Gyér forgalom a BÉT-en

Európa még a karácsonyi ünnepeket pihente, miközben a tengerentúlon a tőzsdék kinyitottak, és igen erőteljes emelkedéseket produkáltak, amit a szakzsargonban Mikulás-hossznak neveznek. A befektetők a januári effektusra – vagy nevezhetjük Santa Claus- rallynak is – apelláltak, hiszen a kiskereskedelemi cégek az elmúlt hetekben realizálhatták az éves forgalmuk majdnem hetven százalékát. A nagyobb áruházláncok negyedik negyedéves gazdálkodási adatai akár kedvező képet is festhetnek, így a piac növekedést vár a Wal-Marttól és az internetes könyváruháztól az Amazon.comtól. A „Mikulás” végül a Dow Jones esetében 52,73 pontos, míg a Nasdaq értékében 16,22 pontos erősödést okozott, amellett, hogy a forgalom igen alacsony szinten maradt.

2001. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A már megszokott év végi magas árfolyamhullám idén is végigsöpört a tőzsdéken, a Dow és a Nasdaq indexek növekedése jelentős méreteket öltött. Az érdekesség az volt a drágulásokban, hogy a forgalom a NYSE-n nem érte el még az egymilliárdos volument sem, és a Nasdaq elektronikus kereskedése sem hozta az amúgy mindennapos másfél-kétmilliárd körüli forgalmát. Piper Jaffray szerint az alacsony érdeklődés ellenére ajándék volt a tőzsdéknek.
A megkérdezett New York-i elemzők szerint az olajár folyamatos drágulása és az OPEC kvótacsökkentése jelentős további növekedést okozhat az olajipari cégek papírjainak árában. A szakértők hangsúlyozták, hogy a folyékony fűtőalapanyag árának emelkedése viszont egyes ágazatokat és kormányokat nehéz helyzetbe sodorhat, mivel a mostani európai tél sokkal hidegebb, mint azt az elmúlt pár évben megtapasztalhattuk.
Meglepetésként jelentkezett viszont, hogy sem az argentin, sem a pakisztáni–indiai viszály, sőt még a Bin Ladenről előkerült videofelvételek sem tudták a piacokat negatív irányba terelni. Az optimizmus az európai és ázsiai parketteket is jellemezte, pedig Japánban novemberben 14 éves mélypontra süllyedt az ipari termelés és meredek csökkenést jelzett a kiskereskedelmi forgalom is. A tokiói Nikkei 225 index mindezek ellenére 2,6 százalékot erősödve zárt, amit a tőkepiaci szereplők a jen gyengülésével magyaráztak. Az öreg kontinensen az amerikai nyitások előtt is, de főképpen utána folyt az emelkedési hullám. A DAX és az FTSE kurzusát a Wall Street-i karácsonyi hossz és olajárak emelkedése indukálta. Frankfurtban a BÉT zárásakor a vezető részvényt jegyző index, a DAX értéke 1,5 százalékos javulást mutatott, amit a Preussag (+3,39 százalék), a Man (+4,44) és az RWE (+1,85) emelkedése segített. Hasonlóan zajlott le a londoni kereskedés is, ahol az FTSE 100 mutató az utolsó fél óra hajrájában egyre feljebb és feljebb kúszott.
Budapesten szinte alig-alig akarták észrevenni a befektetők, hogy tőlünk pár száz kilométerre dübörög a hossz. A Deák Ferenc utcában nyitáskor még javában pluszban járt a BUX értéke, de a délelőtti kereskedés hangulatán már megmutatkozott, hogy a befektetők távolmaradnak a parkettől, ami délutánra sem változott. Az index napi csúcsát a déli harangszót követő második órában érte el, amikor 7205 pontig ugrott a tőzsdei árfolyamot jelző görbe. Minél közelebb került a zárás időpontja, annál jobban közelített előző értékéhez az index, és az utolsó pillanatban átlendült a mutató a negatív térfélre. A hosszra spekuláló, majd lassan papírjaikat eladásra kínáló day traderek (egy napra befektetők) végül az index értékét 7139,30 pontra tolták le eladásaikkal, így a BUX 24,86 pontot csökkenve került ki a parkettről. A hárommilliárd forintos forgalom jól jelezte a befektetők inaktív voltát, ebből a volumenből a Mol és a Matáv egy-egy milliárd forinttal részesült. A piac igen megosztott volt tegnap, a már említett nagyobb érdeklődést jelző távközlési papírok ára tíz forintot drágult, míg a szintén keresett olajipari részvények hatvan forinttal lettek olcsóbbak. Lefelé mozgott még az OTP (–105 forint), a Richter (–155 forint) és a TVK (–5 forint) papírjainak az ára. A nap egyetlen érdekes momentuma az volt, hogy az Econet a tőzsdén tartotta részvény-aukcióját. Az internetes társaság által felkínált 5731 darab papírból mindössze 5080 darabot jegyeztek le 101 és 102 forint közötti árfolyamon. Az alacsony érdeklődés nem okozott meglepetést, hiszen a kamatozó Econet értékpapírok a tőzsdén nem forognak, így azoktól még névértéken is nehéz megválni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.