Korrekcióban a BÉT

Határozott utalást vártak a piacok Alan Greenspan amerikai jegybankelnök múlt pénteki nyilatkozatától, de a Federal Reserve (Fed) vezetője csak arról szólt, hogy komoly kockázatok léphetnek elő a recesszióból való kilábalás során. A várttól eltérő pesszimista jellegű nyilatkozatot követve az amerikai árak a nyitáskori növekedésükből visszavettek, és gyengülni kezdtek. A Wall Street-i tőzsdék végül meredek, egy százalék körüli gyengüléssel zártak, a Dow Jones 0,8 százalékkal, a Nasdaq 1,21 százalékkal mérséklődött. A tengerentúli hatás viszonylag nagy erővel tarolt tegnap Európában és a magyar piacon is.

2002. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már nagyon várták a spekulánsok Alan Greenspan 2002. évi első felszólalását, a jegybank elnöke viszont a várakozásokkal eltérően kevésbé volt elégedett a gazdaság állapotával, és ezt szavakkal is alátámasztotta. A szakértők a Fed-vezető nyilatkozatát elemezve arra az elképzelésre jutottak, hogy a két hét múlva esedékes nyílt piaci bizottság ülésén újabb kamatcsökkentésről dönthetnek a résztvevők. Greenspan figyelmeztető hangnemet használt a tőkepiaci befektetők által keltett optimizmus ügyében; a pénzügyi vezető szerint a gazdaság megélénkülése csapda lehet a túlfűtött hangulatú spekulánsok számára. A nyilatkozat erőteljes visszahúzó erőként hatott a piacokra, amit több befektetési tanácsadó jelentése tovább tetézett, így a tegnapi napot is negatívan kezdték a tengerentúli tőzsdék. Lefelé mozogtak az árak, és egyre több negatív jellegű kijelentés hangzott el. A Merill Lynch a túlértékelt papírokra hívta fel a figyelmet – így modell portfóliójában a részvények arányát 60 százalékról 50 százalékra csökkentette –, míg a Deutsche Bank az amerikai gazdasági hangulatról adott romló képet.
A Standard&Poor’s hitelminősítő a vállalati adósok számának növekedését és az adósságukat késéssel vagy éppen átütemezéssel fizető cégek számának megugrásáról adott ki jelentést. A tanulmány szerint 2001-ben 211, hitelminősítéssel nyilvántartott vállalat vált nem fizetővé, összesen mintegy 115,4 milliárd dollárnyi adósság után. Az előző számbeli rekord 2000-ben született, de akkor csak 132 vállalat késett 42,3 milliárd dollárnyi adósság törlesztésével. A második legnagyobb rating cég, a Moody’s a pénzügyi vállalati szférán kívüli társaságok romló adósi minősítéséről szólt. A Londonban kiadott adatok szerint tavaly 123 cég besorolását kellett rontani, míg javító jellegű intézkedés csupán tizenhat esetben történt. A leminősítések többsége a távközlési és a légi közlekedési szektorokat sújtotta. A negatív hangulatot fokozták a barcelonai EU-csúcson történt nyilatkozatok is, amelyek közül a legfajsúlyosabb a svéd miniszterelnök, Göran Persson a Financail Timesnak adott interjúja. A svéd politikus megállapította, hogy a kétségtelen eredmények ellenére is túl lassan halad annak az átfogó EU-s gazdaságfejlesztési programnak a megvalósítása, amelyet a tagok 2000 tavaszán Lisszabonban fogadtak el. A portugál fővárosban két évvel ezelőtt azt a célt tűzték ki, hogy az évtized végére az uniónak a világ legdinamikusabban fejlődő és legversenyképesebb gazdasági térségévé kell válnia. A legtöbb területen konkrét határidőket is megjelöltek. A makrogazdasági hírek és az elemzések mellett megjelentek az európai cégek, amelyek ontani kezdték a rossz hangulatot okozó vállalati információkat is. Az egyik ilyen volt a brit Land Rover gyár sajtókommünikéje, amiben azt tudatta, hogy részleges leállást hajt végre, mert bizonytalan a Discovery modellek jövőbeni gyártásában. A Premier Automotive Group leányvállalata a napokban Detroitban mutatta be a cég legújabb Range Rover luxusmodelljét.
Budapesten már nyitáskor hetvenpontos mínuszt mutatott a BUX értéke, majd napközben ez a csökkenő trend folytonossá vált, és az index a kereskedés végéig gyengült. A zárás pillanatában a börzemutató 7590,15 pontra, 181,95 ponttal esett vissza. A 4,4 milliárd forintos, igen alacsony összforgalom során a Matáv ára 41 forintot, a Mol 65 forintot, míg az OTP 390 forintot lassult. A gyógyszergyári cégek közül a Richter 455 forinttal, az Egis 10 forinttal lett olcsóbb. Lefelé mozogtak a vegyipari szekció tagjai is: a BorsodChem 70 forinttal, a TVK 20 forinttal értékelődött le. Elemzők szerint a mostani korrekció érthető okok miatt indukálódott, de a nemzetközi hangulat akár többnapos csökkenési hullámot is okozhat a magyar parketten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.