Várakozásokat meghaladó harmadik negyedéves eredményt közölt a Hewlett Packard (HP), ami a cég részvényeinek 9,14 százalékos drágulását eredményezte. A HP közleménye szerint a nettó árbevétel 18 százalékkal – 10,9 milliárd dollárra – csökkent az egy évvel korábbi, hasonló időszakban mért adathoz képest, de a várakozások ennél sokkal nagyobb lassulást vártak a cégtől. A társaság menedzsmentje hangsúlyozta, hogy a WTC elleni merényletek hatására a HP igen erőteljes gyengülést volt kénytelen elszenvedni. A korábbi információkkal ellentétben a HP fenntartja, hogy meg kívánja vásárolni a Compaq Computert annak ellenére, hogy az alapító család tagja, Walter Hewlett a felvásárlás ellen voksolt. Optimistább hangulatot okozott még az amerikai járműgyártók negyedéves felmérése, amiből kitűnik, hogy keresletnövekedés történt az előző három hónap során.
Tokióban és a távol-keleti országokban a New York-i emelkedés hatására megugrottak az árfolyamok. A japán piac négy százalékot, a hongkongi tőzsde 2,64 százalékot emelkedett, amit a technológiai részvények drágulása indukált. Hasonlóan az ázsiai árfolyammozgásokhoz, az európai tőzsdéken is hossz uralkodott tegnap délelőtt, de a negatívan nyitó amerikai árak délután letörték a befektetők optimizmusát. Az öreg kontinens spekulánsai visszavonulót fújtak, mivel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) újból mérsékelte a világgazdaságra adott gazdasági előrejelzését. Az IMF elképzelése szerint a 2,4 százalékosra tervezett gazdasági növekedési prognózis nem valósítható meg. A Budapesti Értéktőzsde zárásakor a frankfurti DAX 1,43 százalékot erősödött, míg az FTSE 0,08 százalékot gyengült.
A magyar piacon a nemzetközi hatások érvényesültek, a BUX 68 pontos emelkedéssel kezdte a napot, és az első óra végéig csúcsra járatva erősödött. A nap legmagasabb pontjáról (7293,23 pont) az index visszakorrigált, és a délután teljes egészét a gyengüléssel töltötte. A napközben elért 153 pontos többlet zárásra elolvadt, és csak 41,10 pont maradt belőle. A forgalom 11,5 milliárd forint lett, ami azt jelzi, hogy a karácsony és újév előtti hossz a szokásos módon elindult. Több elemző a korábbi alacsony forgalmi adatok kapcsán az év végi felfutásról úgy vélekedett, hogy elmaradhat, de nem lett igazuk. Utoljára a fordulat kimaradásáról az egyik legnagyobb magyar magán spekuláns, Fellegi Tamás nyilatkozott. A BÉT árairól rosszat nemigen lehetett mondani, azonban a vezető részvények megosztottságot mutattak. A Mol (+150 forint), a Matáv (+25 forint), a TVK (+60 forint) és az Antenna Hunária (+40 forint) drágult, míg a BorsodChem (–50 forint) és az OTP (–340 forint) ára gyengült. A gyógyszeripari papírok veszteséggel kerültek a partvonalon túlra, a Richter 145 forinttal, az Egis 250 forinttal lett olcsóbb. A Mol árát vélhetően a gázüzletág közelgő eladásának lehetőségéről szóló információk, valamint a PKN Orlen privatizációjának híre erősítette. A lengyel olajtársaságról olyan hírek jelentek meg, hogy folytatódnak a kizárólagos tárgyalások a Mollal.
Meglepetést okozott a késő délutáni órákban megjelent Graboplast-hír, amelynek kapcsán a BÉT titkársága felfüggesztette a győri cég részvényeinek tőzsdei kereskedését. A tőzsde lépését az indokolta, hogy az ABC Vagyonkezelő Rt. 1800 forintos részvényenkénti ajánlatot tett a még fel nem vásárolt maradék Graboplast-papírokra. A délután három órakor a kereskedés vérkeringésébe visszahelyezett műanyagipari cég részvényei zárásig 18 forintot drágultak.
Menczer Tamás: A Tisza nem árad, hanem szárad, kiszárad