Védővámterv búzára, lisztre
Románia védővámot szándékozik bevezetni a magyar búza és liszt behozatalára – jelentette be Ilie Sarbu román mezőgazdasági miniszter tegnap. Bukarest egyelőre nem szándékozik eltörölni a magyar baromfihús behozatalára kivetett védővámot. A román kormány tavaly rendkívüli mértékben megszigorította a magyar búza és liszt behozatalára vonatkozó minőségi előírásokat. Ezzel Bukarest megsértette mind a WTO, mind a CEFTA szabályait, mivel a minőségi követelmények szigorítását a hazai termelőkkel szemben nem alkalmazta. (MTI)
Csődvédelem alatt az RHI leányvállalata
A nemzetközi, piacvezető osztrák tűzállóanyag-gyártó RHI amerikai leányvállalata, a North American Refractories Company Inc. (NARCO) pénteken csődvédelmet kért. Az eljárás megkezdésével a NARCO-t 2001. december 31-re visszamenőleg leválasztják az RHI konszernről, továbbá helyesbítik a NARCO-val szemben fennálló követeléseket, és ez nyomot hagy majd a konszern mérlegén. (MTI)
Nőtt a réztermelés Kazahsztánban
A Kazahmisz kazah rézipari monopólium a fém világpiaci árának általános csökkenése ellenére 2001-ben 418 400 tonnára növelte kitermelését, az előző évi 394 700 tonnáról. A Kazahmisz, amely Kazahsztán finomított réztermelésének kilencven százalékát adja, korábban azt közölte, hogy az idén 420 ezer tonnára növeli kitermelését. (MTI)
3 alapanyag, amit pajzsmirigy-alulműködés esetén jobb kerülni
