A már megszokott év végi magas árfolyamhullám idén is végigsöpört a tőzsdéken, a Dow és a Nasdaq indexek növekedése jelentős méreteket öltött. Az érdekesség az volt a drágulásokban, hogy a forgalom a NYSE-n nem érte el még az egymilliárdos volument sem, és a Nasdaq elektronikus kereskedése sem hozta az amúgy mindennapos másfél-kétmilliárd körüli forgalmát. Piper Jaffray szerint az alacsony érdeklődés ellenére ajándék volt a tőzsdéknek.
A megkérdezett New York-i elemzők szerint az olajár folyamatos drágulása és az OPEC kvótacsökkentése jelentős további növekedést okozhat az olajipari cégek papírjainak árában. A szakértők hangsúlyozták, hogy a folyékony fűtőalapanyag árának emelkedése viszont egyes ágazatokat és kormányokat nehéz helyzetbe sodorhat, mivel a mostani európai tél sokkal hidegebb, mint azt az elmúlt pár évben megtapasztalhattuk.
Meglepetésként jelentkezett viszont, hogy sem az argentin, sem a pakisztáni–indiai viszály, sőt még a Bin Ladenről előkerült videofelvételek sem tudták a piacokat negatív irányba terelni. Az optimizmus az európai és ázsiai parketteket is jellemezte, pedig Japánban novemberben 14 éves mélypontra süllyedt az ipari termelés és meredek csökkenést jelzett a kiskereskedelmi forgalom is. A tokiói Nikkei 225 index mindezek ellenére 2,6 százalékot erősödve zárt, amit a tőkepiaci szereplők a jen gyengülésével magyaráztak. Az öreg kontinensen az amerikai nyitások előtt is, de főképpen utána folyt az emelkedési hullám. A DAX és az FTSE kurzusát a Wall Street-i karácsonyi hossz és olajárak emelkedése indukálta. Frankfurtban a BÉT zárásakor a vezető részvényt jegyző index, a DAX értéke 1,5 százalékos javulást mutatott, amit a Preussag (+3,39 százalék), a Man (+4,44) és az RWE (+1,85) emelkedése segített. Hasonlóan zajlott le a londoni kereskedés is, ahol az FTSE 100 mutató az utolsó fél óra hajrájában egyre feljebb és feljebb kúszott.
Budapesten szinte alig-alig akarták észrevenni a befektetők, hogy tőlünk pár száz kilométerre dübörög a hossz. A Deák Ferenc utcában nyitáskor még javában pluszban járt a BUX értéke, de a délelőtti kereskedés hangulatán már megmutatkozott, hogy a befektetők távolmaradnak a parkettől, ami délutánra sem változott. Az index napi csúcsát a déli harangszót követő második órában érte el, amikor 7205 pontig ugrott a tőzsdei árfolyamot jelző görbe. Minél közelebb került a zárás időpontja, annál jobban közelített előző értékéhez az index, és az utolsó pillanatban átlendült a mutató a negatív térfélre. A hosszra spekuláló, majd lassan papírjaikat eladásra kínáló day traderek (egy napra befektetők) végül az index értékét 7139,30 pontra tolták le eladásaikkal, így a BUX 24,86 pontot csökkenve került ki a parkettről. A hárommilliárd forintos forgalom jól jelezte a befektetők inaktív voltát, ebből a volumenből a Mol és a Matáv egy-egy milliárd forinttal részesült. A piac igen megosztott volt tegnap, a már említett nagyobb érdeklődést jelző távközlési papírok ára tíz forintot drágult, míg a szintén keresett olajipari részvények hatvan forinttal lettek olcsóbbak. Lefelé mozgott még az OTP (–105 forint), a Richter (–155 forint) és a TVK (–5 forint) papírjainak az ára. A nap egyetlen érdekes momentuma az volt, hogy az Econet a tőzsdén tartotta részvény-aukcióját. Az internetes társaság által felkínált 5731 darab papírból mindössze 5080 darabot jegyeztek le 101 és 102 forint közötti árfolyamon. Az alacsony érdeklődés nem okozott meglepetést, hiszen a kamatozó Econet értékpapírok a tőzsdén nem forognak, így azoktól még névértéken is nehéz megválni.
Érdektelenségbe fulladt Vona Gábor tüntetése