Elemzői várakozások ide vagy oda, a fogyasztói infláció 0,0 százalékot mutatott, vagyis a fogyasztói árak november hónapban változatlanok maradtak. Elemzők szerint az adat azt jelzi, hogy a recessziós környezetben gyakorlatilag eltűnt az inflációs nyomás a gazdaságból, ami mozgásteret adhat a jegybank szerepét betöltő Fednek a további monetáris enyhítéshez. Miközben a makrogazdasági adatok özönlöttek a parkettre, addig a vásárlók olyan részvényeket vásároltak, amelyek a napokban nem jelentettek be negatív hírt. A piaci trendet próbálta viszont rontani – sikertelenül – a Qwest Communications International, a Bristol-Myers és az Aetna társaság. A cégek arról híresültek el, hogy egymás után jelentették be a dolgozói létszám lefaragásról szóló tervüket.
A különböző híreket a Federal Reserve spékelte meg azzal a bejelentésével, hogy az eddigi stratégia változhat kamatügyben, így akár kamatemelésről is dönthet a jegybank. A St. Louis-i Szövetségi Tartalékbank elnöke, William Poole szerint az inflációs aggodalmak megszűntek, így a Fednek most több lehetősége nyílhat az irányadó kamat igazítására, akár lefelé, akár fölfelé. Poole nyilatkozatában kitért arra is, hogy a jelenlegi helyzet egyik előnye, hogy a mostani és a várt infláció korlátok között, ellenőrzés alatt van.
A korábbi publikációk és a gazdaság folyamatos gyengülése egyre nyomasztóbbá válik Japánban, így a szakemberek sorban mérséklik korábbi jóslataikat. A negatív hírek hatására a hét első kereskedési napján Tokióban, a Nikkei 225 index 1,79 százalékot esett vissza.
Európában optimistán indult a hét, a felfutást a korrekció és az amerikai árak utáni növekedési hullám idézte elő, sőt több esetben a céges hírek is jó irányba terelték az árfolyamokat. A német bizalmi index javulása, valamint a Lehman Brothers portfóliójának kibővítése határozott vételeket okozott, ezt a trendet erősítették a javulással nyitó amerikai tőzsdék is. A tengerentúlon döbbenetes emelkedéssel indult a kereskedés, amit a vállalati hírek okoztak. Az egyik kedvező információ az volt, hogy a JP Morgan felminősítette a USA Networkst, míg a Morgan Stanley hasonlóan javított a Network Associates besorolásán. Szintén a növekedést sarkalta az a bejelentés is, hogy az Amgen és a Immunex biotechnológiai cégek összeolvadnak, azaz az Amgen megveszi 16 milliárd dollárért az Immunexet. A Reuters információja szerint az Amgen készpénzt (közel 2,5 milliárd dollárt) és részvényt is ajánlott a kisebb cég megszerzésére. A két cég együttes értékét 72 milliárd dollárra becsülik.
A magyar tőzsdén nyitáskor 8 pontos veszteséggel kezdődött a nap, amit a BUX görbéje egy gyors mozdulattal korrigált. A javulás nem tartott sokáig, így a BUX értéke délben már újból lefelé haladt. A kereskedés végén az index 7192,48 ponton állt, ami szinte megegyezik az előző záróértékkel. A forgalmi indikátor ötmilliárd forintot jelzett, amit a 2,1 milliárd forintos adás-vételű OTP és az 1,1 milliárd forintos Matáv hozott össze. A BUX szinten maradásáért a Mol (–60 forint) és a Richter (–155 forint) okolható. Az iránytalan hangulat ellenére drágult viszont a Matáv (+5 forint), az OTP (+210 forint), valamint a TVK (+60 forint) ára.
A kereskedés egyetlen érdemleges eseménye az volt, hogy újból elhalasztották a Pick közgyűlését, de ezúttal az Arago kérésére. A részvényesi találkozó egyik legfontosabb napirendi pontja az Arago nyilvános vételi ajánlatának elfogadása volt. Meglepetést szerzett ugyanakkor a forint erőteljes növekedése: tegnap a forint a sáv erős oldalán 11 százalékot növekedett, és ezen a szinten stagnált.
Érkeznek a keményebb mínuszok