A Matáv vállán a BUX

Trendfordulót követve emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék a múlt pénteken, s e javuló befektetői hangulat mellett egy-két százalékos növekedést produkáltak a piacok. A spekulánsok többnapos várakozását követve a múlt hét utolsó kereskedési napján a Nasdaq 2,06 százalékkal, míg a Dow Jones 1,23 százalékkal erősödött. A tengerentúli növekedés hatásai tegnap az európai piacokra is jótékonyan hatottak, így nyitáskor mind a francia, mind a német börze mutatója egy százalék feletti növekedést jelzett. Javulással indult a hét első napja a BÉT-en is, majd az index görbéje nagyobb lejtmenet után visszatért a nap elején elért 81 pontos szintre.

2002. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokáig előző szintjük körül mozogtak az amerikai árak a múlt hét utolsó kereskedése alatt, majd záráskor a trend megfordult, és gyors ütemű drágulás kezdődött. A napközbeni gyengülést a Qualcommról érkező hírek, valamint a veszteséges Goodyear-eredmények okozták. Elképzelhető, hogy a Tyco International mellett a Qualcomm is kozmetikázott eredményeket tett közzé, amire a piacok hevesen reagáltak, így a cég részvényei 1,65 dollárt gyengültek. A sorozatos, meghamisított könyvelésekkel kapcsolatos vádak már elbizonytalanítják a befektetőket arra nézve, hogy melyik az a cég, amelyik valóságos gazdálkodási adatokat publikál.
A kereskedési morált a gumigyártó Goodyear is rontotta, a társaság többéves pozitív eredményei után tavaly meglepetésre 174 millió dolláros veszteséget tett közzé. Romló adatokat ismertetett az olasz Pirelli is a Telecom Italia megvásárlása után. A Pirelli nyeresége a korábbi évben elért 820 millió euróról 665 millió euróra esett vissza, amit Marco Tronchetti Provera, a társaság elnöke szerint a romló nemzetközi környezet és a Cisco Systems szállítási szerződéséből származó alacsonyabb bevételi értékek indukálták.
Optimista rohammal kezdődött a hét az európai börzéken, a korábbi napok iránytalan kereskedési trendjét felváltotta a növekedési hangulat, így a befektetők szinte mindenre ugrottak, ami „élt és mozgott”, de legfőképpen a csipgyártókat kedvelték a vevők. A pozitívan nyitó amerikai tőzsdék az öreg kontinens börzéinek újabb és újabb löketet adtak, amelynek eredménye csaknem kétszázalékos általános emelkedés volt.
Növekedés, majd visszacsúszás jellemezte a tegnapi New York-i nyitást, az emelkedést elsősorban a már napok óta emlegetett mikroelektronikai szektor okozta, míg az igen erős lendületű korrekciót a Merrill Lynch jelentése indukálta. A Merrill pénteken a csipszektort vette górcső alá, és igen kedvező kilátásokkal illette, tegnap a Microsoft került a vizsgálati asztalra, és a befektetési tanácsadó figyelmeztetést adott ki. A jóslat szerint a PC-k iránti kereslet újból csökkenhet, így a szoftvergyártók eredményei elmaradhatnak a várttól. A Merrill Lynch ezzel a kijelentésével egymást követő előrejelzését cáfolta. A Credit Suisse First Boston (CSFB) szerint viszont pont ellenkezőleg vélekedett: különösebben nagy baj nem lesz a következő három-hat hónapban, így indokolatlan a Merrill bejelentése.
Erőteljes növekedéssel indult a magyar parketten a kereskedés, amit előbb csökkenés, zárásra pedig újabb megugrás követett. A nyitáskori 7780 pontos szintjéről zárásra nem sikerült elrugaszkodnia az indexnek, így szinte a kereskedés első pillanatában regisztráltakkal megegyezően fejeződött be a nap. Pontban számolva a BUX 81,66 ponttal gyarapodott, amit annak lehetett köszönni, hogy a befektetők több esetben igen optimistán álltak a gyorsjelentési időszak kezdetéhez. Az 5,7 milliárd forintos, igen alacsony forgalomban a Matáv, az OTP és a Mol okozta felfutás volt a legszembetűnőbb. A távközlési papírok 19 forinttal, a banki részvények háromszáz forinttal járultak az index emelkedéséhez. A Mol értéke mérsékeltebben reagált a nemzetközi hírekre, így az olajipari cég részvényei csak 0,4 százalékkal emelkedhettek. A gyorsjelentési időszak egyik érdekes cége, a Zwack Unicum tegnap késő délután tette közzé eredményeit. A Zwack 25 milliárd forintos bruttó árbevételt ért el a múlt évben, a nettó árbevétel 16,5 milliárd forint volt, a különbözetet a jövedéki adók okozzák. A bevételek tavaly 8,5 százalékkal növekedtek, míg a profit 11 százalékkal elmaradva az előző évitől, 2,42 milliárd forint lett. Az eredmény alakulását a menedzsment megfelelőnek értékelte, a nyereség a cég stratégiájának megfelelő marketingkiadások miatt maradt el a bevételektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.