Életmódminta orvosoktól

A dohányzásról kialakult közgondolkodás megváltoztatása a népegészségügyi program egyik fő célkitűzése. Rövidesen egészségmegőrző program indul a 6700 háziorvos részére, hogy életviteli példát mutathassanak betegeiknek.

Varga Attila
2001. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a dohányzás visszaszorítása terén nem érnek el eredményeket a szakemberek, a tíz évre szóló Egészséges nemzetért népegészségügyi program célkitűzései illúzióknak tekinthetők – jelentette ki Jávor András professzor, a végrehajtásért felelős programiroda vezetője egy szakmai fórumon. Mint mondta: a népegészségügyi program célkitűzése szerint öt betegségcsoport esetében szeretnék a halálozási és a megbetegedési mutatókat javítani. A mozgásszervi és a mentális problémák kezelésén kívül az infarktusok, a szélütések és a daganatos megbetegedések terén kell eredményeket elérni, a három utóbbi csoport esetében pedig a dohányzás egyértelmű kockázati tényező. A program dohányzás elleni fejezete az emberek leszoktatásában nagy jelentőséget tulajdonít a háziorvosoknak – szögezte le Jávor András. Szükségesnek tartotta a leszokást segítő országos hálózat kialakítását a háziorvosok részvételével. Elmondta, hogy ezért az Országos Egészségfejlesztési Központ két-három hét múlva általános egészségmegőrző programot indít a 6700 háziorvosnak, hogy jó példával szolgálhassanak betegeiknek.
Bártfai György, a Szegedi Tudományegyetem nőgyógyászati klinikájának professzora elmondta: a hazai cigarettareklámok még mindig a hollywoodi érzést sugallják a fiataloknak, hogy jó nekik, és boldogok lehetnek, hogy – a számukra jól csengő nevű – extra, ultra és super lights dohányterméket szívhatnak, de a dobozokon feltüntetett nikotin- és kátránytartalom megtévesztő lehet. Amerikai kutatásokra hivatkozva elmondta, hogy a gyógyszergyártók „gépi szívásra” vonatkozó eredményeket tüntetnek fel, míg az emberi nyálban a megadott értékek hat-nyolcszorosa mutatható ki. Felhívta a figyelmet arra, hogy a dohányzó nők között gyakoribb a szövődményes terhesség és a koraszülés, utódaik között pedig a váratlan csecsemőhalál és a szájpadlási és koponyafejlődési rendellenesség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.