Csúcson az OTP ára

New Yorkban a keddi kereskedések során hullámoztak az árfolyamok, amit a 2001. decemberi, igen kedvező kiskereskedelmi forgalmi adatok indukáltak. A napközben váltakozó hangulat eredményeként a tőkepiaci indexek végül csekély, fél százalék körüli emelkedéseket produkáltak. A Nasdaq Composite 0,51 százalékot, míg a Dow Jones ipari mutató 0,33 százalékot erősödött. Az amerikai növekedés ellenére a hét közepén Ázsiában és Európában gyengülési hullám kezdődött, de azt a budapesti árfolyamok nem követték, így a BUX értéke 66 pontot javult. A nap nyertesei a történelmi csúcsra emelkedő OTP-papírok voltak.

2002. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napközben fokozott érdeklődés jelentkezett a Wall Streeten forgó részvényekre. Ezt a javuló trendet a várakozásoknál jobb, tavaly decemberben elért kiskereskedelmi forgalmi adat okozta. Az USA kereskedelmi minisztériuma által kiadott adatok szerint 0,1 százalékkal szezonálisan kiigazítva 295,11 milliárd dollárra csökkent a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban. A jármű-értékesítés nélkül számolva ugyancsak 0,1 százalékos volt a visszaesés.
Jelentős várakozások előzték meg a tegnapi amerikai kereskedéseket, de előtte még a japán és az európai tőzsdék nagyobb érdeklődést okoztak lejtmenetükkel. Tokióban a Nikkei 225 index 0,3 százalékot lassult, amit a japán gazdasági állapot fokozódó romlása csak tetézett. A szigetország kormánya szerint a gazdasági visszaesés miatt egyre több vállalat jelent csődöt, nő a munkanélküliség, a vállalati nyereségek apadnak, a lakossági fogyasztás egyre gyengül.
Lefelé mozogtak tegnap az európai árak is, amit az amerikai társaságok közelgő negyedéves adatai, valamint az Egyesült Államok makrogazdasági hírei okoztak. A megjelenő gyorsjelentések közül az Intel, a J. P. Morgan és a General Motors adatai voltak a legérdekesebbek. Az egyik legnagyobb tengerentúli pénzintézet, a J. P. Morgan Chase bejelentése szerint 332 millió dollár veszteséget ért el a negyedik negyedév során. Hasonlóan rossz képet festett magáról az Intel, amely mikroelektronikai cég negyedévi nettó profitja 77 százalékkal csökkent a személyi számítógépek iránti kereslet visszaesése miatt. A világ első számú félvezetőgyártójának nettó profitja 504 millió dollár volt, az egy évvel korábbi 2,19 milliárd dollár helyett. A General Motors viszont a várakozásoknál jobb adatokat tett közzé. A legnagyobb amerikai autógyártó cég a tavalyi év negyedik negyedében 255 millió dolláros, azaz részvényenként 60 centes nyereséget ért el, szemben az egy évvel korábbi 609 milliós, illetve 1,15 dolláros részvényenkénti eredménnyel.
A megjelenő makrogazdasági adatok közül meglepetéssel szolgáltak a 0,2 százalékkal csökkenő, decemberi amerikai fogyasztói árak, amelyek azt sejtették, hogy az inflációs nyomás egyre kisebb méreteket ölt. A fogyasztói adatoknál roszszabb hírként kezelték a befektetők az ipari kapacitások kihasználtságát, ami 74,4 százalékos volt a korábbi 74,6 százalékkal szemben.
Tegnap a Hewlett Packard bejelentette, hogy folytatódnak a Compaq Computerrel a fúziós tárgyalások. A két cég menedzsmentje az amerikai tőzsdei felügyelethez és a versenyhivatalhoz már beadta azokat a kérvényeket, amelyek elengedhetetlenek az összeolvadáshoz. Elemzők nem ítélnek túl nagy sikert a megafúziónak, hiszen az igen szigorú európai uniós hatóságok engedélyeztetési eljárása még hátravan.
Budapesten a nemzetközi hatások nem tudtak érvényesülni, a BUX nyitáskor 11 pontos veszteséget jelzett, de a magyar papírok iránti, megnövekedett érdeklődés gyors ütemben felhúzta az index kurzusát. A délelőtt már javában a nyereséges oldalon való tartózkodással telt el, de zárásra a csökkenéssel nyitó amerikai piacok mérsékelt eróziót okoztak a hazai parketten is. A BUX zárásra 7701,43 pontra csökkent, de ez a szint is még 66,05 ponttal magasabb, mint a keddi záró szint. A forgalom 7,1 milliárd forintot jelzett, amelyből több mint kétmilliárd feletti adásvételt realizált a 450 forinttal dráguló OTP. A trend emelkedő volt, így a vezető részvények árfolyamai javulással zártak. A banki papírok mellett tovább nőtt a Mol (+10 forint), a Richter (+50 forint) és az Egis (+145 forint) ára. Minimális emelkedést csikart ki magából a napközben veszteséget is mutató Matáv (+1 forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.