Tartós BÉT-korrekció

Meredek zuhanást, majd minimális emelkedést mutatott a hét első amerikai kereskedési napja. A befektetők a Federal Reserve nyílt piaci bizottságának ülésétől és a vállalati hírektől várták a vételi hullám elindulását. Ellenkezőleg hatottak viszont azok a jóslatok, amelyek a Fed kamatcsökkentésének alacsony valószínűségét jelezték előre, így a tőzsdei kurzusok kora délután átestek az előző szintjüket jelző határvonalon. A kereskedések végére a Dow Jones 25,67 pontot javult, míg a Nasdaq Composite 6,21 százalékkal múlta felül korábbi értékét. A tengerentúli minimális emelkedések ellenére az ázsiai és az európai tőzsdéken egymásnak ellentmondó árfolyamok alakultak ki. A magyar tőzsdén fél százalékkal tovább gyengült a BUX értéke.

2002. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivárás, majd javulás jellemezte a Wall Streetet hétfőn, majd másnap kísértetiesen hasonló növekedési hullám indult a New York-i piacokon. A legnagyobb ázsiai tőzsdén, a tokiói Nikkein a 225 vezető részvényt jegyző index 1,91 százalékot gyengült, miután a munkanélküliségi adatok igen gyenge képet festettek. Decemberben a negyedik egymást követő hónapban újabb rekordszintre nőtt a japán munkanélküliség. A kiadott adatok azt mutatják, hogy a munkanélküliek száma 5,6 százalékkal nőtt a múlt év utolsó hónapjában, így 3,37 millióan voltak a szigetországban munka nélkül. A japán ipari termelés nőtt a 2001. év utolsó havában a korábbi hónaphoz viszonyítva. Az előzetes adatok szerint a növekedés mértéke meghaladta a kétszázalékos szintet is. A múlt év utolsó negyedében 2,3 százalékkal esett vissza az ipari termelés az előző negyedévhez képest; sorrendben már a negyedik negyed volt, amikor csökkent a japán ipar teljesítménye.
Az ázsiai tőzsdék lejtmenetét kevésbé követték az európai árak, a kontinens befektetői a Fed ülésére és a vállalati eredményekre vártak. A megjelenő gazdálkodási adatok sokszínűsége végül ellentétessé tette a DAX és az FTSE irányvonalát.
Az európai piacokon tavaly nyár óta jelen lévő Intercontinental Exchange (ICE) a 2002. év közepétől európai áramkontraktusok forgalmazásába akar kezdeni. A tőzsdei várakozások szerint az energiaipari szekció forgalma elérheti a napi 3,5 milliárd dollárt.
Az optimistán kezdődő tengerentúli kereskedéseket a tartós ipari cikkek decemberi állományának kétszázalékos növekedése, valamint a Conference Board átfogó fogyasztói bizalmi index javuló adatai, továbbá az AT&T, a Honeywell és a Chevron gyengülő eredményei mozgatták. Az egyik legjelentőseb tengerentúli mobilszolgáltató cég, az AT&T leányvállalata, az AT&T Wirelless Services részvényenként 48 centes veszteséget jelentett a múlt év utolsó három hónapjára. Hasonlóan rossz lett a korábban a General Electric által felvásárlási célpontként ismert Honeywell elektronikai cég is, amelynek nyeresége 53 százalékos visszaesést mutatott. A ChevronTexaco, a második legnagyobb amerikai olajvállalat is veszteséggel zárta a tavalyi utolsó negyedévet részben a vállalategyesüléssel kapcsolatos kiadások, részben a kőolaj és a földgáz árának hanyatlása miatt. Az olajcég 2,52 milliárd dollár veszteséggel zárta a negyedévet az egy évvel korábbi 2,039 milliárd dolláros nyeresége után. A magyar tőzsde zárásakor a pozitívan kezdődő amerikai árfolyamok megfordultak, és veszteséges tartományban álltak.
A vegyes nemzetközi hangulat a magyar tőzsdére is befolyással volt. A BUX 12 pontos csökkenéssel kezdte a napot, majd igen erőteljes hullámzások közepette mozgott. A kora délután beszakadó index zárásra némi korrekcióval javított árfolyamán, így a tőzsdemutató értéke a korábbi hatvan-hetven pontos mínuszból 40,85 pontra redukálta a veszteségét.
A 0,51 százalékos csökkenést az OTP Bank Rt. és a Richter korrekciója, valamint az Egis gyengülése indukálta. A forgalmi adatok 6,14 milliárd forintot jeleztek, amit főként a Molra adott megbízások tettek ki. Az olajipari papírok értéke öt forinttal gyengült, míg a banki részvények 200 forinttal csökkentek. A gyógyszergyári szekcióból a Richter kurzusa 130 forintot, az Egis 395 forintot lassult. A gyengülő trenddel szemben halad a Matáv (+1 forint), a Synergon (+1,6 százalék), a Phylaxia (+5,7 százalék) és a Graphisoft (+1,3 százalék) árfolyama.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.