Beszakadtak az amerikai piacok a 2001. év utolsó kereskedési napján, a befektetők főként a vállalati hírekre összpontosítottak, azon belül is az utolsó negyedéves eredmények megjelenésére való felkészülés indukálta a gyengülési hullámot. A kezdődő szokásos találgatásokat a First Call-felmérést készítő cég adatai indították meg. Ebben a tanulmányban a cég részben kedvező hangvételű előrejelzést publikált a tőzsdei cégek várható gazdálkodási adatairól. A hónap közepén meginduló eredményinvázió öszszesítése akár 19-20 százalékos csökkenést is mutathat a korábbi évben mért hasonló adathoz képest, így a gyenge eredményeket bejelentők vélhetően többségben lesznek. A pesszimizmus ellenére néhány részvény ára a trenddel szemben tudott haladni, ilyen meglepetést a Honeywell és néhány légitársaság papírjának sikerült okoznia. A repülési cégek iránti bizalom térnyerése abból fakadhatott, hogy szakértők és befektetők egyhangúlag azon az állásponton vannak, hogy a légitársaságok csődbe menetele megállhat egy időre. A jelentések szerint a kormányzati garanciavállalások – a szeptemberi terroresemények után – sokban konszolidálták a légitársaságok helyzetét, van, amelyik már bankhitelt is kapott. Az egyik ilyen amerikai légitársaság, az America West még a múlt év utolsó napjaiban kapta meg a kért 380 millió dollárt, ami a táraság részvényeinek 41 százalékos drágulásához vezetett.
Az év második napján az európai tőzsdéken iránytalan hangulat alakult ki, mely részben a tokiói zárva tartással, részben az euró bevezetése körüli hajcihővel volt magyarázható. A hol éppen pluszban, hol meg minimális mínuszban járó DAX- és FTSE-értékekre az emelkedéssel nyitó amerikai börzék hatottak a legjobban. A spekulánsok hirtelen felismerték, hogy a vállalati hírek sokszínűsége mellett az amerikai makrogazdasággal kapcsolatos hírek mennyire fontosak. A tengerentúli drágulások mögött az új évi optimizmus áll, de vélhetően nem tart sokáig az euforikus hangulat, hiszen a gyenge társasági adatok a kedvező beszerzői menedzserindex (NAPM) értéke ellenére gyengülést indukálhatnak a Wall Street-i parketteken – mondta egy elemző. A tavalyi év utolsó napjában az előző havinál és a korábbi jóslatoknál is sokkal jobb, 48,2 pont volt az amerikai feldolgozó szektor teljesítményét mérő átfogó beszerzőimenedzser-index az előző havi 44,5 után.
A magyar piacra az új évi pihenős hangulat volt jellemző, a befektetők megvárják a jövő heti teljes hetet, amikorra kikristályosodnak a nemzetközi tőzsdei irányvonalak. Pesten nyitáskor 23 pontos pluszt jelzett a BUX értéke, ami egy hirtelen negyvenpontos fellángolástól eltekintve hamar elolvadt, és egyre lejjebb kúszott. A tőzsdemutató mélypontját zárás előtt egy órával érte el, majd innen egy kisebb korrekció és egy újabb visszacsúszás következett. A kereskedés végét jelző gongszó pillanatában a BUX értéke 7,8 pontos mínuszt mutatott, mely százalékban mérve is csak 0,11 százaléknak felelt meg. Az 1,6 milliárd forintos rekordot jelentő alacsony forgalom alatt a vezető részvények ára változatos volt, a legnagyobb forgalmú papír a Mol 10 forinttal lett olcsóbb. A Matáv és az Egis ára változatlan maradt, míg a vegyipari papírok csoportja egységes gyengülést jelzett. A BorsodChem értéke 45 forinttal, a TVK ára 110 forinttal csökkent. Hasonlóan gyengülő trend jellemezte az OTP (–100 forint) piacát is. A kevés nyertes közül kiemelkedett a Richter (+100 forint) és az Antenna Hungária (+60 forint). A kiskapitalizációjú részvények sorából a Danubius ára változatlan maradt, míg a Démász 210 forintot és a Humet 3 forintot erősödött.
Lendvai Ildikó leleplezte Magyar Pétert, kiderült a titok