Politikai hatás az olajáron

2001. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatás és ellenhatás ellenére 2001 negyvenkettedik hetében – hordónként 15,43–18,76 dollár között ingadozott az olajár és a gyengülési intervallum meghaladta az egymást követő 21 napot – tovább zuhantak a nyersolajárak, és a kitermelésért felelős OPEC továbbra sem tudott dűlőre jutni termeléscsökkentés- vagy árügyben. A problémát az okozta, hogy a tagországok kis csoportja, Venezuela és Irak a korábban meghatározott hordónkénti 22– 28 dolláros árszint alatti szabályt alkalmazná. A 22–28 dolláros szabály úgy szól: ha az olaj ára a két küszöb alá esik és onnan tíz munkanapig tartósan nem mozdul el, akkor a tagországok napi 500 ezer hordóval csökkenthetik a kitermelést.
A szabályozás ellen lépett fel Szaúd-Arábia és Irán, a két ország ezt nem alkalmazná. Szakértők rámutatnak arra, hogy vélhetőleg erős spekulatív tényező jelentkezik, amelynek egyik kulcsa a politika. Az olajtermelő országok szervezete nagyrészt muzulmán vallású országokat takar, így az Egyesült Államok gazdaságára hatást lehet gyakorolni az olajárak gyengítésével és drágításával, és az hatással lehet a politikára is.
A megosztottság néhány napos tárgyalások után némileg gyengült, így Szaúd-Arábia is a kijelölt napi 500 ezer hordós csökkentés mellett tette le voksát, miután az OPEC által összeállított referencia-termékkosár átlagára hordónként már csak 18,54 dollár volt.
A tagországok többi olajminiszterei nem határoztak és a várakozás mellett döntöttek, így a november 14-i bécsi OPEC-találkozó előtt vélhetőleg nem változik a kitermelési szint, és bíznak abban, hogy az olaj ára visszaáll a régi szintjére. A novemberi találkozóig a külső olajtermelő országoknál próbálnak elérni termeléscsökkentést. Hétfőn Hugo Chavez venezuelai miniszterelnök Putyin orosz elnökkel történt találkozóján a kitermelés csökkentése ügyében is tárgyalt, de az orosz fél határozottan elzárkózott a kvótacsökkentési tervtől. Az OPEC satuba szorult, az egyik oldalon az USA, a másik oldalon saját érdekeik állnak, így az olajárak továbbra is 22 dollár alatt maradhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.