Az EU hátat fordít a big bang tervnek?

Milánóban a tagországok és tagjelöltek parlamentjeinek képviselői a következő mottóval tartottak integrációs fórumot: Az Európai Unió bővítése – a tegnap Európájából a holnap Európájába.

Hírösszefoglaló
2001. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke, aki Magyarországot képviselte a szombati tanácskozáson, felszólalásában azt hangsúlyozta: fontos szem előtt tartani, hogy azok az országok, amelyek már felkészültek a csatlakozásra, ne szenvedjenek hátrányt a lemaradók miatt. A tanácskozáson egyetlen felszólaló sem ragaszkodott ahhoz, hogy a jelölteket egyszerre, egy tömbben vegyék fel az EU-ba, s ez biztató jel – idézte az MTI Weklert. A fórum munkáját lezáró beszédében a vendéglátók nevében Guido Podesta, az Európai Parlament alelnöke kifejezetten érzékeltette, hogy a jelölt országok körében egyértelmű különbségek tapasztalhatók a felkészülés fokát illetően. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök a tanácskozás résztvevőinek küldött üzenetében „napjaink legnagyszerűbb és legmagasztosabb kihívásának” nevezte az EU keleti bővítését. Szerinte a szeptember 11-e után kialakult újfajta nemzetközi helyzetben a korábbinál is nagyobb fontosságra tett szert az egyesült Európa.
Ezen a héten már a péntek-szombati laekeni EU-csúcstalálkozó áll a figyelem középpontjában. A tanácskozás magyar szempontból azért is figyelmet érdemel, mert második napjára meghívást kapott Orbán Viktor minisztelnök. Emellett arra is alkalmul szolgálhat, hogy ha előzőleg, szerdán a csatlakozási tárgyalások miniszteri fordulóján nem sikerül lezárni a közlekedési fejezetet, úgy arra – kölcsönös készség esetén – ugyancsak Laekenben kerülhet sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.