Meghalt a király! Éljen a király! Alig van vége a karácsony előtti műtárgyaukciós időszaknak, máris a tavaszi aukciók hírei érkeznek. Egyelőre inkább felhívások, dátumközlések formájában, vagy olyan újévi jókívánságokként, amelyek már mintegy mellékesen utalnak az új árverések beadási dátumaira is. A Mű-Terem Galéria szellemes megoldást talált a munkája iránti érdeklődés felkeltésére. „Címlapképet keresünk!!!” – írják tulajdonosai a szétküldött leporellóra, utalva arra, hogy tavalyi aukcióin olyan művek reprodukcióját szerepeltették az adott katalógus címlapján, amelyek nem egyszerűen az adott árverés, de az év listavezetői lettek.
A tavaszi aukción Munkácsy Mihály Virágcsendéletét közölték címlapon, a mű 44 milliós leütési árával a második helyet foglalta el a 2001-es „ranglistán”. A legmagasabb árat, 60 millió forintot Vaszary János Dinnyés csendéletéért fizették tavaly, ez a kép a Mű-Terem Galéria téli aukcióján, illetve reprodukciója annak katalóguscímlapján szerepelt.
A sor remélhetőleg 2002-ben sem szakad meg, azaz a magyar aukciós műkereskedelemben továbbra is jelen lesznek a legmagasabb kvalitást képviselő s a legmagasabb árszínvonalat elérő művek. A műkereskedelem persze nemcsak, sőt alapjában nem ilyen műalkotásokat foglal magában. Ha így lenne, minden műgyűjtőnek legalább egy-két tízmillió forint értékű festménnyel, néhány milliós Zsolnay-vázával, szekreterrel kellene rendelkeznie. Márpedig nem rendelkezünk ilyenekkel, de ettől még elégedettek lehetünk kedves műtárgyainkkal. Vannak olyan aukciók, amelyeken csak néhány ezer vagy tízezer forint értékű munkák cserélnek gazdát, ezekre sem mondanám, hogy hiányzik belőlük az érték.
A Belvárosi Aukciósház legutóbbi, decemberi művészeti árverésén például több mint ötszáz tétel szerepelt, mintegy harmincmillió forintos kikiáltási áron, az árverés három napja alatt a tételek mintegy háromnegyede ment el, a leütési ár mintegy harmincötmillió forint volt. Kevesebb tehát, mint az említett virágcsendéleté, ugyanakkor a festmények, bútorok, műtárgyak között egyaránt akadtak figyelemre méltó darabok.
Huszonöt évvel ezelőtt például a bécsi Dorotheumban szerepelt az az 1630 körüli virágcsendélet, amely 800 ezer forintos kikiáltási árán talált gazdára. Nyilván elsősorban a téma iránti érdeklődés miatt duplázódott meg Karl Wagner Kikötő című festményének az ára (egymillió), és a festői érték mellett a városkép sajátos szépségei miatt ment el meglehetősen magas kikiáltási árán (1,5 millió) is Fényes Adolf Kilátás a Márton-hegyről-je. A húszas évek plasztikus, realisztikus formáiból építkező Álló akt, Bánáti Schwerák József festménye iránt szintén élénk volt az érdeklődés: 200 ezerről indult, 750 ezerért ment el.
A bútorok közül egy hatdarabos (neo)rokokó ülőgarnitúra képviselte a legnagyobb értéket – 1,2 millió –, a műtárgyak közül két Zsolnay-kerámia iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés. Egy ökörvérmázas, keselyűmotívummal díszített váza 130 ezerért ment el, egy mázas, irizáló festéssel díszített kaspó 300 ezerért. Több darab is képviselte a műkereskedelemben is egyre megbecsültebb Gorka Géza művészetét, egy dísztál kivételével el is mentek, mégpedig az induló árnál jóval magasabb áron. Ugyancsak különleges darabja volt az árverésnek Medgyessy Ferenc Álló akt című terrakottája, amely több mint félmillió forintért ment el. Igazi versengés folyt azért a csiszolt kristályból készült, ezüsttalppal, peremmel ellátott kínálótálért, amely a Bachruch mesterjegyet viseli (50–340 ezer). A klasszikus mondást hallva azonban, mely szerint a jó bornak nem kell cégér, ezúttal nem lettünk okosabbak, hiszen a hatvan-hetven éve palackozott márkás francia borokra ezúttal nem akadt licitáló.
Ezek azonban, ha eddig bírták, alighanem tovább, a következő aukcióig is bírják az idő próbáját. Erre pedig aligha kell sokáig várni, mert a Belvárosi Aukciósház már január 28-án műtárgyaukciót rendez, és februárban szinte hetente szervez szakosított árveréseket. Márciusban azután új műtárgyházát is megnyitja az aukciósház, szintén árveréssel. Akkor már jönnek a többiek is – az utcákon már kint van a BÁV tavaszi kortársaukciójának plakátja. Címlapkép tehát nemcsak a Mű-Teremben, de minden aukciósházban kerestetik.
Újabb döbbenetes felvételek kerültek elő a kényszersorozásról + videó
