Már nagyon várták a spekulánsok Alan Greenspan 2002. évi első felszólalását, a jegybank elnöke viszont a várakozásokkal eltérően kevésbé volt elégedett a gazdaság állapotával, és ezt szavakkal is alátámasztotta. A szakértők a Fed-vezető nyilatkozatát elemezve arra az elképzelésre jutottak, hogy a két hét múlva esedékes nyílt piaci bizottság ülésén újabb kamatcsökkentésről dönthetnek a résztvevők. Greenspan figyelmeztető hangnemet használt a tőkepiaci befektetők által keltett optimizmus ügyében; a pénzügyi vezető szerint a gazdaság megélénkülése csapda lehet a túlfűtött hangulatú spekulánsok számára. A nyilatkozat erőteljes visszahúzó erőként hatott a piacokra, amit több befektetési tanácsadó jelentése tovább tetézett, így a tegnapi napot is negatívan kezdték a tengerentúli tőzsdék. Lefelé mozogtak az árak, és egyre több negatív jellegű kijelentés hangzott el. A Merill Lynch a túlértékelt papírokra hívta fel a figyelmet – így modell portfóliójában a részvények arányát 60 százalékról 50 százalékra csökkentette –, míg a Deutsche Bank az amerikai gazdasági hangulatról adott romló képet.
A Standard&Poor’s hitelminősítő a vállalati adósok számának növekedését és az adósságukat késéssel vagy éppen átütemezéssel fizető cégek számának megugrásáról adott ki jelentést. A tanulmány szerint 2001-ben 211, hitelminősítéssel nyilvántartott vállalat vált nem fizetővé, összesen mintegy 115,4 milliárd dollárnyi adósság után. Az előző számbeli rekord 2000-ben született, de akkor csak 132 vállalat késett 42,3 milliárd dollárnyi adósság törlesztésével. A második legnagyobb rating cég, a Moody’s a pénzügyi vállalati szférán kívüli társaságok romló adósi minősítéséről szólt. A Londonban kiadott adatok szerint tavaly 123 cég besorolását kellett rontani, míg javító jellegű intézkedés csupán tizenhat esetben történt. A leminősítések többsége a távközlési és a légi közlekedési szektorokat sújtotta. A negatív hangulatot fokozták a barcelonai EU-csúcson történt nyilatkozatok is, amelyek közül a legfajsúlyosabb a svéd miniszterelnök, Göran Persson a Financail Timesnak adott interjúja. A svéd politikus megállapította, hogy a kétségtelen eredmények ellenére is túl lassan halad annak az átfogó EU-s gazdaságfejlesztési programnak a megvalósítása, amelyet a tagok 2000 tavaszán Lisszabonban fogadtak el. A portugál fővárosban két évvel ezelőtt azt a célt tűzték ki, hogy az évtized végére az uniónak a világ legdinamikusabban fejlődő és legversenyképesebb gazdasági térségévé kell válnia. A legtöbb területen konkrét határidőket is megjelöltek. A makrogazdasági hírek és az elemzések mellett megjelentek az európai cégek, amelyek ontani kezdték a rossz hangulatot okozó vállalati információkat is. Az egyik ilyen volt a brit Land Rover gyár sajtókommünikéje, amiben azt tudatta, hogy részleges leállást hajt végre, mert bizonytalan a Discovery modellek jövőbeni gyártásában. A Premier Automotive Group leányvállalata a napokban Detroitban mutatta be a cég legújabb Range Rover luxusmodelljét.
Budapesten már nyitáskor hetvenpontos mínuszt mutatott a BUX értéke, majd napközben ez a csökkenő trend folytonossá vált, és az index a kereskedés végéig gyengült. A zárás pillanatában a börzemutató 7590,15 pontra, 181,95 ponttal esett vissza. A 4,4 milliárd forintos, igen alacsony összforgalom során a Matáv ára 41 forintot, a Mol 65 forintot, míg az OTP 390 forintot lassult. A gyógyszergyári cégek közül a Richter 455 forinttal, az Egis 10 forinttal lett olcsóbb. Lefelé mozogtak a vegyipari szekció tagjai is: a BorsodChem 70 forinttal, a TVK 20 forinttal értékelődött le. Elemzők szerint a mostani korrekció érthető okok miatt indukálódott, de a nemzetközi hangulat akár többnapos csökkenési hullámot is okozhat a magyar parketten.
Borzasztó tragédia történt a fővárosban