Eközben a határőrség bűnügyi és felderítő főosztályának vezetője tegnap cáfolta azt a hírt, miszerint egy, az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezethez közel álló férfit fogtak volna el január végén Budapesten. Hasonlóképpen cáfolnak az ORFK illetékesei is. Tehát mindkét hatóság tagadja, hogy titkos akcióval őrizetbe vettek volna egy Hasszein nevű szudáni férfit. Ő információink szerint üzlettársa annak az ugyancsak szudáni állampolgárnak, aki a főváros XI. kerületében létrehozott két jótékonysági alapítványt.
Lapunk úgy tudja, hogy még 1996-ban osztrák kommandósok rohanták le Bécsben a Harmadik Világ Segélyügynökség (ThWRA) irodáját. Az ott talált iratok és bankszámlakivonatok alapján kiderítették, hogy az ügynökségen keresztül 350 millió dollár értékben fegyvereket, lőszereket kaptak a szerbekkel háborúzó bosnyákok. Úgy értesültünk: a ThWRA akkori vezetője azzal a Hasszein néven ismert férfivel azonos, akit lapértesülések szerint január 24-én Budapesten fogtak el három társával, miután azt feltételezik róla, hogy kapcsolatban állhat az al-Kaida terrorszervezettel.
Az osztrákok állítják: a Hasszein néven ismert férfi közvetítőcégeken keresztül Bin Laden és Omar Abdel Rahman embereitől is kapott több millió dollárt. Attól a Rahmantól, aki az FBI gyanúja szerint a New York-i Világkereskedelmi Központ elleni 1993-as merénylet egyik szervezője volt. A terroristavezér szervezetével kapcsolatban álló Haszszeinként ismert férfi Magyarországon egy másik szudánival, egy Balil néven ismert férfival alapított kft.-t. Ez utóbbi jegyeztette be a már említett két jótékonysági alapítványt. Információnk szerint mindkét alapítvány tevékenységét – tehát azt is, hogy kapcsolatban állhat-e a két cég az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezettel – egyaránt vizsgálják a magyar és az amerikai hatóságok.
Bár Szőke István határőrezredes vasárnap megjelent lapnyilatkozataiban nem tagadta a rendőrséggel közösen végrehajtott január 24-i akció tényét, ám akkor még nem volt hajlandó kommentálni – cáfolni vagy megerősíteni –, hogy egy olyan arab férfit fogtak-e el, aki a gyanú szerint kapcsolatban állhat a hírhedt Al-Kaida terrorszervezettel. Később viszont már határozottan tagadta, hogy kollégái terroristaellenes akciót hajtottak volna végre. Szerinte embercsempészet gyanújával fogtak el egy arab férfit a fővárosban. Hasonlóképpen ellentmondásosak az ORFK illetékeseinek nyilatkozatai is. Vasárnap még nem tudtak semmiféle akcióról, ám tegnapra kiderült, hogy egy al-kaidás terrorista helyett egy köztörvényes bűnözőt fogtak el január 24-én a Rákóczi úton, a Grand Hotellel szemben. Igaz, Garamvölgyi László ezredes, az ORFK kommunikációs igazgatója hozzátette: ha lett is volna terroristaellenes akció, akkor sem beszélhetne róla, mivel az államtitok.
Letartóztatták a miniszterelnök megölését megrendelő fiatalt
