Hatás és ellenhatás ellenére 2001 negyvenkettedik hetében – hordónként 15,43–18,76 dollár között ingadozott az olajár és a gyengülési intervallum meghaladta az egymást követő 21 napot – tovább zuhantak a nyersolajárak, és a kitermelésért felelős OPEC továbbra sem tudott dűlőre jutni termeléscsökkentés- vagy árügyben. A problémát az okozta, hogy a tagországok kis csoportja, Venezuela és Irak a korábban meghatározott hordónkénti 22– 28 dolláros árszint alatti szabályt alkalmazná. A 22–28 dolláros szabály úgy szól: ha az olaj ára a két küszöb alá esik és onnan tíz munkanapig tartósan nem mozdul el, akkor a tagországok napi 500 ezer hordóval csökkenthetik a kitermelést.
A szabályozás ellen lépett fel Szaúd-Arábia és Irán, a két ország ezt nem alkalmazná. Szakértők rámutatnak arra, hogy vélhetőleg erős spekulatív tényező jelentkezik, amelynek egyik kulcsa a politika. Az olajtermelő országok szervezete nagyrészt muzulmán vallású országokat takar, így az Egyesült Államok gazdaságára hatást lehet gyakorolni az olajárak gyengítésével és drágításával, és az hatással lehet a politikára is.
A megosztottság néhány napos tárgyalások után némileg gyengült, így Szaúd-Arábia is a kijelölt napi 500 ezer hordós csökkentés mellett tette le voksát, miután az OPEC által összeállított referencia-termékkosár átlagára hordónként már csak 18,54 dollár volt.
A tagországok többi olajminiszterei nem határoztak és a várakozás mellett döntöttek, így a november 14-i bécsi OPEC-találkozó előtt vélhetőleg nem változik a kitermelési szint, és bíznak abban, hogy az olaj ára visszaáll a régi szintjére. A novemberi találkozóig a külső olajtermelő országoknál próbálnak elérni termeléscsökkentést. Hétfőn Hugo Chavez venezuelai miniszterelnök Putyin orosz elnökkel történt találkozóján a kitermelés csökkentése ügyében is tárgyalt, de az orosz fél határozottan elzárkózott a kvótacsökkentési tervtől. Az OPEC satuba szorult, az egyik oldalon az USA, a másik oldalon saját érdekeik állnak, így az olajárak továbbra is 22 dollár alatt maradhatnak.
Hadházy Ákos is felült az álhírvonatra