Nemzetközi és amerikai vélemények csaknem összhangban vannak a világgazdaság és az Egyesült Államok gazdasági adatainak értékelése ügyében. A szakértők egy része további gyengülést vár az USA-tól, sőt az utolsó negyedévre várja a mélypontot, amikor 2,7 százalékos visszaesés is történhet. Az amerikai gyáriparosok szövetsége adatai azt jelzik, hogy a következő év első negyedében az amerikai gazdaság éves szintű növekedése nem fogja meghaladni az 1,7 százalékot.
A világgazdaság jövőre az Economist szerint 1,4 százalékos átlagos gazdasági növekedést lesz képes kinyögni, annak ellenére, hogy az első fél évben az amerikai reálkamatok a negatív tartományban maradnak. Az idei évről 1,2 százalékos átlagos GDP-növekedést tartanak valószínűnek a világon. A világgazdaság tavaly átlagosan 3,9 százalékkal bővült. Jövőre Észak-Amerika lesz a leglassabban növekvő térség, és követik majd a vele szoros kereskedelmi kapcsolatban lévő térségek, sorrendben Nyugat-Európa, Ázsia és Latin-Amerika. Az Egyesült Államok gazdasági növekedése jövőre egy százalék alatt lesz – írták. Az agresszív gazdaságpolitika csak a meredek visszaesést akadályozhatja meg, és a fellendülés 2002 második fél évére várható az Egyesült Államokban – tették hozzá. Kanadától jövőre 1,3 százalékos, Mexikótól 1,2 százalékos GDP-növekmény várható.
A társasági hírek közül az American Express, a Procter and Gamble bejelentései okoztak némi változásokat. A pénzügyi társaság jelentései azt mutatják, hogy a negyedik negyedéves eredmények a várakozásokat csak minimális mértékben fogják kielégíteni. Kellemesebb bejelentéssel élt viszont a Procter and Gamble, amely viszont termékeinek eladási növekedését jelentette be. A hír hatására a gyógyszeripari és a vegyipari kiskereskedelmi termékeket gyártók árfolyamai megugrottak. Növekedett a Palm ára is, ezt vélhetőleg egyszerű korrekcióval lehetett megindokolni. A Magyarországon is összeszerelt Palm kézi számítógépeket készítő cégről az előző hat hónapban több negatív hír jelent meg. A napokban olyan információk terjedtek el, hogy a Palm Software működtetését a Handango veszi át.
A tokiói, három százalék feletti zuhanást követve az európai tőzsdék is pesszimistán nyitottak, és szinte egész nap negatív tartományban voltak. A rossz hangulatot az okozta, hogy az amerikai kiskereskedelmi forgalom novemberben 3,7 százalékkal esett vissza, a jármű-értékesítés nélkül számolva fél százalékkal csökkentek a lakossági eladások. Hasonlóan gyenge lett a termelői árszint, amely az élelmiszerek és az energiahordózók nélkül csak 0,2 százalékkal nőtt.
Budapesten már nyitáskor látszott, hogy veszteséges napra ébredtek a spekulánsok, a BUX 17 pontos csökkenéssel indította a napot, majd tovább zuhant az index. Az első óra után megfordult a trend, és erősödés kezdődött, amely tartott egészen kora délutánig. A növekedési folyamat délután kettő körül újból visszájára fordult, és egyre lentebb és lentebb csúszott a BUX görbéje. A zárás pillanatában napi mélypontja közelében, 7164,96 ponton állt a tőzsdemutató, ez 44 pontos lassulásnak felelt meg. A forgalom némi javulást jelzett, azaz 3,64 milliárd forintra nőtt, amit főként a blue chipek iránti érdeklődés, vagy éppen az azokban jelentkező eladói nyomás okozott.
A vezető részvények közül veszteséggel zártak a BorsodChem- (–200 forint), az Egis- (–195 forint), a Mol- (–60 forint) és a Richter-papírok (–305 forint). Enyhe erősödéssel zárt viszont a Matáv (+7 forint) és a Globus (+10 forint). A nap meglepetése a Danubius (+145 forint) és a Brau (+550 forint) volt.
Érdektelenségbe fulladt Vona Gábor tüntetése