Pilisjászfalu fogorvosi rendelőjének bejáratán egy táblácska, rajta a következő olvasható: „Tisztelt Betegek! 2001. november 1-jétől Pilisjászfalu lakosságának a fogmegtartó kezelések (gyökérkezelés-tömés) ingyenes.” Breier László fogszakorvos nemcsak a kistelepülésen, hanem a közeli Pilisvörösváron is rendel. Mint mondja, egyértelműen megnőtt a betegforgalom. – Pilisjászfaluban mintegy ezer lakos tartozik hozzám. Korábban a szociális problémák miatt kevesen jártak a rendeléseimre, november óta viszont mintegy ötven százalékkal megnőtt a betegek száma. A tapasztalatom az, hogy sok az elhanyagolt fogazatú ember, akik korábban sajnáltak több ezer forintot kiadni a tömésekért és gyökérkezelésekért.
Breier doktor pilisvörösvári rendelőjében viszont egészen más a helyzet, itt húszszázalékos forgalomnövekedésről számolt be a szakember. A fogorvosi rendelőben nem látni tömegeket: egy-két ember várakozik a „sorára”. Hétfő délelőtt egy másik pilisvörösvári szakrendelésen pedig éppen nem várakozik senki sem.
Vajda Éva fogszakorvoshoz közel négyezer ember tartozik. A doktornő 1979 óta praktizál a településen. Mint mondja: 1995-ben, a Bokros-csomag bevezetése előtti időszakban valóban nagy volt a sorban állás a rendelésen, a térítésmentesség eltörlésének hírére mindenki meg szerette volna csináltatni a fogait. Miután fizetni kellett, hónapokra lecsökkent a betegszám, s azóta csak azok jártak hozzá, akik rendszeresen kezeltették a fogaikat, vagy fájdalmaik voltak. A szakember véleménye szerint Pilisvörösváron igen magas azok aránya, akik rendszeresen jártak eddig is az orvoshoz, ilyen a hozzá tartozó betegek 30-40 százaléka. Éppen ezért a térítésmentesség tavaly novemberi bevezetése előtt nagy volt ugyan az érdeklődés, de a két hónap számadatai szerint csak mintegy tíz százalékkal nőtt a forgalmunk – szögezte le a szakember. A gyakorlat szerint a napi hat óra rendelési idő alatt 20-30 beteget el lehet látni, s az előjegyzési várakozási idő nem több mint egy hét – tette hozzá.
– A felnőtteknek nyújtott fogmegtartó kezelések korábban ingyenesek voltak, ám ezt a lehetőséget a Bokros-csomag 1995-ös bevezetésekor eltörölte az MSZP– SZDSZ-kormánykoalíció. Azelőtt még évi 3 millió fogtömést finanszírozott az egészségbiztosító, az elmúlt időszakban ugyanakkor már csak 1,2 millió ilyen beavatkozást végeztek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral szerződött közalkalmazott és vállalkozó fogorvosok – közölte lapunkkal Farkas Tibor, az egészségügyi miniszter fogászati referense. Elmondta: egy felmérés szerint Magyarországon a 18 évesek 34 százalékának fogazata hiányos. A középkorú felnőttek fogai közül átlagosan 15-16 beteg, emellett a korcsoport 95 százaléka fogágybetegségben is szenved. A lakosság 70 százaléka már csak fájdalmai esetén megy el a fogorvoshoz. A Bokros-csomag következményeként – ha nem vezetik be a térítésmentességet – időskorára minden második magyar embernek a fogazata öt fognál kevesebbet tartalmazott volna – szögezte le a szakember.
Az Országgyűlés kedvező döntését követően tavaly novembertől számítva három hónapig átmeneti finanszírozásban részesül az egészségbiztosítóval szerződésben álló több mint háromezer fogorvos. Erre a célra az átmeneti időszakban havonta 290 millió forintot szán az egészségbiztosító. – A fogmegtartó kezelések térítésmentessé tétele a szakminisztérium népegészségügyi cselekvési programjának része, s célja a fogorvosi alapellátás javítása, amely által elérhetővé válnak a fogászati beavatkozások a szegényebb társadalmi rétegek számára is – közölte Farkas Tibor. Elmondta: az eddigi statisztikák szerint közel három hónap alatt 15-30 százalékkal nőtt a kezelésekre jelentkező betegek száma, a fogtömések száma pedig megduplázódott. Véleménye szerint az első komolyabb összegzés február végére, március elejére várható. – A tapasztalatunk még kevés, valójában az orvosoktól bekért statisztikai lapok kiértékelése után, márciusban-áprilisban tudunk eredményt mondani – közölte megkeresésünkre Gerle János, a Magyar Orvosi Kamara fogorvosi tagozatának elnöke. Azt viszont megerősítette, hogy a betegek a becslések szerint átlagban harminc százalékkal többen jelentkeznek fogmegtartó kezelésre.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó