BÉT: gyenge emelkedés

Meredek emelkedéssel zártak a hét első kereskedési napján az amerikai piacok. A nyitástól fokozottan jelentkező drágulási hullám a Nasdaq értékét 1,76 százalékkal, míg a Dow kurzusát 0,82 százalékkal emelte meg. Elemzők szerint a növekedést és az optimizmust az Amgen és az Immunex, valamint a Vivendi Universal– USA Networks összeolvadások indukálták. A céges híreken túl azonban sem pozitív, sem negatív makrogazdasági adat nem jelent meg, így a befektetők többsége a fúziók ellenére visszafogottan viselkedett, amit a forgalmi adatok is jeleztek. A tegnapi kereskedésre a tengerentúli javulás hatással volt, ezért az európai és az ázsiai tőzsdéken emelkedéssel reagáltak minden kedvező hírre.

2001. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudni, hogy milyen hatás jelentkezett az amerikai piacokon hétfőn, az azonban biztos, hogy a technológiai részvények iránt igen erőteljes érdeklődés mutatkozott. Az egyik erősödési irányvonal ismert volt, a vásárlók az Amgen- és az Immunrex-papírokat kedvelték a legjobban. A két cégről olyan információk jelentek meg, hogy az Amgen 16 milliárd dollárt kíván adni az Immunrex gyógyszeripari cégért. Az Amgen ára 6,18 százalékot, az Immunrex részvényeinek értéke 13,34 százalékot ugrott a bejelentés hatására. A két cég esetleges fúzióját szakértők úgy jellemezték, hogy a legtőkeerősebb és legnagyobb biotechnológiai vállalat jöhet létre, amely igen erős szerepet kaphat a jövőbeni felvásárlások terén.
Hasonló felvásárlási döntés érlelődik a Vivendi Universal (+6,4 százalék) cég esetében, amely az USA Networksöt (+5 százalék) nézte ki következő célpontjául. A drágulásokat segítette még a General Electric (GE) (+0,65 dollár) jóslata, amely szerint 11 százalékkal nőhet a mamutcég nyeresége a 2001. évben. Kedvező képet festett a világ legnagyobb gyógyszeripari cége, a Pfizer (+0,89 dollár) mivel megerősítette az idei és a 2002-es évre szóló nyereségprognózisát.
Miként Amerikában a technológiai ágazat részvényei meglódultak, úgy a tokiói piacon is a hagyományos részvények helyett a high-tech papírokat kedvelték a spekulánsok. A Nikkei 225 index görbéje a nap végén 1,05 százalékkal erősödött és szinte azonos irányban, azonos növekedéssel haladt a két mértékadó európai mutató, a DAX és az FTSE is. A javulási trend mellett szóltak a tegnap megjelent euróövezeti fogyasztói indexek és az ipari termelés mutatószámai is. A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal voltak magasabbak novemberben, mint tavaly novemberben, így a havi árcsökkenés 0,1 százalékos volt. A változás azt jelzi, hogy az Európai Központi Bank (EKB) a jövő év elején akár kamatcsökkentéssel is élhet. A makrogazdasági adatok szerint az egész EU-ban a tizenkét havi infláció az októberi 2,2 százalékról 1,8 százalékra csökkent novemberben.
Tovább növelték az európai optimizmust a pozitívan nyitó amerikai tőzsdék, a Wall Streeten az előző napon elkezdett növekedési hullám tovább folytatódott, bár a szakértők hanyatlási, visszazuhanási lehetőségről is beszéltek. A kedvező hangulatú nyitást a General Electric akvizíciója és a novemberi lakásépítési adatok jelentették. A GE vezetője, Jeff Immelt bejelentette, hogy a 2002-es évet agresszív felvásárlásokkal fogják élvezetessé tenni. Az első lépést egyből megtette a GE azzal, hogy 777 millió dollárt ajánlott az Interlogix biztonságtechnikai cégért.
Budapesten a növekedések ellenére továbbra is visszafogott volt a hangulat, annak ellenére, hogy a forgalmi mutató 8,5 milliárd forintot jelzett. A BUX 4 pontos emelkedéssel nyitott, majd egy hirtelen megugrás után egyre lejjebb és lejjebb csúszott. Az index mélypontját tizenegy órakor érte el, ahonnan visszapattant és 7160 pont körüli szinten stagnált. A zárás előtt érkező felfutás eredményeként a BUX görbéje 7212,59 pontra emelkedett, amely 20,11 pontos növekedésnek felelt meg. A kiskapitalizációjú papírok közül a Synergon vitte el a növekedési pálmát. A rendszerintegrátor cég a NATO-tól kapott beszállítói szerződést, így a cég részvényei 2 százalékkal drágultak és forgalmuk meghaladta a 180 millió forintot. A vezető papírok sorából a Matáv, OTP duó erősödött, míg a Richter, Mol, TVK trió gyengült. A távközlési cég részvényei közel kétmilliárd forintos forgalmat bonyolítottak. Kétmilliárd forint feletti érdeklődés volt az OTP- (+420 forint) és a Mol- (–40 forint) részvények iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.