Hármas siker a BÉT-en

A brókerek a hét utolsó napján Alan Greenspan Fed-elnök beszédétől várták az iránymutatást, melyet csak részben sikerült megkapni. A jegybank elnöke szerint az USA üzleti életének lábra kell állnia ahhoz, hogy a gazdaság fellendülhessen, szerinte a tőzsdék túlzottan optimisták a 2002. évi trendfordulat ügyében. A nemzetközi tőkepiaci ingadozásoktól függetlenül a BÉT-en igen kedvezően alakult az elmúlt hét. A hét nyertesei a vezető részvények voltak, azon belül is a Matáv, Mol, OTP hármas.

2002. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő
Alacsony forgalom és minimális csökkenés jellemezte a hét első napjának budapesti kereskedését. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe csupán néhány pontos gyengüléssel 7336,11 ponton zárt, mely 0,03 százalékos mérséklődésnek felelt meg. A hárommilliárd forintot meg nem haladó üzleti forgalom mellett a vezető részvények többsége gyengülést szenvedett el. A blue chipek sorából a legnagyobb veszteség a vegyipari szektorba tartozó BorsodChem (–2,13 százalék) és a TVK (–1,56 százalék) részvények árfolyamánál jelentkezett. Kisebb gyengülést mutattak a nagyobb forgalmú Matáv (–0,21 százalék), a Mol (–0,10 százalék) és a Richter (–0,32 százalék) papírok is. A nap nyertesei a 1,25 milliárd forint forgalmat lebonyolító OTP (+0,74 százalék), a Graphisoft (+2,76 százalék) és az Inter Európa Bank (+2,58 százalék) részvényei voltak.

Kedd
Továbbra is alacsony forgalom mellett kereskedtek a befektetők a BÉT-en, és a hétfői üzletmenethez hasonlóan enyhe csökkenést mutatott a BUX értéke. A szűk sávban mozgó index a nap végére 7325,66 pontra esett vissza, mely árfolyam- érték 0,14 százalékkal maradt alul előző szintjéhez képest. A 3,75 milliárd forintos forgalom során ezúttal a Matáv és az OTP ára végzett pozitív előjellel, míg a többi vezető papír értéke gyengülést jelzett. A távközlési részvények 1,1 millió darabos adásvétel után 9 forinttal 950 forintra erősödtek, míg a banki papírok kurzusa 30 forinttal nőtt. Gyengüléssel zárt viszont a két vegyipari papír, az Antenna Hungária (–0,91 százalék), a Mol (–0,29 százalék) és a Richter (–1,94 százalék). A kiskapitalizációjú papírok közül a Danubius ára ezúttal 6,09 százalékot zuhant, míg a Skála árfolyama 9,38 százalékkal ugrott meg.

Szerda
Trendforduló vette kezdetét a hét közepén a magyar parketten. A nyitáskor még lefelé mozgott az index, majd a nemzetközi hatások következtében megforduló befektetői magatartás a BUX értékét 7412,84 pontra, 87,18 ponttal emelte meg. A fogalom közel a korábbi napokban elért szint duplájára nőtt délelőtt, ami jelen esetben 6,3 milliárd forintnak felelt meg. A legnagyobb érdeklődés a 3,54 milliárd forint összforgalmú, 26 forinttal dráguló Matáv-papírok iránt jelentkezett. A vezető részvények ára kivétel nélkül drágult, a már említett távközlési részvények mellett a Mol 35 forinttal, az OTP 55 forinttal, míg a Richter 280 forinttal erősödött, de drágult az Egis (+100 forint) is. A héten elindult nyereségrealizálás tovább folytatódott a vegyipari papírok és a Danubius esetében, így a BorsodChem ára közel 2 százalékkal csökkent, a szállodaipari cég részvényei viszont ennél jelentősebb, 4 százalékos zuhanást mutattak fel. A Richter felfutását szakértők két igen fontos indokkal magyarázták, az egyik az volt, hogy a cég bejelentette, hogy a Barr és a Duramed amerikai gyógyszeripari vállalatok egyesülése után is biztosított a Richter számára a hatónyag-beszállítás, amelyről eredetileg a Durameddel állapodott meg. A másik ok a Richter közel egy hónapos gyengülésével magyarázható, így többen a gyógyszergyári részvények alulértékeltségéről beszéltek, amely után érthető a vételi oldal erősödése.

Csütörtök
Újból sikerült megdupláznia a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójának az előző napon elért forgalmát, így már 12 milliárd forintos adásvételi volumenről beszélhettünk. A javuló érdeklődés mellett a BUX értéke igen határozott javuláson esett át. A fokozatosan emelkedő index napi csúcsán, 7574,91 ponton zárt, mely érték 148,27 ponttal volt magasabb a BUX előző napon mért szintjénél. A vezető részvények közül a legnagyobb növekedést a Mol produkálta 3,62 százalékos drágulásával, ezt követte a Matáv 3,48 százalékkal és az OTP 3,24 százalékkal. Kisebb, 2,39 százalékos növekedést realizált a Richter, míg az Egis kurzusa csak 1,92 százalékkal javult. Meglehetősen határozott erősödést jellemezte az Antenna Hungária (+1,29 százalék) és a Prímagáz (3,69 százalék) árát. A nap nyertese a Danubius lett 7,72 százalékos megugrásával, míg a legnagyobb veszteséget a Humet (–4,49 százalék) szenvedte el. Közel fél éve téma a befektetők körében a Phylaxia árfolyammozgása, mely a csütörtöki napon igen érdekesen alakult, azaz nem alakult, mivel a BÉT ügyvezetője felfüggesztette a cég részvényeinek kereskedését. Az indoklás szerint a Világgazdaság c. napilap korábbi számában olyan jellegű információ jelent meg a cégről, mely befolyásoló hatással bírhatott volna az árfolyamokra. A felfüggesztő határozatot követően a Phylaxia elnök-vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a megjelent ominózus cikkben szereplő, a társaság tavalyi gazdálkodásával kapcsolatos előzetes számok valószínűleg félreértésen alapulnak.

Péntek
Mintha a korábbi napon történt emelkedési trend szinte meg sem állt volna, úgy növekedett a BUX értéke a hét utolsó kereskedési napján is. A nyitáskor már pluszban lévő index zárásra újból napi csúcsához közel, 7772,10 ponton zárt, mely 2,60 százalékos javulásnak felelt meg. A forgalmi mutató 14,35 milliárd forintot jelzett, melyből a nap sztárja címet megkapó Matáv hatmilliárd forinttal vette ki részét. A távközlési részvények ára 4,55 százalékkal 1056 forintra nőtt. Szakértők szerint a Matáv drágulása mögött a közelgő negyedik negyedéves adatok kedvező értékeire spekulálók és azok a külföldi befektetők állnak, akik a hazai piac alulértékeltségéből kívánnak jelentős hasznot húzni a következő egy évben. Bár a hazai távközlési cég anyavállalata, a német Deutsche Telecom újból feketebárányként került az emlegetett nemzetközi részvények palettájára, de a Matáv ettől független cégként valóban alulértékelt szerepet kapott az elmúlt tizenkét hónapban, így a felfutás nem meglepő. Döbbenetet, kellemes meglepetést okozott viszont az OTP árfolyama, mely a pénteki kereskedésen történelmi csúcsára, azaz 17 900 forintra (+4,40 százalék) nőtt. A banki papírok erőteljes drágulásához hozzájárult az is, hogy a szlovákiai privatizáció utolsó záróakkordját a szlovák monopólium elleni hivatal és a nemzeti jegybank jóváhagyása adja majd meg, mely határozatok februárra megszülethetnek. Optimista képet festett még az 55 forintot dráguló Richter és a 90 forintos osztalékot fizető Egis (+2,8 százalék), illetve az 1,23 százalékkal javuló Mol ára is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.