Árnyaltabb vélemények a Kontroll elemzéséről

Orbán Viktor miniszterelnök ma részt vesz a Budapestre akkreditált külföldi tudósítókat tömörítő Magyarországi Nemzetközi Sajtóegyesület (HIPA) reggelijén. A találkozón minden bizonynyal szó esik a Kontroll Csoportnak a Magyar Nemzetben közölt elemzéséről, amely a külföldi tudósítók Magyarországról szóló tudósításait elemezte. Az elemzés óriási vihart kavart, miközben a külföldi tudósítók jelentős része a Kontroll Csoportot tévesen kormányzati szervezetnek titulálta. Egyes korábbi nyilatkozatokkal ellentétben a HIPA nem várja el a kormánytól, hogy beavatkozzon a vitába. Alábbi összeállításunkban két Magyarországról rendszeresen tudósító külföldi újságírót szólaltatunk meg.

Stefan Lázár
2002. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A név magyar gyökerekre utal: a Springer kiadóhoz tartozó Die Welt negyvenéves délkelet-európai tudósítójának, Boris Kalnokynak az édesapja erdélyi származású, édesanyja német. A Németországban született újságiró Budapesten dolgozik, de azonnal hangsúlyozza, hogy nagyon sokat utazik, elsősorban a Balkánra, de más területekre is. A magyar vagy német nyelven folytatandó beszélgetésre az utóbbi lehetőséget választja. Pillanatnyilag Berlinben tartózkodik, ahol a lap tudósítóit megbeszélésre hívták össze. – Abból a célból hívták öszsze a tudósítókat, hogy az újság szellemének megfelelő iránymutatásokkal lássák el őket? – kérdezem Boris Kalnokyt.
– Erről szó sincs, nincs ilyen iránymutatás. Szabad és független lap vagyunk, megszabott menetirány nélkül, nem folytatunk politikai tevékenységet.
– A Budapestre akkreditált nyugati tudósítók egy része kemény kritika kereszttüzébe került. A Kontroll Csoport analízise szerint többnyire negatív hangú tudósításokkal jelentkeznek, mindenekelőtt a belpolitikai helyzetről. Milyen úton szerzett tudomást e csoport létezéséről?
– A berlini szerkesztőség hívta fel a figyelmemet a Magyar Nemzet nagy feltűnést keltő cikke után, és kért tőlem írást a magyar médiáról és Orbán Viktorról.
– Ebben a cikkben ön végső tanulságként azt a tanácsot adta a magyar kormánynak, hogy ne az újságírókkal foglalkozzon, hanem csinálja azt, amihez a legjobban ért: kormányozzon! Meglepő javaslat.
– Leszögeztem, hogy az Orbán-kormány jól dolgozik, kitűnően irányít. Így semmi oka sincs arra, hogy apróságokkal foglalkozzon, azzal, ki milyen hangnemben tudósít Magyarországról. Cikkem merőben ellentétes reakciókat váltott ki. Voltak, akik ezt követően a szocialisták közé soroltak, holott még csak nem is szimpatizálok velük. A konzervatívok táborából mérges hangú leveleket kaptam. E kettősségre akkor kaptam magyarázatot, amikor kézhez kaptam a cikk nyomtatásban megjelent változatát. A szerkesztőség fogalmazta szalagcím: Orbán pórázon vezeti a sajtót, meg a miniszterelnök fotója olyan formában személyesítette meg a tudósítást, ami nem volt szándékomban. A cikk tartalmából a címet nem lehetett levezetni, hiszen nem ez a véleményem!
– Egy tudósító életét tehát még a saját szerkesztősége is megnehezítheti?
– Így van.
– A Kontroll Csoport közel négyszáz cikket értékelt ki, munkáját igy reprezentatívnak minősíti. Osztja ezt a véleményt?
– Néhány kérdőjellel. Mi nevezhető például negatív cikknek? A független újságírás a maga létjogosultságát arra vezeti vissza, hogy rákérdez a dolgok hátterére és nem tapsol. A negatív jelző arra vonatkozik, hogy kritikát juttat kifejezésre? Jogos a kritika? De kinek a szemszögéből ? Negatív akkor, ha a kormány valamelyik cselekedetét minősíti negatívnak? És ha igen, akkor a cikk pozitív lenne, amenynyiben egy másik kormányra vonatkozna? Számtalan kérdés, amelyeket szerintem nem válaszoltak meg. Így szeretném megtudni, hogy milyen kritériumok alapján magyarázzák a negatív vagy pozitív cikkeket.
– Milyen szinten áll a külföldi tudósítók magyarnyelv-tudása?
– Tapasztalataim alapján kijelenthető, hogy egyesek elég jól beszélik a magyar nyelvet. Mindazok, akiket én ismerek, tűrhetően beszélnek magyarul, jól értelmezve azt, amit az újságok írnak vagy a rádióban elhangzik. Azzal a feltételezéssel kapcsolatosan, hogy megfelelő nyelvtudás hiányában baloldali, liberális forrásokból szerzik értesüléseiket, annyit szeretnék kérdezni: miként jutnak erre a véleményre? Egy dolog azonban elvitathatatlan. Már a nyolcvanas évek során, amikor előrevetítte árnyékát a politikai fordulat lehetősége, a szellemi élet számtalan – akkor magát egyszeriben reformernek nevező – képviselője előrelátó céltudatossággal kereste a kapcsolatokat a nyugati sajtóval, ahol nyitott fülekre talált. A szocialista tömb felbomlását követően ezek a kontaktusok fennmaradtak azzal a változással, hogy a szereplők a demokratikus államrendben a belpolitika balszárnyára álltak át és onnan folytatják informatív tevékenységüket.
A támadások kereszttüzébe került kollégák informátorait természetesen nem ismerem. Jómagam nem tartozom azok közé, akiket keményen kritizáltak. Őszintén állíthatom, nálam senki sem próbálkozott azzal, hogy célzatos információkkal befolyásoljon. A magyar témák feldolgozása előtt átgondolom, hogy kivel kellene értelemszerűen beszélnem és e beszélgetést követően látok neki az írásnak.
– A kormányt elmarasztaló, sőt támadó cikkek olvasása során feltűnő jelenség, hogy a kritizált személyek csak a legritkább esetben kapnak lehetőséget az állásfoglalásra. Kevés információt kapnak kormánykörökből, vagy a tudósítók erre egyszerűen nem is helyeznek súlyt?
– Az én tapasztalataim jók. Ha bármikor kéréssel fordultam a kormányszervekhez, a legnagyobb természetességgel segítettek. A válaszok gyorsan, pontosan, korrektül és átfogóan érkeztek. A tudósítói munka a jelenlegi kormány alatt jelentősen könnyebb lett, elsősorban azóta, amióta a Miniszterelnöki Hivatal megalakult. Itt minden szakmai területen kompetens személy áll rendelkezésünkre. Ők megteremtik a kapcsolatokat a minisztériumokkal, így a tudósító egyszerre két vágányon is célhoz érhet. Egyszer kértem időpontot egy interjú elkészítéséhez Orbán Viktorhoz, amit minden nehézség nélkül meg is kaptam. Nagyon jó a véleményem a magyar miniszterelnökről, de ennek ellenére úgy vélem, hogy további ésszerűsítésekre lenne szükség. Az az érzésem, hogy Orbán Viktor nem ápol rendszeres kapcsolatot a sajtóval, abban az értelemben például, hogy hetente sajtókonferenciát tartana.
– A külföldön megjelenő tudósítások dicsérik Magyarország gazdasági fejlődését, hangsúlyozva a várva várt EU-csatlakozás jogosságát. Merőben ellentétes képet festenek viszont a belpolitikai eseményekről, azt a benyomást keltve, hogy azok rendre a kemény, sőt becstelen harc stílusában folynak. A Horn-kormány időszakában ismeretlen volt ez a sajtóvisszhang. Mi erre a magyarázat?
– Két aspektusban látom a magyarázatot, s ezek nem a Fidesz számlájára írhatók: a Csurka István vezette MIÉP léte és a koalíciós partner kisgazdák kalandos útja – egyik csoportot sem lehet éppen szalonképesnek nevezni. Mindkét pártot a Fidesz közelébe állítják. A kisgazdák esetében ez természetes, a MIÉP-et pedig azért, mert a Fidesznek a soron következő választások után is koalíciós társra lesz szüksége a kormányzáshoz. Az előbbi két párt „torz képződmény” számukra és a külföldi tudósítók szemében természetesen jókor jött téma, hogy véleményüket kifejezésre juttassák. Mindez persze nem segít a Fidesznek, holott ezért a „fiúkat” nem terheli a felelősség.
Itt szeretnék egy másik pontra is kitérni. Szerkesztőségem többször is felkért, foglalkozzam a Fidesz állítólagos személyi manővereivel, hogy saját embereit a különböző intézmények befolyásos pozícióiba segítse. Erről soha nem írtam, mert az a véleményem, hogy a német olvasó számára érdektelen egy ilyen téma.
– Magyarország történelme gazdag tragikus eseményekben és fordulatokban. Természetes tehát, hogy méltósággal ünnepelte ezeréves államiságát. A millenniumi hangulatban kidomborodott nemzeti öntudatot számtalan tudósító nacionalizmusnak titulálta és többször is gúnyos hangnemben kommentálta. Önnek mi a véleménye?
– A magyarok büszkék önmagukra, holott mindig panaszkodnak. De jogosan lehetnek büszkék kultúrájukra, történelmükre. Magyarországot nem tartom nacionalista vagy antiszemita nemzetnek, eddigi tapasztalataim ennek az ellenkezőjét bizonyítják.
– Az ellenzék által sokat vitatott státustörvényt miként értékeli a Die Welt tudósítója?
– Boldoggá tett, hogy elfogadta a magyar parlament, már csak azért is, mert véleményem szerint jót tett a Romániával folytatott tárgyalásoknak. Mivel a családom Erdélyből – Sepsiszentgyörgy környékéről – származik, csak tapsolhatok. Az Orbán-kormány az egyetlen, amely tesz valamit az Erdélyben élő magyarok érdekében, éppen úgy, mint a többi szomszédos ország magyarjainak érdekében. Biztos vagyok benne, hogy egy MSZP vezette kormány visszavonná a státustörvényt vagy legalábbis nem követné az eddigi politikát.
– A választási harcban döntő szerepet játszik a televizió.
– Német politikusok – sokszor szinte naiv módon – abból indulnak ki, hogy a közszolgálati televízió fogalma éppen úgy érvényes Németországban, mint Magyarországon, holott a különbség órási. Nálunk a nézőktől befolyt díjak és a reklámbevételek biztosítják az adóállomások létezését, Magyarországon viszont az MTV összeomlana az állam hathatós támogatása nélkül. Ilyen körülmények között aligha meglepő, hogy a megfelelő anyagiakat nyújtó kabinet legalábbis lojális együttműködést vár el a tévétől. Minden kormány kísérletet tesz arra – teljesen függetlenül a mindenkori politikai rendszertől –, hogy saját lehetőségein belül befolyásolja a televíziót, kormányozza a vélemények kialakítását a különböző médiarendszerek paramétereinek megfelelően. Magyarországon azonban nem tapasztaltam, hogy a közszolgálati televíziót a kormány dirigálná. Holott a volt szocialista országokban ez a média volt az utolsó, amit a hajdani hatalom képviselői kiadtak a kezükből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.