Emelkedés a BÉT-en

Lefelé korrigáltak a hét közepén az amerikai árfolyamok, amit az elemzők a részvények túlértékeltségével és a befektetők csalódottságával magyaráztak. A spekulánsok vélhetően az év elejei hosszal arra apelláltak, hogy a társaságok kedvezőbb képet fognak festeni, mint azt korábban megjósolták. A gyengítő hatások végül a napközbeni felfutásokat mérsékelté tették, így az indexek értékei a negatív tartományba estek át. A Dow Jones Industrial Average 0,56 százalékot gyengült és hasonló, 0,53 százalékos mérséklődés jelentkezett a Nasdaq Composite piacán is.

2002. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tőkepiaci várakozások szerint a Fed első embere, Alan Greenspan a napokban tart előadást San Franciscóban, ahol az új jegybanki kamatpolitikáról és a gazdaság állapotáról szólhat. A szerdai és csütörtöki üzletmenet így változatos képet festett. A befektetők korábban annak a reményében vásárolták a társaságok részvényeit, hogy azok képesek lesznek a negatív hatások ellenére kedvező gazdálkodási adatokat felmutatni, de ez az elképzelés nem biztos, hogy realizálható.
Tegnap lefelé mozogtak a tokiói és az európai árak is, az amerikai hatás és a jen gyengülése egyre lentebb tolta a tokiói Nikkei index árfolyamát, amely végül 1,18 százalékos zuhanást realizált. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy a jen mellett nem áll ki a japán kormány, így az exportra termelő vállalatok jobb, míg a nagy bajban lévő belső piacon mozgó cégek egyre nehezebb helyzetbe kerülhetnek. Lefelé mozogtak a japán piac zárását követően kinyitó európai tőzsdék is. A DAX és az FTSE görbéje kora délután egy százalék körüli veszteséget jelzett. A Bank of England (BoE) kamatdöntésének elmaradása tovább növelte a brit pesszimizmust, ezt tetézte a folyamatosan gyengülő olajár és az egyre jobban romló európai makrogazdaság. Az angol jegybank utoljára tavaly novemberben mérsékelte az irányadó kamatlábakat, akkor a BoE, a Feddel összhangban cselekedve, 0,5 százalékot vágott. New Yorkban már nyitás előtt jelezte a Standard&Poor’s, hogy újabb zuhanás következhet az amerikai tőzsdéken. A jelzés jónak bizonyult, a Nasdaq és a Dow lefelé mozgott, de később a kiskereskedelmi eladások növekedése miatt a trend megfordult, és előző értékük közelébe emelkedtek az indexek.
Nyitáskor veszteséggel kezdődött a Budapesti Értéktőzsde tegnapi kereskedése, amit a BUX néhány perc alatt korrigált. Az index görbéje szinte megállás nélkül emelkedett, az első pihenőt a mutató fél tizenkettőkor tartotta, majd onnan a BUX tovább gyarapodott. A nap végére a BÉT árfolyamát jelző indikátor 162,07 pontot erősödve, 7574,91 ponton zárt. A forgalom 12 milliárd forintra emelkedett, amit főként a Matáv-, a Mol- és a Richter-papírokra történt tömeges kötések indukáltak. A nap sztárja a spekulatív Danubius volt 7,7 százalékos drágulásával, ezt követte a Mol 3,6 százalékkal és a Matáv 3,5 százalékkal. A Mol árát vélhetően az a felhívás drágította, hogy a cég felszólította nagyvásárlóit: térjenek át a földgázról a folyékony tüzelőanyag használatára. A Danubius száguldását az okozta, hogy egy nagyvásárló 3500 forintos limitig vásárolja a papírokat. Meg nem erősített információk szerint ez a felvásárló nem más, mint a British Empire Securities. A londoni székhelyű cég szerdán bejelentette, hogy 10,11 százalékos szvazati arányt szerzett.
Nehéz helyzetbe került a Phylaxia Rt. elnök-vezérigazgatója, Tóth Péter, akinek cáfolnia kellett a társaság gazdálkodásáról tegnap a Világgazdaságban megjelent információkat. A lap a társaság 2001. évi gazdákodásáról – Hárshegyi Frigyes vezérigazgató-helyettesre való hivatkozással – azt közölte, hogy a Phylaxia szűken vett üzemi eredménye nullszaldós lesz, de a reorganizációs költségek miatt 100-200 millió forint veszteséggel zárnak. A cikk az egyik internetes honlapon a hivatalos megjelenése előtti napon este, 21.30-kor már olvasható volt. A BÉT titkársága tegnap felfüggesztette a Phylaxia-részvények kereskedését mindaddig, amíg a társaság hivatalosan nem tájékoztatja a tőzsdét és a befektetőket. A BÉT határozatának eleget téve, Tóth Péter tegnap délután közleményében tájékoztatta a tőzsde ügyvezetőjét. Eszerint a február 15-ig megjelenésre kerülő éves gyorsjelentéshez a 2001. évi mérleg még nem készült el, ezért a Világgazdaságban megjelent adatok valószínűleg félreértésből kerültek nyilvánosságra. A BÉT illetékese szerint ma már újból lehet kereskedni az oltóanyagcég részvényeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.