Igen változatos, hírekben gazdag napot könyvelhettek el kedden az amerikai befektetők. A társasági hírek jelentős része ugyan pozitív volt, de néhány leminősítés is megjelent, amelyet rossz néven vettek a spekulánsok. Az optimista piaci hatások ellen hatott a légitársaságokra kiadott Moody’s-jelentés, mely a Delta Airlines és az American Airlines növekedési lehetőségeit rontotta le. A befektetési minősítő szerint a két légitársaság a szeptember 11-i merényletet követően nehezen fog kilábalni a gödörből, így vélhetően a 2002-es évben is negatív értéket fog mutatni a két cég működési adata.
Tokióban a hét közepén az amerikai árfolyamok és a Bank of Japan hitelkönnyítő intézkedésének hatására, valamint az állami vállalatok működésére vonatkozó reformterv miatt növekedett a Nikkei 225 index értéke 0,38 százalékot. Miközben a vásárlók a részvényekkel voltak elfoglalva, addig a parketten kívül a japán kormány ismét lefelé módosította már eddig sem túl derűlátó gazdasági előrejelzését: ennek értelmében 2003 elejéig egyáltalán nem várnak növekedést a bruttó hazai termékben. A 2002. áprilisban kezdődő következő költségvetési évben zéró növekedéssel számolnak – közölte a japán kormány. (Ez az első alkalom Japán történetében, hogy a kormány egy pénzügyi évre nem vár növekedést.)
Az európai piacokon tegnap a korrekciós jelek és az amerikai árfolyamok visszakozása volt érezhető. A német DAX és a brit FTSE értékei egyre lentebb és lentebb csúsztak, amire a csökkenéssel nyitó amerikai piacok csak rátoltak egy lapáttal. A gyengülést részben a profitrealizálás, részben az amerikai külkereskedelmi hiány 29,34 milliárd dollárra történő növekedése okozta. A gyengülés ellen hatott viszont a novemberben 0,5 százalékkal 109,7-re javuló Conference Board index, mely az amerikai gazdaság fő mutatóiból összeállított indikátor.
A magyar piacon a nemzetközi trend hatásai érződtek a tegnapi kereskedésben. A tőzsdei árfolyammutató 5 pontos emelkedéssel kezdte a napot, majd közel száz pontot zuhant. A mélypontról az index többszöri nekirugaszkodás ellenére is csak igen lassan tudott emelkedni, és végül a zárás pillanatában a nyitáskor elért szintre sikerült csak visszajutnia. A tőzsdei forgalom 7,5 milliárdot ért el, mely az átlaghoz mérve igen magas, de brókerek szerint a jónak nevezhető adásvételi arány vélhetően inkább az eladói oldal növekedése miatt jöhetett létre. A brókereket igazolta a Matáv is, melynek monopóliuma két napon belül megszűnik, így a befektetők viszszafogottan kereskedtek vele. A távközlési cég 2,5 milliárdos forgalmat és 16 forintos csökkenést produkált. A Matávval vállvetve gyengült az OTP (–120 forint), az Antenna Hungária (–45 forint) és a TVK (–70 forint) ára is. Látványos növekedéssel zárta a napot a Richter (+550 forint), amit azért tudott elérni, mert az amerikai piacoktól a 2001-es évben 30 millió árbevételt vár a gyógyszeripari cég. Bogsch Erik, a gyógyszergyár vezérigazgatója szerint jövőre a Barr-Duramed céggel bővítik a jelenlegi kapcsolatot. A Duramed a Richter amerikai eladásainak egyharmadát adja az idén, és ez az arány várhatóan a jövőben is fennmarad. A Johnson and Johnson új készítményéhez, egy bőrön keresztül ható fogamzásgátló tapaszhoz a Richter szállítja a hatóanyagot. A termék várhatóan 2002 első negyedévében jelenik meg az amerikai piacon, a jövő év végéig pedig az Európai Unióban is. A FÁK-piacok területén a negyedik negyedévben látványosan javultak a Richter eladási számai. A FÁK-piacon a növekedés dollárban is meghaladja a 15 százalékot, ezen belül Oroszország az átlag felett áll.
Érkeznek a keményebb mínuszok