Többször megújult a Kondorosi úti létesítmény az utóbbi évek során, de a belépőjegyek – más uszodák áraihoz viszonyítva – megfizethetők. A törzsközönség egy részét azok alkotják, akik már óvodásként, kisiskolásként is itt tanultak meg úszni.
– Még 1982-ben született az ötlet, hogy Kelenföldön épüljön egy korszerű tanuszoda, amely elsősorban a tömegsport jellegű úszásoktatást szolgálná, de otthont adna a kerületi kis egyesületek úszóinak is. Tizennyolc évvel ezelőtt megkezdődtek a munkálatok – emlékezik a kezdetekre Csikány József, aki 1985-től dolgozik itt, és megnyitása óta az uszoda igazgatója. Akkori pénzen 211 millió forintba került a létesítmény, amelyből 89 milliót a kerület vállalatai adtak össze. A kerületi lakóktól településfejlesztési hozzájárulás címén hatmillió forintot gyűjtöttek az uszoda építéséhez.
A létesítmény az akkori legmodernebb technológiával épült: a tető félhenger alakú, ragasztott faszerkezettel, üveg felülvilágítóval készült, amihez 620 egy négyzetméteres üvegtáblát használtak fel. A 21x33 méteres, nyolcpályás nagymedence négyoldali feszített víztükörrel, a rajtköveknél perforált acéllemezekkel készült. A 16x8 méteres, nyolcvan centiméter vízmélységű tanmedence ma már egész nap folyamatosan fogadja a gyerekeket. A két szaunát külön díjazás nélkül vehetik igénybe a látogatók. Tizenkét éve két előcsarnoki tornaterem épült, 1996-ban átadták a 25 méteres nyitott úszómedencét, 1998-ban a pezsgőfürdő helyét, 2000-ben pedig a gyerekmedencét. Nyaranta három teniszpálya és ősfákkal övezett pázsit szolgálja a strandolókat.
Talán ez az egyedüli olyan fővárosi strand, amelyről biztosított a szabad átjárás a szomszédos étterem teraszára, ahol a vékonyabb pénztárcájú családok is megengedhetnek maguknak egy üdítőt, jégkrémet vagy szendvicset. Aki viszont meleg ebédre vágyik, a házias ételkülönlegességeket is felsorakoztató étlapról válogathat.
Az uszoda kezdettől fogva egy korszerű, Münchenből hozott víztisztító berendezéssel működött, amelyet másfél évvel ezelőtt korszerűsítettek. Az igazgató elmondta, hogy a felújítás alkalmával korlátlan élettartalmú, badacsonyi bazaltőrleményt használtak fel. Ezt sem a klór, sem a sav nem kezdi ki, százszázalékosan szűri a vizet, és minden szennyeződést leköt. A technológia lényege, hogy úgynevezett pelyhesítő szert is belekevernek, amely megkötődik a homokban. Az így kapott elegyet esténként kimossák. Kétóránként vízmintavétellel ellenőrzik a minőséget.
– Az idén újabb bővítésbe kezdünk: az egyik teniszpálya helyén fedett tornacsarnokot építünk. Az építkezés negyvenmillió forintba kerül, s a költségek felét a XI. kerületi önkormányzat állja. A fennmaradó részt az uszoda működtetésekor képződő pénzmaradványból fedezzük. Uszodánk egyébként teljesen önfenntartó. Évente 150 millió forintból gazdálkodunk, s ez idő alatt csaknem félmillió vendég fordul meg itt. Naponta 1200-1800 látogatót regisztrálnak az uszodában – emelte ki Csikány József. Az igazgató egyben a Budapesti Senior Sportegyesület elnöke is. Az egyesület 1987 decemberében alakult, jelenleg százhuszonöt tagja van. Kevesen tudják azt is, hogy Nyéki Imre, akinek nevét az uszoda viseli, nyolcszoros senior világbajnok, és fiatal korában olimpiai ezüstérmes úszó volt.
– Az eltelt másfél évtized alatt számos sikert értünk el, s 2000-ben voltunk a legeredményesebbek, amikor is Európa legjobb klubcsapata lettünk. A spanyolországi Európa-bajnokságról tizenhat aranyéremmel tértünk haza. A tavalyi esztendő végén rendezett versenyen egy-egy serleggel köszöntöttük a mieink közül azokat, akik a bajnokságon elsők voltak. A kétnapos versenyre különben hét nemzet képviselői, 250 senior úszó nevezett be. Huszonöt éves kortól lehet valaki az egyesület tagja, felső korhatár nincs. Kovács György például 86 éves, és még javában versenyez. Bánki Horváth Béla, aki 81 éves, háromszoros Európa-bajnok – tette hozzá a sportember.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot