Felszállóágban a BUX

Magas nyitási érték és folyamatosan gyengülő árfolyamok jellemezték a keddi amerikai kereskedéseket. A vezető részvényeket jegyző mutatók igen erőteljes mélyrepülést mutattak be, melyet főként a Kmart csődje és a sorban megjelenő negatív vállalati információk okozták. Az üzletmenetek végére a technológiai töltetű Nasdaq Composite 2,48 százalékot, míg az ipari papírokkal telített Dow Jones 0,59 százalékot csökkent. A tengerentúli zuhanások ellenére tegnap az ázsiai piacok csak mérsékelten követték a New York-i mozgásokat, viszont az európai parketteken csak a Wall Street által keltett eladási hullámok hatására fordult meg a napközben emelkedő trend. A magyar tőzsdén a befektetők várakozással és haszonrealizálással töltötték idejüket.

2002. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várakozásokkal ellentétben alakultak a tegnapi árfolyammozgások a nemzetközi piacokon. A keddi erőteljes amerikai zuhanást követve az elemzők meg voltak győződve, hogy az igen nagy hatást fog gyakorolni az ázsiai és európai árakra a következő napon. A jóslat rossz volt, a legnagyobb ázsiai tőzsdén, a Nikkeien csak mérsékelt, 0,10 százalékos visszacsúszás jelentkezett, mely nem a New York-i tőzsdei, hanem sokkal inkább a hazai gazdasági állapotok miatt történhetett meg. A japán árfolyamok lassulása és a tengerentúli visszaesések ellenére Európában sokáig igen erőteljes drágulást mutattak az árfolyamok. A növekedést főként a vállalati hírek kedvező negyedéves értékei okozták. A társasági hírek között érdemes megemlíteni a világ legnagyobb, luxuscikkeket gyártó társaságát, a Louis Vuitton Moet Hennessyt (LVMH), melynek elnöke, Bernard Arnault bejelentette, hogy a korábbi rekordméretű forgalomnövekedések ellenére a tavalyi évben csak 5 százalékkal, 12,2 milliárd euróra sikerült növelni az eladási volument. Az LVMH részvényei a tegnapi kereskedés során 0,33 euróval, azaz 0,75 százalékkal drágultak. Az európai piacokra igen jó hatást gyakoroltak az emelkedéssel nyitó Wall Street-i börzék. A későbbi amerikai megtorpanást és zuhanást az öreg kontinensen a DAX és az FTSE igen erősen lereagálták, így azok értékei egyre közelebb és közelebb kerültek előző szintjeikhez. A Dow és a Nasdaq trendfordulóját az indukálta, hogy az újabb vállalati eredmények negatív hatással bírnak, így a befektetők eladásokkal próbálják menteni portfólióikat. A legnagyobb problémát a keleti parton az jelentette, hogy a Fed jövő heti ülése előtt a Dow Jones hírügynökség megkérdezte az amerikai állampapírok elsődleges forgalmazóit a kamatcsökkentés esélyéről. A válaszolók többsége szerint a jegybank szinten fogja tartani az alapkamatokat, ami újabb eladásokra ösztönözte a spekulánsokat. A másik visszahúzó erő a Motorola eredménye volt, amiből kitűnik, hogy a társaság a tavalyi évi 25 százalékos forgalomcsökkenés után a következő negyedévben is várhatóan veszteséget fog termelni. A Motorolánál jobb hangulatú bejelentést publikált viszont a Boeing. A repülőgépgyár 2001-es üzleti évének negyedik negyedében 15,7 milliárd dolláros forgalomról számolhatott be, ez egymilliárd dollárral lett nagyobb a korábbi évben elérttől. Negatív adatokat adott közre a Merrill Lynch is. A befektetési bank a korábban megjósolt 2,4 milliárd dolláros üzemi eredményt, illetve 1,26 milliárdos veszteséget tett közzé. Újabb rossz fény vetődött a Microsoft háza tájára, mivel az AOL Time Warner csoporthoz tartozó Netscape pert indított a legnagyobb szoftvergyártó cég ellen. A Netscape keresete szerint a Microsoft a trösztellenes szabályokba ütköző üzletpolitikát folytatott, és kiszorította addigi domináns piaci helyzetéből a Netscape keresőjét.
Budapesten nyitáskor 11 pontos mínuszt jelzett a BUX értéke, majd egy erős növekedési hullám indult, mely az indexet 8034 pontra repítette. A megugrást követve korrekciós hangulat vette kezdetét, ami egészen a déli harangszóig tartott. A délután már inkább a nemzetközi hangulat függvényében telt el. A BUX zárásra minimális, 14,67 pontos emelkedéssel fejezte be a napot. A forgalmi mutató 7,13 milliárd forintot jelzett, amit főként a Mol-, a Matáv- és az OTP-papírokra adott adásvételek nagyobb mennyisége tett ki. A nap meglepetését a 395 forinttal dráguló OTP és a 45 forinttal emelkedő Mol jelentette. A javulással ellentétesen haladt a Richter (–425 forint), valamint a TVK (–80 forint) ára. A Matáv árfolyama nem változott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.