Negatív befektetői reakciót váltott ki, hogy a Fed várhatóan elhalasztja a kamatcsökkentést. Jelenleg az USA-ban az alapkamatok szintje negyvenéves mélyponton, 1,75 százalékon áll. A tavalyi évben a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 11 alkalommal csökkentett kamatot. A tőkepiaci kurzusok és a vásárlók hezitálásához hozzájárult még az Enron csődjéről kialakult általános vélemény is. A befektetők igen óvatosan nyúlnak az energetikai szektor papírjaihoz, így az eredményeit visszatartó Williams Cos. kisebb pánikot keltett. A befektetési tanácsadók többsége az Enron fizetésképtelenségével okolja a jelenlegi tőzsdei hangulatot, így a romló részvényárakat és a spekulánsok visszafogottságát, amit még tetéztek a gyenge vállalati eredményadatok is.
Lefelé mozogtak a japán árfolyamok is. A szigetország vezető részvényeit jegyző Nikkei 225 index 106,55 pontot, azaz 1,06 százalékot zuhant, amit főként a Wall Street-i csökkenések indukáltak. A Nikkei tízezer pont alá esése és a fokozódó besszes hangulat tegnap az európai piacokra is rányomta bélyegét, pedig egyes vállalati hírek várakozásokat felülmúlók voltak. Az egyik pozitív hírt a francia TotalFinaElf olajvállalat szolgáltatta. Az olajipari cég 14 százalékkal javított tiszta nyereségén, 2001-ben a nettó profitja 7,64 milliárd euró lett.
A nap meglepetését mindenesetre a 2001. év utolsó harmadának amerikai GDP-adatai szolgáltatták. A tegnap kiadott adatok szerint a tavalyi negyedik negyedévben a várt csökkenés helyett – elsősorban a járműeladási rekordok hatására – 0,2 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye a kereskedelmi minisztérium által szerdán közzétett első hivatalos becslés szerint. Ennek alapján tavaly egész évben 1,1 százalékkal nőtt az Egyesült Államok GDP-értéke; ez a leggyengébb éves GDP-adat. Ha a negyedik negyedre a hónapok múlva esedékes végleges számok szerint mégis negatív növekedés jönne ki, az azt jelentené, hogy az amerikai gazdaság az általánosan elfogadott piaci meghatározás alapján is – két egymás utáni, GDP-visszaeséssel jellemzett negyedév – recesszióban van. A tengerentúlon a makrogazdasági adatok kevesebb figyelmet vontak magukra, mint a Fed ülése és az AOL Time Warner tavalyi utolsó negyedévi vesztesége. A Ted Turner nevével fémjelzett médiavállalat 1,822 milliárd dolláros, azaz részvényenként 41 centes nettó veszteséget termelt.
Csökkenés jellemezte a magyar tőzsdét, pedig a Goldman Sachs elemzése szerint a kelet-európai régiók közül a budapesti piac a legalkalmasabb a befektetések megtételére. A portfolio.hu internetes gazdasági oldalon közzétett elemzés kiemeli, hogy az idei évben Magyarország tőzsdeindexének emelkedésével jelentősen felülteljesítették a fejlett tőzsdéket. Az amerikai befektetési bank szerint Magyarország a legvonzóbb ország a régióban, ahol a gazdasági növekedés robusztus, a kamatlábak alacsonyak, a vállalatvezetés pedig a legfejlettebb. A BUX 82 pontos csökkenéssel nyitott, majd sokáig szinte egy helyben topogott. Napközben az index vesztesége tovább nőtt, de a délutáni korrekció végül 21,52 pontos negatívumot okozott a BUX kurzusában. Az ötmilliárd forintos forgalom mellett a vezető részvények ára csökkenést mutatott. A nap egyetlen pozitív vonatkozású mozzanata a Richter 345 forintos drágulása, valamint a kárpótlási jegyek 6,7 százalékos növekedése volt. A Matáv ára a kereskedés során 988 forintig esett, majd végül 1005 forinton (–6 forint) zárt. Gyengülés volt jellemző a 205 forinttal lassuló OTP-re és a tíz forintot erodáló Molra is.
Hatalmas győzelem: Csibi Krisztina nyerte meg a választást!