A Dózsa György tér

Gazsó Rita
2002. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budán, a város vezetése a királyi palota 1894-es bővítése után esztétikai megfontolásból hozta létre a Várhegy nyugati alján a Palota, majd Dózsa György névre keresztelt teret.
A tér mellett futó Attila út azonban már a középkor óta használt, forgalmas útvonal, amit eleinte Fő utcának, majd Új utcának is neveztek, és mai alakja a múlt század hatvanas éveinek elején, a Tabán és a Krisztinaváros rendezésével alakult ki.
A Dózsa György tér, mint lakóterület meglehetősen rövid történetre tekinthet vissza. A korai középkorban ugyanis kedvezőbb fekvése miatt inkább a Duna menti révátkelő közelében települt le a lakosság, a Várhegy e kevésbé kedvelt része nem volt túl népes. Később a budavári királyi palotát övező kert nyugati szárnyát itt építették ki. A Mátyás idején fénykorát élő csodálatos, Königs Garten, Lust Garten, avagy Horti amoeni néven említett kertről a korabeli dokumentumokon kívül tárgyi emlék is előkerült egy közeli ásatásnál. Az oszlop 1926 óta díszíti a teret, és minden valószínűség szerint Mátyás hajdan itt álló kerti lakának, az aula marmoreának a része. Buda ostromakor kulcsfontosságú hadi területté vált, és ezt a szerepét később is megtartotta. Mint az erődítési terület részét, gyakorlótérként használták, és ezt 1752-ben, a katonai övezet kijelölésekor meg is erősítették. Amikor azonban II. József Budára telepítette a város közigazgatását, a gyakorlótér a mai Vérmezőre került, és a Várlejtő alján, a mai Attila út vonalában fekvő telkeket felparcellázták. Az ide költöző kormányhivatalok és tisztségviselők emeltek házakat rajta.

Az 1800-as évek végén nagyszabású területrendezés történt. A budavári királyi palota 1894-es átépítésekor a nyugati oldaláról új feljárót – a Palota utat – és az Attila út e szakaszán, a palota harmonikusabb képét megcélzó, szépségét kiemelő hosszúkás teret, a Palota teret hozták létre. Néhány év múlva, 1903–1906 között két oldalát az Attila úti és a vele szemben fekvő, már a Krisztinavároshoz tartozó oldalon egy-egy kaszárnyaépülettel zárták le. Az ikerhatású, Hauszmann Alajos által tervezett épületpár Attila út felőli része volt a legénységi, szemközti pedig a tiszti laktanya. Az impozáns, négyszintes tiszti laktanya homlokzatát két szélén díszes, gúla alakú, kupolaszerű „torony” díszítette, és főbejárata az Attila útra nyílhatott. A legénységi laktanya a másikhoz hasonló, szépen megformált létesítmény volt. A két épület az 1944–45-ös ostromban súlyosan megsérült, és a háború után megmaradt részeik felhasználásával helyükön két lakóépületet emeltek. Mai formájuk – egy-két megmaradt apró részlet, díszítés kivételével – kevéssé emlékeztet az egykori szép épületekre. Pusztulásukkal a tér elvesztette korabeli hangulatát, és már nem sugározza azt a harmóniát, amit tervezői megálmodtak. A téren 1937-ben egy tüzérségi emlékművet állítottak fel. A Ligeti Miklós által megformált, életnagyságú figurákból álló szoborcsoport Nagy-Magyarország azon városainak címerét is bemutatta, ahol tüzér helyőrség működött. A második világháborúban annyira megsérült, hogy lebontották, és helyére 1961-ben egy monumentális Dózsa György-emlékmű került. A teret is akkor keresztelték át mai nevére az akkoriban különösen népszerű, kegyetlenül kivégzett parasztvezérről. (G. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.