Még a nyolcvanas években kétezren dolgoztak a sajó-szentpéteri gyárban, a létszám azonban fokozatosan csökkent, majd amikor az orosházi üzemet is birtokló amerikai üvegipari világcég – az Owens Illinois Inc. – lett a tulajdonos, bekövetkezett az orosz piac összeomlása. Ezt követően igencsak beszűkült az öblösüvegpiac, és a fennmaradó szükségletet már az orosházi öblösüveggyár is ki tudta elégíteni.
A sajószentpéteri üzemet 1998 végén meglehetősen drasztikus módszerekkel állították le, hiszen az egyik kemencét úgy kapcsolták ki, hogy abban több tonna folyékony üveg volt.
Úgy tűnik, hogy az Owens Illinois Inc. most hosszú kivárás után megválik az üzemtől. Marcello Montisci, az Egyesült Magyar Csomagolóüveg Kft. ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzet megkeresésére közölte: valóban eladják a sajószentpéteri gyárat, ám a megállapodás során ragaszkodnak majd ahhoz, hogy az új tulajdonos ne gyártson öblös-, csak síküveget. (Ellenkező esetben ugyanis Orosházának, vagyis saját magának teremtene konkurenciát.)
Közölte továbbá, hogy több érdeklődő van a sajószentpéteri gyárra, de nevükről még nem kíván nyilatkozni. Szerinte az üzletet rövid időn belül megkötik.
Információink szerint a sajószentpéteri üveggyár megvételére két komolyabb magyar érdeklődő van. Az egyik a Glass Hill Kft., a másik pedig egy magánszemélyekből álló befektetői csoport.
Utóbbi részéről Simon Gábor elmondta: a gyárat hosszú távon szeretnék működtetni. Terveik szerint kezdetben 100-150 főt foglalkoztatnának. Hozzátette azonban, hogy a létszám növekedhetne, hiszen idővel fejleszteni szeretnék a termékeket és azok feldolgozási szintjét. Hangsúlyozta: a befektetői csoport tagjai közül többen nagy tapasztalattal rendelkeznek az üveggyártás terén.
A Glass Hill Kft.-t a borsodiak talán jobban ismerik. A vállalkozás egyik alapítója, Fórizs Antal részvényes volt a Sajószentpéteri Üveggyár Rt.-ben, amely később a jelenlegi tulajdonosnak, az amerikai világcégnek adta el az üzemet. Ugyanez a kör működtette a miskolci üveggyárat, amelyet a Népszabadság korábbi írása szerint a Horn-kormány idején, 1996-ban negyvenmillió forintért vásárolt meg, majd a területfejlesztési alaptól nyert ötvenmilliós kamatmentes hitel és ötvenmilliós vissza nem térítendő támogatás felhasználásával indított újra. A miskolci üveggyár a kezdeti sikerek ellenére csődöt jelentett, amit akkor a technológiai korszerűsítés elmaradásával magyaráztak. Értesülésünk szerint a fizetésképtelenné válás előtt a tulajdonosok a Szűcs Erika vezette Rákóczi Banktól mintegy ötven-, a Konzumbanktól pedig körülbelül harmincmillió forintos hitelt vettek fel, ám a jelek szerint már ez sem segített. Ekkor lépett színre a Glass Hill, amely Miskolcon többségi tulajdont szerzett, de a gyárat képtelen volt rentábilisan működtetni és inkább az értékesítés mellett döntött, meglehetősen nagy adósságot hagyva maga mögött. Úgy tudjuk, a jelenlegi tulajdonos Miskolcon nem kíván üveggyártással foglalkozni. A Glass Hill most a sajószentpéteri üzemet próbálja megszerezni, amelyet jelenleg több mint százmillió forintra taksálnak. Fórizs Antal, a Glass Hill Kft. tulajdonosa lapunk többszöri megkeresésére sem kívánt az ügyben nyilatkozni. Egy biztos: Sajószentpéteren a lakosság jelentős részének évtizedeken keresztül megélhetést biztosított a helyi üveggyár. Most lehetőség nyílhat – ha nem is a régi foglalkoztatottsági mutatók mellett – az üzem újraindítására.

Drasztikus lépésre kényszerítette a népharag Karácsony Gergelyt: kirúgta a BKV vezérigazgatóját