Az OTP volt a sztár

Minimális árfolyamváltozással zártak pénteken az amerikai tőzsdék. A forgalom jelentősen visszaesett, amit az indokolt, hogy a befektetők a Fed kamatcsökkentésére összpontosítottak. A spekulánsok kivárását az is meghatározta, hogy az előző napokban kiadott GDP-adat pozitív meglepetést keltett és az esetleges újabb kedvező hírek hatásai erős vételeket indukálhatnak. A tőzsdemutatók változatosan zártak, a Nasdaq Composite 0,03 százalékot gyengült, míg a Dow Jones ipari mutató 0,64 százalékkal erősödött. A tengerentúli kivárás hatására tegnap Tokióban is visszafogottan kereskedtek, Európában viszont a drágulás volt jellemző, amit a héten esedékes EKB-kamatcsökkentés lehetőségének ténye okozott.

2001. 11. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs mit tenni, a munkanélküliség folyamatosan növekszik, az üzleti hangulat ezzel együtt egyre mélyebbre csúszik, így az amerikai gazdaság állapota a negyedik negyedévben is visszaeshet – mondta egy elemző tegnap. Az ő véleményét támasztotta alá az is, hogy októberben 242 dolgozót bocsátottak el a vállalatok és 1,613 millió alkalmazottal közölték, hogy a közeljövőben megszűnik az állása. A szakértő véleményét igazolta még a szolgáltatási szektor helyzetének vészesen romló adata. A beszerzési menedzserek szövetsége által kiadott index a szeptemberi 50,2 pontról 40,6 pontra zuhant. A vállalati adatok ellentmondásosak, a számítástechnikai piac túltelített, így az irodai eszközöket gyártó cégek gazdálkodási adataiban újabb csökkenés következik be, tehát a technológiai szektor nagy része már eleve veszteséges képet fest. A szakértők egyedül az élelmiszer-ipari, a gépipari és a ruházati cikkeket gyártóktól, valamint a kőolajipari cégektől várnak pozitív elmozdulást.
A Computer Nacional jelentése kitért a Microsoft–Egyesült Államok kormánya perre is, amely az elmúlt napokban kedvezően alakult. A korábbi szétdarabolási tervet még az év közepén elvetették és pénteken az amerikai szövetségi igazságügyi minisztérium bejelentette, hogy megállapodásra jutott a Microsoft szoftvercéggel a trösztellenes peres eljárás lezárásáról. A Microsoft az amerikai megállapodás következtében még nem lélegezhet fel, mert az Európai Unió brüsszeli bizottsága továbbra is folytatja a versenyfelügyeleti vizsgálatát.
Az egyre rosszabb amerikai gazdasági adatok és a befektetők bizonytalansága a tokiói piacot is visszafogta. A Nikkei 225 index 0,6 százalékot javult, függetlenül attól, hogy a nemzetközi jóslatok szerint a szigetországban csak közel kétéves távlatban várható gazdasági növekedés. Európában jelentős emelkedést jeleztek a tőzsdemutatók, így az árfolyamok 1-2 százalékkal növekedtek. A délután kinyitó amerikai piacok erőteljes javulással kezdték a napot, amit azok a vélemények indukáltak, amelyek szerint a Fed 0,5 százalékos kamatcsökkentésre készül.
Budapesten 60 pontos növekedéssel kezdődött a hónap első kereskedési napja. A nyitást követve a BUX sokáig nem tért magához, de a déli harangszó és a nemzetközi drágulási folyamatok felnyitották a vásárlók még álmos szemeit és hirtelen növekedési hullám csapott szét a BÉT parkettjén. A felfutás csak negyvenpercesre sikeredett, de a hangulat kedvezőbb mivolta nem hagyta visszaesni a BUX-ot. A nap végén a magyar index 76,53 pontot emelkedve 6849,67 ponton zárt. A forgalom 7,032 milliárd forint lett, amely igen magas az elmúlt csonka hét 4,5 milliárd forintos átlagához képest. A tegnapi napon a vezető részvények mellett a már szokásosan megjelenő spekulatív papírok iránt is nagy volt az érdeklődés. A nap sztárja az OTP és a Synergon volt. A banki részvények 305 forinttal drágultak annak az elképzelésnek a hatására, hogy a szlovákiai IRB ügyében még a holnapi napon döntés születhet. A Synergont viszont tisztán a megjelenő mende-mondák miatt vásárolták, így a rendszerintegrátor kurzusa 39 forinttal nőtt. Emelkedőben volt még a Mol (+60 forint), a Richter (+265 forint) és a TVK (+45 forint) ára is. A Molról újabb pletykák kezdtek terjedni, amelyek szokásos módon a lengyel sajtótól indultak és a PKN Orlen-privatizációról szóltak. A Rzeczpospolita című lap szerint a lengyel kormány le kívánja váltani a privatizáció előtt álló cég vezetését, függetlenül attól, hogy tárgyalások folynak a cég értékesítése ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.