Tőkepiaci várakozások szerint a Fed első embere, Alan Greenspan a napokban tart előadást San Franciscóban, ahol az új jegybanki kamatpolitikáról és a gazdaság állapotáról szólhat. A szerdai és csütörtöki üzletmenet így változatos képet festett. A befektetők korábban annak a reményében vásárolták a társaságok részvényeit, hogy azok képesek lesznek a negatív hatások ellenére kedvező gazdálkodási adatokat felmutatni, de ez az elképzelés nem biztos, hogy realizálható.
Tegnap lefelé mozogtak a tokiói és az európai árak is, az amerikai hatás és a jen gyengülése egyre lentebb tolta a tokiói Nikkei index árfolyamát, amely végül 1,18 százalékos zuhanást realizált. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy a jen mellett nem áll ki a japán kormány, így az exportra termelő vállalatok jobb, míg a nagy bajban lévő belső piacon mozgó cégek egyre nehezebb helyzetbe kerülhetnek. Lefelé mozogtak a japán piac zárását követően kinyitó európai tőzsdék is. A DAX és az FTSE görbéje kora délután egy százalék körüli veszteséget jelzett. A Bank of England (BoE) kamatdöntésének elmaradása tovább növelte a brit pesszimizmust, ezt tetézte a folyamatosan gyengülő olajár és az egyre jobban romló európai makrogazdaság. Az angol jegybank utoljára tavaly novemberben mérsékelte az irányadó kamatlábakat, akkor a BoE, a Feddel összhangban cselekedve, 0,5 százalékot vágott. New Yorkban már nyitás előtt jelezte a Standard&Poor’s, hogy újabb zuhanás következhet az amerikai tőzsdéken. A jelzés jónak bizonyult, a Nasdaq és a Dow lefelé mozgott, de később a kiskereskedelmi eladások növekedése miatt a trend megfordult, és előző értékük közelébe emelkedtek az indexek.
Nyitáskor veszteséggel kezdődött a Budapesti Értéktőzsde tegnapi kereskedése, amit a BUX néhány perc alatt korrigált. Az index görbéje szinte megállás nélkül emelkedett, az első pihenőt a mutató fél tizenkettőkor tartotta, majd onnan a BUX tovább gyarapodott. A nap végére a BÉT árfolyamát jelző indikátor 162,07 pontot erősödve, 7574,91 ponton zárt. A forgalom 12 milliárd forintra emelkedett, amit főként a Matáv-, a Mol- és a Richter-papírokra történt tömeges kötések indukáltak. A nap sztárja a spekulatív Danubius volt 7,7 százalékos drágulásával, ezt követte a Mol 3,6 százalékkal és a Matáv 3,5 százalékkal. A Mol árát vélhetően az a felhívás drágította, hogy a cég felszólította nagyvásárlóit: térjenek át a földgázról a folyékony tüzelőanyag használatára. A Danubius száguldását az okozta, hogy egy nagyvásárló 3500 forintos limitig vásárolja a papírokat. Meg nem erősített információk szerint ez a felvásárló nem más, mint a British Empire Securities. A londoni székhelyű cég szerdán bejelentette, hogy 10,11 százalékos szvazati arányt szerzett.
Nehéz helyzetbe került a Phylaxia Rt. elnök-vezérigazgatója, Tóth Péter, akinek cáfolnia kellett a társaság gazdálkodásáról tegnap a Világgazdaságban megjelent információkat. A lap a társaság 2001. évi gazdákodásáról – Hárshegyi Frigyes vezérigazgató-helyettesre való hivatkozással – azt közölte, hogy a Phylaxia szűken vett üzemi eredménye nullszaldós lesz, de a reorganizációs költségek miatt 100-200 millió forint veszteséggel zárnak. A cikk az egyik internetes honlapon a hivatalos megjelenése előtti napon este, 21.30-kor már olvasható volt. A BÉT titkársága tegnap felfüggesztette a Phylaxia-részvények kereskedését mindaddig, amíg a társaság hivatalosan nem tájékoztatja a tőzsdét és a befektetőket. A BÉT határozatának eleget téve, Tóth Péter tegnap délután közleményében tájékoztatta a tőzsde ügyvezetőjét. Eszerint a február 15-ig megjelenésre kerülő éves gyorsjelentéshez a 2001. évi mérleg még nem készült el, ezért a Világgazdaságban megjelent adatok valószínűleg félreértésből kerültek nyilvánosságra. A BÉT illetékese szerint ma már újból lehet kereskedni az oltóanyagcég részvényeivel.
Ő lehet Pressman utódja - Bryan Leibet kérdeztük az új amerikai irányról