Mint a külügyminiszter fogalmazott, a magyar kormány azt tartja, hogy – az EU-csatlakozásra is tekintettel – a jobb élet reményében sok magyar igyekezne áttelepülni az anyaországba a szomszédos országokból, megpróbálta tehát elejét venni ennek a kedvezménytörvénynyel, amelynek révén a határon túli magyarok is részesülhetnek az uniós magyar sikerben, de továbbra is ott maradnak, ahol eddig is éltek.
Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese pénteken úgy vélekedett, hogy január végéig létrejöhet egy – a román–magyar egyetértési nyilatkozathoz hasonló – szlovák–magyar megállapodás is. A dokumentum nem a magyar– román viszonylatban hangsúlyos munkavállalás kérdéseit rendezné elsősorban, hiszen Szlovákiának e tekintetben nincsenek fenntartásai.
Magyarország a kedvezménytörvény ügyében öt szomszédjával meg tudott állapodni, egyedül Szlovákiával nem jutott egyezségre, ami azt jelenti, hogy a hibát nem a magyar, hanem a szlovák oldalon kell keresni – állapította meg az SME című szlovák napilap. Az újság szerint ajánlatos lenne tudomásul venni, hogy a magyar kedvezménytörvény intézménye ugyanúgy létezni fog, ahogy a határon túli szlovákok kedvezményeit kínáló szlovák törvény. Szlovákia egy olyan megállapodás ellen küzd, amely „európai viszonyokat lenne hivatott teremteni a két ország közti kapcsolatokban”.
A román kormány szakértői bizottságot állított fel a magyar kedvezménytörvény végrehajtásának ellenőrzésére – közölte Claudiu Lucaci kormányszóvivő tegnap az MTI-vel. A testület a külügy- és a belügyminisztérium, valamint a közigazgatási minisztérium döntéshozatali pozícióban lévő szakembereiből áll majd. Az ellenőrző bizottság rendszeres jelentésekben számol majd be tevékenységéről Adrian Nastase miniszterelnöknek.
Újabb döbbenetes felvételek kerültek elő a kényszersorozásról + videó
