A sanghaji hatok a terrorról

MTI
2002. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az afganisztáni helyzetről és a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem összehangolásáról tanácskoztak tegnap Pekingben a „sanghaji hatok” országcsoport külügyminiszterei, akik a soron kívüli értekezletükön zárónyilatkozatukban üdvözölték a tálib rezsim bukását, és támogatásukról biztosították Afganisztán a regionális biztonság megszilárdítása érdekében tett erőfeszítéseit.
A Sanghaji Együttműködési Szervezetbe tömörült Kazahsztán, Kirgizisztán, Kína, Oroszország, Tádzsikisztán és Üzbegisztán külügyminiszterei ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy „még csak az első lépést” tette meg Afganisztán a válság utáni rendezés nehéz útján. Hangoztatták azt is, hogy az afgán nép kizárólagos joga meghatározni az ország hatalmi szerveinek jellegét, s csak egy újabb válsághoz vezethetnek azok a kísérletek, amelyek célja ráerőszakolni az országra a kormányzás meghatározott formáit, bevonni Afganisztánt befolyási övezetekbe. Ugyanakkor a sanghaji hatok ígéretet tettek arra, hogy a továbbiakban is részt vállalnak Afganisztán segélyezéséből. A hat ország külügyminiszterei megerősítették, hogy folytatják a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelmet, országaik területén is.
Igor Ivanov orosz és Tang Csia-hszüan kínai külügyminiszter különmegbeszélést is folytatott Pekingben, amelyen megvitatták az indiai–pakisztáni konfliktus problémáit és a hadászati stabilitás kérdéseit – különös tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok bejelentette kilépését a rakétavédelmi rakétarendszereket korlátozó 1972-es ABM-szerződésből –, továbbá a regionális és a kétoldalú együttműködés fejlesztését is. Moszkva és Peking álláspontja megegyezik az indiai–pakisztáni konfliktus kérdéseiben. Az orosz és a kínai külügyminiszterek megállapodtak abban is: a jövőben is rendszeres konzultációkat folytatnak a hadászati biztonság kérdéseiről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.