Alig mozdult a piac

Igénytelen, nem túl változatos hetet tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde. A karácsony előtti utolsó öt üzleti nap végeredményeként a BUX szinte azonos szintre jutott vissza, mint ahol a hét elején kezdett, a változás csupán 28 pont veszteség. A hét első fele hírek nélkül telt, s csak a szerdától felgyorsuló történések okoztak izgalmat a piacon. A bejelentések egymást követték, a Richter kezdett, a zárszót a Matáv–Vivendi-szerződés adta meg. A magyar tőzsdén kevésbé lehetett észrevenni az argentin belpolitikai események tüzes hangulatát, de a nemzetközi piacokon nem maradtak el a reakciók. Az argentin fizetőeszköz elértéktelenedése és a belpolitikai probléma nem új keletű a térségben, hiszen hasonló gondokkal küzd nap mint nap a brazil kormány is.

2001. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

HÉTFŐ
Alig mozdult el a Budapesti Értéktőzsde mutatója, a BUX a hét első napján, és ez a trend az egész múlt hétre igaz volt. A hétfői kereskedés során 7238–7173 pont között ingadozott a tőzsdeindikátor, és végül a két pont között, 7192,48 ponton zárt, ami csupán 0,44 pontos negatívumnak felelt meg a korábbi értékéhez képest. Közepesnek mondható, ötmilliárdos forgalom mellett nagyjából azonos arányban gyengültek és erősödtek a részvények. A piac veszteségét a Richter és a Mol gyengülése indukálta, az olajipari papírok értéke hatvan forintot, a gyógyszergyári részvények 155 forintot estek vissza. Szerencsésebben végződött a Matáv „sorsa”. A távközlési cég értékpapírjai minimális ármozgást jeleztek napközben, és végül öt forintot drágulva 905 forinton kerültek a partvonalon túlra. Igen optimista képet festett az OTP is: a pénzintézet részvényei napközben 16 640 forinton is tudtak gazdát cserélni, de végül 16 500 forintra korrigáltak vissza, ami 210 forintos nyereséget jelentett papíronként.

KEDD
Megélénkült kereskedés jellemezte a magyar parkettet annak ellenére, hogy a BUX kurzusa újból csak minimális teljesítményt tudott magából kicsikarni. Az index a nap végén 20,11 pontos növekedéssel 7212,59 ponton zárt. A forgalmat jelző mérce az üzletmenet végén kilencmilliárd forintnál állt, ami az utóbbi silány időszakhoz képest kiugróan magas adat. A forgalom a szokásos módon a vezető részvényeknek volt köszönhető, azon belül is a Mol– OTP–Matáv hármasra jegyezték a legtöbb üzletet. A nagy érdeklődés mellett igen jól szerepeltek a már említett papírok, a banki részvények 420 forinttal, a távközlési papírok hét forinttal drágultak, míg az olajipari cég részvényei hetven forinttal gyengültek. A pénzintézet megugrásában vélhetőleg közrejátszott az is, hogy a Moody’s megerősítette a bank besorolását. Elemzők szerint viszont a Mol árának visszacsúszása azzal magyarázható, hogy a spekulánsok úgy vélik: a gázüzletág korábban meghirdetetett, 2001. éven belüli értékesítése elmaradhat, így nincs értelme tovább tartogatni a Mol-részvényeket. A megkérdezett brókerek majdnem fele úgy vélte, hogy jelenleg vannak olyan papírok a piacon, amelyek felfutása, illetve haszna nagyobb mérvű lehet, mint a Mol-részvények esetleges minimális áringadozása. Egy másik vélemény viszont pont ellenkezőleg érvelt, és a Mol célárát 9000 forint fölé tette. Hasonlóan lefelé mozgott még a Richter (–125 forint) és a TVK (–40 forint) ára is.

SZERDA
Még mindig magas, bár csökkenő forgalom és újabb néhány pontos erősödés volt jellemző a hét közepének tőzsdei eseményeire. A fő hangsúlyt a Richter kapta. A BUX napközben igen gyengén szerepelt, majd a kora délután kezdődő felfutás eredményeként 5,24 pontot sikerült „beletekerni” az indexbe, így a börzemutató 7217,83 pontra emelkedve zárt. A 7,5 milliárd forintos forgalom ugyan kevesebb, mint a korábbi napon mért szint, de még így is magasnak tekinthető a szerdai napokra jellemző átlaghoz képest. A befektetők már vélhetőleg a karácsonyra készültek, így alig-alig kapott különösebben nagy figyelmet egy-egy részvény. A távközlési liberalizáció küszöbönállása miatt a Matáv-részvényeket kezdték eladogatni a pánikbefektetők. A távközlési részvények ára így 2,8 millió darabos üzletmenet után 896 forintra gyengült, ami 16 forintos mínuszt jelentett minden egyes utolsó pillanatban elkelő Matáv-részvény értékében. Az elemzők felhívják a figyelmet, hogy a Matáv piacának a liberalizáció miatti csökkenése csak minimális méreteket ölthet a következő egy év során, így a távközlési cég eredményei továbbra is bizakodást jelenthetnek a befektetőknek. A szerdai kereskedés során lefelé mozgott még az OTP (–120 forint) és a TVK (–70 forint) ára is. A nap meglepetését a Richter okozta azzal, hogy bejelentette: az Egyesült Államok piacán való eladásai növekedtek az eltelt egy év során, és ez a trend egyhamar nem változik meg. A hír hatására a gyógyszeripari papírok ára 550 forinttal drágult.

CSÜTÖRTÖK
Gyengüléssel nyitott, majd felfelé korrigált a BUX értéke, de zárásra újból a negatív tartomány volt a cél, így minimális, 13,4 pontos csökkenést szenvedett el a magyar tőzsdeindex. A növekedés visszaesésének ellenére néhány papír ára meg tudott ragadni a pozitív térfélen, ezek közül is a Richter és az OTP erősödése volt számottevő. A 7,7 milliárd forintos forgalomból a banki papírok kétmilliárd forintot meghaladó adásvétellel vették ki részüket, és végül kilencven forintot erősödtek. A Richter megugrása némileg nagyobb léptékű – százforintos – volt annak ellenére, hogy a gyógyszeripari részvények csak kilencszázmillió forint értékben cseréltek gazdát. Veszteséggel fejezték be viszont a napot a Matáv (–11 forint), a Mol (–25 forint) és a TVK (–60 forint) papírjai. A kisebb papírok közül a Danubius, a Démász, a Pick és a Synergon ármozgása volt jelentősebb. A Synergon értéke húsz forinttal, az utóbbi hetekben igen erőteljes drágulást mutató Danubiusé pedig 55 forinttal gyengült. A Danubiust – a Phylaxiához és a Synergonhoz hasonlóan – két hete favorizálják a spekulánsok.

PÉNTEK
Sűrűsödő eseményeket és a BUX gyengülését tapasztalhatták a Budapesti Értéktőzsde által jegyzett részvényekbe fektetők a hét utolsó kereskedési napján. A 6,5 milliárd forintos forgalom során a magyar tőzsdemutató 40,63 ponttal 7164,16 pontra esett vissza, amit főként a Mol és az OTP árzuhanása indukált. Az olajipari papírok értéke 0,87 százalékkal 5100 forintra csúszott, míg az OTP ára 485 forinttal 16 405 forintra csökkentek. A Richter az általános trenddel ellenkezőleg haladt, ami igen meglepő, hiszen a társaság szerdai, eredménynövekedést bejelentő híre óta már a harmadik egymást követő napon drágulást jeleztek részvényei. A pénteki kereskedés során 1,7 milliárdos forgalom mellett 155 forintot emelkedett a gyógyszeripari papírok ára. A nemzetközi és a hazai eseményekkel szemben mozgott még a piacot nyitó Matáv (+4 forint), a TVK (+30 forint) és az Antenna Hungária (+35 forint) is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.