Csakúgy mint a másik két NATO-tag visegrádi ország, hazánk is támogatja Szlovákia NATO-tagságát, mert ez stratégiai szempontból mindhárom országnak fontos – nyilatkozta lapunknak Szabó János honvédelmi miniszter a honvédelmi bizottság debreceni kihelyezett ülésén. Elmondta: a visegrádi országok között műszaki-technikai együttműködést kezdeményezett Csehország, amit a magyar partner szívesen fogadott. Ennek keretében a MiG–24-es helikoptereket újítanák fel közösen, ám erre sem Magyarországnak, sem Lengyelországnak nincsen forrása.
Szabó János beszámolt arról is, hogy Magyarország, Ukrajna, Szlovákia és Románia részvételével felállították a Tisza zászlóaljat. Ennek feladata, hogy katasztrófa esetén hatékonyan lépjen fel az értékek és a polgári lakosság védelmében. Az elképzelések szerint a Tisza zászlóaljnak nem lesz közös költségvetése, közös parancsnoksága viszont igen, amely mindig abban az országban állomásozik, ahol a katasztrófaelhárítás szükséges.
A honvédelmi miniszter a haderőreform állásáról szólva elmondta: 2001-ben teljesítették a NATO-tagságból Magyarországra háruló alapvető feladatokat. 2001 közepéig megvalósították a hadvezetés integrációját, megkezdődött a harcászati eszközök korszerűsítése, ami a légierő fejlesztésében azt is jelenti, hogy a Honvédelmi Minisztérium fejezeteiben rendelkezésre álló maradványösszegből kifizették a 2004 végétől érkező Gripen harcászati repülőgépek bérletének első részletét is. Meghirdették a gépjárműállomány korszerűsítésére, valamint az új lokátorok beszerzésére vonatkozó tendereket, folyamatban van a rádiórendszerek korszerűsítése is, azonban ezekben a választások előtt nagy valószínűséggel nem kerül sor eredményhirdetésre. Idén folytatódik a laktanyák korszerűsítése és a lakásállomány fejlesztése.
A toborzóirodák működéséről szólva Fodor Lajos vezérkari főnök elmondta: 2001-ben közel hétezer szerződéses katonát szerettek volna toborozni, ám csupán négyezer főt sikerült leszerződtetni.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó