Tartós a hossz a BÉT-en

Nem sikerült megtartaniuk az amerikai tőzsdemutatóknak a csütörtökön napközben elért nyereségüket, és végül csökkenéssel zártak. A Nasdaq kurzusa előző szintjére esett vissza, míg a Dow Jones Industrial Average értéke 0,3 százalékkal mérséklődött. A tőzsdei árakra nagy hatással voltak a napokban megjelenő gyorsjelentési adatok, illetve a gazdálkodási eredményekkel történő spekulációk. A találgatások és szakértői megnyilatkozások hatására végül a befektetők a partvonalon túlról figyelték az kis forgalmú piacot. A kivárások másik indokát a Fed elnökének beszéde jelentette, amelytől a piac a kamatpolitika jövőbeni irányvonalára történő utalást és az amerikai gazdaság 2001-es évi összegzését várták. Japánban tegnap tovább folyt a tőkekivonás, míg Európában minimális emelkedést jeleztek a piacok.

2002. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatás és ellenhatás jelentkezett a hét utolsó előtti, Wall Street-i tőzsdei kereskedésében. A fundamentális hírek mellett a Federal Reserve kamatpolitikája jelentette a másik legnagyobb dilemmát a tőzsdei befektetők és az elemzők körében. A jegybank elnöke tegnap tartotta beszédét, amelyből kitűnt, hogy a Fed a második negyedévtől vagy legkésőbb a második félévtől várja a gazdaság élénkülését, azonban Alain Greenspan igen óvatosan fogalmazott a trendforduló ügyéről. A Fed elnökének véleménye összhangban van a Blue Chip Economic Indicators által megkérdezett több mint ötven gazdasági szakértőével. Az elemzői felmérés szerint a tavaly október–december közötti visszaesés azért volt mérsékeltebb a korábbi várakozásokhoz képest, mivel a becsültnél nagyobb volt a magánfogyasztás. Greenspan beszéde előtt az amerikai tőzsdék igen erőteljes növekedéssel kezdtek, a magyar piac zárásakor a Dow Jones 0,15 százalékkal, a Nasdaq Composite 0,54 százalékkal erősödött. Némi döbbenetet, de nem túl jelentős visszahúzó erőt képviselt a Ford 35 ezer fő elbocsátásáról szóló bejelentése. A hír hatására a Ford Motor részvények ára négy százalékkal drágult. Az optimizmust fokozta még az is, hogy a tengerentúlon decemberben a várakozásoknál több mint háromszorosával, 0,7 százalékkal csökkentek a termelői árak. Az energiahordozók és az élelmiszerek nélkül számított magindex 0,1 százalékkal esett vissza. Bár a termelők számára ez nem túl kedvező hír volt, de a termelői árak csökkenése folytán az inflációs veszély egyre kisebb lehet, amely a gazdaság állapotának javulását jelentheti. A decemberi átfogó adaton belül a nagybani benzinárak 8,2 százalékkal zuhantak az előző hóról. A befektetők számára kedvező hírként jelentkezett, hogy Argentínában tegnap újból kinyitottak a devizapiacok. Ez volt az első kereskedési nap a pezó–dollár-paritás csaknem egy héttel ezelőtti megszüntetése óta.
Budapesten tovább folytatódott a csütörtöki drágulási hullám, amit a hazai papírok iránti fokozott érdeklődés és a nemzetközi emelkedések indukáltak. A BUX 33 pontos emelkedéssel nyitott, és már az első negyedórában további hatvan pontot emelkedett. A délelőtt további része lassú ütemű drágulással telt, majd az index kora délután újból nekirugaszkodott, és meg sem állt a 7780 pontos határig. A zárás pillanatában néhány pontos gyengülést szenvedett el a BUX, de értéke még így is korábbi szintjénél 197,19 ponttal volt magasabb.
A felfutást a csütörtöki üzletmenethez hasonlóan a blue chipek ára okozta, a Matáv, a Mol, az OTP és a Richter végigasszisztálta a kereskedést, és végül 14 milliárd forint feletti forgalmat csikartak ki a piacból. A nap legjelentősebben megugró papírja a Matáv volt, amelynek értéke 4,6 százalékot nőtt. Az OTP ennél kisebb, 4,4 százalékos bővülésben részesült, míg a Mol csak 1,2 százalékkal drágult. A gyógyszergyári szektorból a kilencvenforintos osztalékot adó Egis-papírok 2,8 százalékot, a Richter-részvények 0,3 százalékot nőttek. A tegnap tartott Egis-közgyűlésen a befektetők megszavazták az osztalék mértékét, amely a részvények névértékének kilenc százaléka lett. Az OTP árát vélhetően részben az a hír mozgatta, hogy az IRB többségi részének akvizíciója várhatóan februárban teljesen lezárulhat. A Molról olyan pletykák kezdtek terjengeni, hogy akár füstbe mehet a PKN Orlen privatizációjára tett próbálkozás, amely a befektetők számára akár kedvező is lehet, hiszen az olajipari cég adósságállományát ez az üzlet így nem terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.