Igen nagy visszahúzó erőt képviselt a csütörtöki kereskedés során az Oracle bejelentése, amely szerint az új programlicencek eladásának csökkenése miatt 549,5 millió dollárra esett vissza a szoftvergyártó társaság tiszta nyeresége a júniussal induló pénzügyi év második negyedében. Az egy részvényre jutó profit így 10 dollárcent volt az egy évvel korábbi 11 dollárcent helyett. A világ második legnagyobb szoftvergyártójának forgalma 2,4 milliárd dollárra csökkent a novemberben záró második üzleti negyedévben az előző év 2,7 milliárdjához képest. A bejelentés következtében az Oracle papírjai 0,43 dollárral 14,67 dollárra zuhantak. Hasonlóan a besszt növelte a Quest Communications; a távközlési társaság csökkenő eredménykilátást jelentett be az utolsó negyedéves időszakra nézve. A távközlési cégek profitjóslata ezzel nem ért véget, szűkítette eredménykilátásait még az Aetna, a Lucent Technologies és a Ciena is. Lefelé mozgott a Cisco Systems is.
A csütörtöki tokiói behullás után tegnap Japánban az árfolyamok némi korrekciós hajlandóságot mutattak, így a Nikkei 225 index 0,75 százalékot erősödött. A javulás Tokióban attól függetlenül történt, hogy a szigetországban regisztrált csődök egyre nagyobb méreteket öltenek. A tegnap kiadott adatok szerint a novemberi hónapban a csődök száma elérte a második világháború utáni időszak szintjét, és a helyzet tovább roszszabbodhat. A szakértők a bankokra fogják a csődhullámot, mivel azok egyre szigorúbban bánnak az adósokkal. A vállalati csődök száma 10 százalékkal nőtt novemberben a tavalyi év ezen időszakához képest – 1851 cég jelentett csődöt. Elemzők szerint a csődbe ment vállalatok száma jövőre akár a húszezres szám fölé emelkedhet.
Lefelé mozogtak viszont az európai árfolyamok a hét utolsó napján. A gyengülést főként az amerikai zuhanások és a szintén a tengerentúlról érkező újabb és újabb makrogazdasági adatok okozták. A tegnap közép-európai idő szerint három óra tájékán megjelenő fogyasztói árszint 0,4 százalékkal emelkedett, viszont a várakozások 0,2 százalékos átfogó árcsökkenést és 0,2 százalékkal emelkedő magindexet jósoltak.
Budapesten 7131 ponton nyitott a BUX, majd egy 10-15 pontos lassulást követve meredek emelkedéssel folytatódott az üzleti nap. Előbb 7180 pontig, majd zárás előtt félórával 7192 pontig javult a tőzsdemutató görbéje, így napi csúcsán 7192,92 ponton, 27,96 pontot növekedve zárt a magyar tőzsde. A forgalom szinte teljesen megegyezett a csütörtökivel, azaz 3,2 milliárd forintot mutatott, amit főként a közel egymilliárdos forgalmú, 190 forinttal dráguló Mol és a 19 forinttal zuhanó Matáv okozott. Lefelé mozgott még az Egis (–5 forint) és az Antenna Hungária (–45 forint). Az emelkedést segítette viszont az előző kereskedések alatt igen meggyengülő Richter (+260 forint), a BorsodChem (+140 forint) és a Mol (+60 forint). A piac drágulására jótékonyan hatott a Raiffeisen Zentralbank kelet-közép-európai térséget elemző jóslata. Az RZB a térség kedvező kilátásai alapján nagy fantáziát lát a tőzsdékben is. Elsősorban a bankok, a távközlési cégek, a gyógyszeripari és a kőolajvállalatok részvényeit javasolja vásárolni. Ezen belül a magyar vállalatok közül a Mol Rt.-t erős vételi minősítéssel látta el, s árfolyam-növekedési potenciálját 40 százalékosnak látja, a Richter Gedeont vételre ajánlja, árfolyam-emelkedési potenciálja 35 százalék az elemzők szerint, s ugyancsak vételi minősítést kapott az OTP, amelynek növekedési lehetőségeit 20 százalékban látják az RZB-nél.
Érkeznek a keményebb mínuszok