Fed: kamatcsökkentés

Jelentős várakozások előzték meg az elmúlt hetet. Történt ez azért, mert a befektetők a hét végén érkező amerikai makrogazdasági adatoktól és a Federal Reserve döntésétől várták az iránymutatást. Olyan információk megjelenésére számítottak, amelyek optimistává tették volna őket, de ezek a hírek még váratnak magukra. A Fed csak minimális, 0,25 százalékos kamatcsökkentést érvényesített, így a piac negatívan reagált a döntésre. Miközben Amerika egyre mélyebb és mélyebb depresszióba süllyed, addig az európai cégek és gazdaságok megpróbálják a recessziós gátakat minél előbb felépíteni, hogy a begyűrűző hatás kevésbé rontsa le a gazdaságokat. Budapesten enyhe hullámzás és iránytalan tőkepiaci mozgások voltak jellemzők a múlt héten.

2001. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő
Negatívan nyitott, majd folyamatosan emelkedett a BUX értéke a hét első kereskedési napján. A 7257 pontos reggeli szintről előbb 7290, majd később 7320 pontig erősödött a BUX értéke, de végül a nemzetközi hatások érvényesültek, így a tőzsdeindex zárásra 7281,28 pontra gyengült. Ez 31,56 pontos visszaesésnek felel meg. A 4,15 milliárd forintos forgalmi szintet jegyző tőzsdén a legnagyobb érdeklődés a Mol- és az OTP-papírok iránt volt. Az olajipari cég részvényei ugyan növekedési trendet fogtak ki, de a nyitáskori értékükről csak 5340 forintig tudtak emelkedni és végül 5310 forinton (–0,47 százalék) álltak meg. Nagyobb sikert könyvelhettek el az OTP-papírok tulajdonosai, akik 1,36 százalékos hasznot realizálhattak zárásra a banki részvényekben. A BUX értékével ellenkezőleg mozgott még a két vegyipari papír is, a BorsodChem 1,37 százalékot, míg a TVK 5,19 százalékot erősödött. A nagyobb forgalmat produkáló papírok közül érdemes még megemlíteni a Matáv- (–1,91 százalék), a Richter- (–1,17 százalék) és az Egis- (–0,88 százalék) részvényeket, amelyek a BUX-ot a negatív oldalra billentették. A Graboplast az utolsó tőzsdei kereskedési napot tudhatta maga mögött. A győri székhelyű cég részvényeit kivezetik a tőzsdéről, mivel a kibocsátó november 19-én kezdeményezte részvényeinek törlését.

Kedd
Továbbra is csökkenő trend uralta a Budapesti Értéktőzsdét. A befektetők az amerikai kamatvágásra összpontosítottak, illetve a Wall Street-i általános piaci hangulatot figyelték, így a BUX a héten már másodjára mérsékelt egy százalékon aluli csökkenéssel 7223,15 ponton zárt. A forgalom meghaladta a 8,6 milliárd forintot. Ez meglepő volt, a legnagyobb érdeklődés a Richter iránt mutatkozott, amit főként külföldi befektetők kínáltak eladásra. A gyógyszergyári papír ára 3,76 százalékot zuhant, miután olyan pletykák jelentek meg a piacon, hogy a társaság vezérigazgatója, Bogsch Erik távozik a cégtől. A Richter cáfolta a hírt, és arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a vezető külföldön üzleti tárgyaláson van. A spekulánsok szerint a vezérigazgatóról terjedő hírnek biztosan van valamilyen alapja, többen azt mondták, hogy esetleg egy eladói trükk is állhat a pletyka mögött, amely a részvényárának gyengítésére törekszik rövidtávon. A rosszindulatú pletyka terjesztését igazolta az is, hogy a Richter teljes kapitalizációjának csaknem két százaléka, azaz valamivel több mint négymilliárd forint árfolyamértékű papír cserélt gazdát az üzletkötéssel. A gyógyszergyári papírok mellett a Mol és az OTP ára is veszteséggel zárt. Az olajipari papírok 1,22 százalékkal, míg a banki részvények 1,34 százalékkal értékelődtek le. A növekedők közül kiemelendő az 1,2 milliárd forgalmat bonyolító Matáv, valamint a TVK-papírok.

Szerda
Kétnapos gyengülés után a hét közepére a befektetők korrekciót vártak, ami elmaradt, csupán minimális javulást tudott elérni a magyar tőzsde mutatója, a BUX. Az index értéke a nyitást követő csökkenés és az azt követő emelkedés után végül 14,19 pontot emelkedve zárt. A forgalom nem érte el a hárommilliárd forintos szintet, ami azt jelezte, hogy a befektetők aktivitása visszafogottá vált. Elemzők szerint a partvonalon kívüli jelenlétet az okozta, hogy a Federal Reserve késő délután New Yorkban csak 0,25 százalékkal csökkentette a kamatokat, így a piacok elégedetlenül fogadták a hírt. A magyar tőzsdei hangulatra tehát nemzetközi hatások és a hazai hírhiány nyomta rá a bélyegét. A blue chipek sorából a szerdai napon csak a Richter tudott emelkedést elérni. A gyógyszeripari papírok vélhetően a vezérigazgató lemondásáról szóló pletykák cáfolatának, részben az egészséges korrekciónak köszönhetően 290 forinttal drágultak. A vesztes oldalt növelték viszont a Matáv- (–12 forint), a Mol- (–80 forint), és az OTP- (–100 forint) papírok. A nap sztárja a Phylaxia lett, 1,8 millió darabos forgalom után 12,5 százalékot emelkedett a cég részvényeinek ára. A Phylaxia drágulása mögött vélhetően az áll, hogy a társaság az ír CrossVet céggel kíván stratégiai együttműködésre lépni, amelynek pontos formáját vélhetően még ebben az évben bejelentik.

Csütörtök
Egynapos szünet után újból lefelé mozgott a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX görbéje. A nemzetközi tőzsdéken az amerikai makrogazdasági adatok megjelenése okozott gondot, így a BUX szintje végül 7164,96 ponton állapodott meg, amely 44 pontos lassulásnak felelt meg. A forgalmi indikátor 3,5 milliárd forintot mutatott, ami igen meglepő, ha azt vesszük figyelembe, hogy az elmúlt hét egyik napján nyolcmilliárd feletti forgalmat is sikerült elérni. A szerdai Phylaxia-száguldás ezúttal elmaradt, viszont helyette a Brau- (+14,49 százalék) és a Danubius- (+4,26 százalék) részvényeket favorizálták a befektetők. A nagyobb forgalmat generáló részvények közül csak a Matáv ára tudott növekedni. A távközlési papírok értéke hét forinttal, 919 forintra nőtt. A többi vezető részvény ára vagy stagnált, vagy csökkent. Az OTP szintje nem változott, annak ellenére, hogy a banki papírokat napközben előző áruk alatt is meg lehetett venni, míg a Mol ára a gyengülésből nem tudott visszafordulni, és végül hatvanforintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Lefelé mozgott a Richter (–305 forint), az Egis (–195 forint), a TVK (–70 forint) és az Antenna Hungária (–195 forint) ára is.

Péntek
A szűk sávban mozgó indexet záráskor éppen napi csúcsán érte a kereskedés végét jelző gongszó, így a BUX 27,96 pontot tudott javulni. A 2,4 milliárd forintos forgalomban húsz részvény növekedett, míg csökkenést 12 papír ára szenvedett el. Az üzletmenet sztárjai a BorsodChem- (+3,11 százalék), a Fotex- (+4,79 százalék), a Graphisoft- (+3,18 százalék) és a Phylaxia- (+3,36 százalék) papírok lettek. A blue chipek közül a Richter szerepelt a legjobban, a gyógyszergyári papírok kurzusa egyre magasabbra tört, és végül 260 forintos többletet elérve zárt. Gyengült és a BUX emelkedését gátolta a Matáv (–19 forint) és az Egis (–5 forint). Növekedést produkált még az OTP (+190 forint) és a Mol (+60 forint) is. A pénteki napon jelentették be azt is, hogy a Mol a TVK-val és az OMV-vel közös konzorciumot alkotva nyújt be pályázatot a cseh Unipetrol 62,99 százalékos részesedésének eladására kiírt tenderre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.