továbbá új műtőtraktus is lesz.
***
KÖVETEL A KÓRHÁZSZÖVETSÉG. A Magyar Kórházszövetség követeli az egészségügyben dolgozók bérének megemelését, és az ellátás feltételeinek biztosítását. Az egészségügy ígért konszolidációjára megfelelő terv nem született, csupán bizonytalan és ellentmondó ígéretek hangzanak el az állami költségvetés jelentős – de más célra szánt – tartalékai ellenére – áll a Magyar Kórházszövetség vezetésének lapunkhoz eljuttatott közleményében. Kitérnek az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben kialakult helyzetre is. Véleményük szerint az intézmény számára szükséges többletforrást a kormánynak rendkívüli intézkedéssel kell előteremtenie úgy, hogy a megfelelő pénzeket ne más kórházaktól vonják el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.