Dél-Korea kiemelt figyelemmel tekint Magyarországra, s továbbra is igen nagy szerepet kíván játszani hazánk gazdaságában – hangoztatta lapunknak adott interjújában Suh Dae-won, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövete. Mint mondta, a dél-koreai elnök látogatása további lökést adhat a kétoldalú együttműködésnek.
A nagykövet kitért a két Korea közötti kapcsolatokra. Úgy vélte, a szeptember 11-i események némileg háttérbe szorították a közeledési folyamatot, amely azonban nem torpant meg. A diplomata szerint a Kim De Dzsung államfő által kezdeményezett „napsugár” politika látványos eredményeket ért el az utóbbi időszakban, ennek csúcsaként említhető a dél-koreai elnök phenjani vizitje. Szöul lépésről lépésre igyekszik további eredményeket elérni a két Korea közeledésében – mondta Suh Dae-won, hozzátéve, jelenleg aligha lehet megjósolni, hogy e folyamat végső céljára, az újraegyesítésre mikor kerül sor. Jelenleg a szöuli vezetés a békés együttélésre törekszik Phenjannal. A második lépcsőfokot képezik majd a kétoldalú viszonyban a politikai, katonai kérdések megvitatása – hangsúlyozta a nagykövet. Szerinte a közeledési folyamat hozzájárulhat egy nyíltabb észak-koreai társadalom létrejöttéhez. Suh Dae-won azon meggyőződésének adott hangot, hogy a Korea-közi párbeszédhez türelemre, kitartásra, folytonosságra van szükség, mivel más alternatíva nem létezik.
A diplomata szerint a Koreai-félsziget békéje, stabilitása igen fontos egy olyan térségben mint a délkelet-ázsiai, amely több nagyhatalom – Kína, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok – találkozási pontja. Suh igen fontosnak nevezte a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) keretében folytatott együttműködést, amelynek fő célkitűzése a gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődés meggyorsítása, a béke és a stabilitás előmozdítása a térségben.
Személyi kölcsönök: kiderült, mikor csökken brutálisan a kamat?
