Nem tudni, hogy milyen hatás jelentkezett az amerikai piacokon hétfőn, az azonban biztos, hogy a technológiai részvények iránt igen erőteljes érdeklődés mutatkozott. Az egyik erősödési irányvonal ismert volt, a vásárlók az Amgen- és az Immunrex-papírokat kedvelték a legjobban. A két cégről olyan információk jelentek meg, hogy az Amgen 16 milliárd dollárt kíván adni az Immunrex gyógyszeripari cégért. Az Amgen ára 6,18 százalékot, az Immunrex részvényeinek értéke 13,34 százalékot ugrott a bejelentés hatására. A két cég esetleges fúzióját szakértők úgy jellemezték, hogy a legtőkeerősebb és legnagyobb biotechnológiai vállalat jöhet létre, amely igen erős szerepet kaphat a jövőbeni felvásárlások terén.
Hasonló felvásárlási döntés érlelődik a Vivendi Universal (+6,4 százalék) cég esetében, amely az USA Networksöt (+5 százalék) nézte ki következő célpontjául. A drágulásokat segítette még a General Electric (GE) (+0,65 dollár) jóslata, amely szerint 11 százalékkal nőhet a mamutcég nyeresége a 2001. évben. Kedvező képet festett a világ legnagyobb gyógyszeripari cége, a Pfizer (+0,89 dollár) mivel megerősítette az idei és a 2002-es évre szóló nyereségprognózisát.
Miként Amerikában a technológiai ágazat részvényei meglódultak, úgy a tokiói piacon is a hagyományos részvények helyett a high-tech papírokat kedvelték a spekulánsok. A Nikkei 225 index görbéje a nap végén 1,05 százalékkal erősödött és szinte azonos irányban, azonos növekedéssel haladt a két mértékadó európai mutató, a DAX és az FTSE is. A javulási trend mellett szóltak a tegnap megjelent euróövezeti fogyasztói indexek és az ipari termelés mutatószámai is. A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal voltak magasabbak novemberben, mint tavaly novemberben, így a havi árcsökkenés 0,1 százalékos volt. A változás azt jelzi, hogy az Európai Központi Bank (EKB) a jövő év elején akár kamatcsökkentéssel is élhet. A makrogazdasági adatok szerint az egész EU-ban a tizenkét havi infláció az októberi 2,2 százalékról 1,8 százalékra csökkent novemberben.
Tovább növelték az európai optimizmust a pozitívan nyitó amerikai tőzsdék, a Wall Streeten az előző napon elkezdett növekedési hullám tovább folytatódott, bár a szakértők hanyatlási, visszazuhanási lehetőségről is beszéltek. A kedvező hangulatú nyitást a General Electric akvizíciója és a novemberi lakásépítési adatok jelentették. A GE vezetője, Jeff Immelt bejelentette, hogy a 2002-es évet agresszív felvásárlásokkal fogják élvezetessé tenni. Az első lépést egyből megtette a GE azzal, hogy 777 millió dollárt ajánlott az Interlogix biztonságtechnikai cégért.
Budapesten a növekedések ellenére továbbra is visszafogott volt a hangulat, annak ellenére, hogy a forgalmi mutató 8,5 milliárd forintot jelzett. A BUX 4 pontos emelkedéssel nyitott, majd egy hirtelen megugrás után egyre lejjebb és lejjebb csúszott. Az index mélypontját tizenegy órakor érte el, ahonnan visszapattant és 7160 pont körüli szinten stagnált. A zárás előtt érkező felfutás eredményeként a BUX görbéje 7212,59 pontra emelkedett, amely 20,11 pontos növekedésnek felelt meg. A kiskapitalizációjú papírok közül a Synergon vitte el a növekedési pálmát. A rendszerintegrátor cég a NATO-tól kapott beszállítói szerződést, így a cég részvényei 2 százalékkal drágultak és forgalmuk meghaladta a 180 millió forintot. A vezető papírok sorából a Matáv, OTP duó erősödött, míg a Richter, Mol, TVK trió gyengült. A távközlési cég részvényei közel kétmilliárd forintos forgalmat bonyolítottak. Kétmilliárd forint feletti érdeklődés volt az OTP- (+420 forint) és a Mol- (–40 forint) részvények iránt.
Érkeznek a keményebb mínuszok