n Puskás Bence
Nyitáskor rohamléptekkel haladtak a tengerentúli piacok a veszteséges oldal felé, majd zárás előtt két órával a zuhanás megtorpant, és végül a nyereséges oldal győzedelmeskedhetett. A pénteki kereskedés elején a J. P. Morganról szóló hírek inkább negatív irányt jelöltek ki a Dow-nak, majd a Fed gazdasági növekedésről szóló előrejelzése kibillentette a tőzsdemutatót a besszes tartományból. A J. P. Morgan azért okozott zuhanást a piacokon, mert a tőzsdefelügyelet vizsgálatot indított az Enron brókercég elszámolásai ügyében. Az energiaipari cég csődje miatt az USA számvevőszéke keresetet nyújtott be a Fehér Ház ellen. A kereset célja, hogy kiderüljön, milyen összefonódás van a Bush-kormány energiapolitikája és az energiaipari cégek között. Ellentétes irányú, a növekedést ösztönző hatást váltott ki a Fed azzal a jóslatával, hogy már az idei második negyedévben 2,6 százalékos gazdasági növekedés keletkezhet, és az akár 3,9 százalékra is növekedhet a harmadik negyedévben.
Függetlenül az amerikai növekedésektől a délkelet-ázsiai térség tőzsdéin gyengülési hullám söpört végig. A Nikkei 225 index 0,58 százalékkal, a Hang Seng mutató 1,58 százalékkal lassult, a tokiói gyengülést még a várakozásokat meghaladó kereskedelmi többlet sem tudta visszatartani. Az amerikai keresletnövekedés hatására két év után először sikerült kiviteli növekedést realizálni a japán exportban. Elemzők szerint a kiadott jelentésből az is kiolvasható, hogy ha az Egyesült Államokból érkező megrendelések a jövőben hasonló módon növekednek, akkor a recesszióból hamarabb lábalhat ki a felkelő nap országa.
Már nyitáskor nyereségre álltak tegnap az európai piacok, de a felfelé kezdő tengerentúli börzék újabb löketet adtak az öreg kontinensen tevékenykedő, vételi oldalon álló befektetőknek. Kora délután Párizsban, Londonban és Frankfurtban is igen jelentős növekedéseket tapasztalhattunk. A felfutásokat elemzők a kedvező makrogazdasági állapotokkal, valamint a múlt héten végbement gyengülések korrekciójával magyarázták. A német makrogazdasági adatok azt jelezték, hogy a kiadott előzetes értékek szerint tovább csökkent az inflációs nyomás. Az indokok mindenképpen megfelelők voltak, hiszen a Wall Street is megtette azokat a lépéseket, amelyek a kialakulóban lévő hossz elengedhetetlen kellékei. A Microsoft piacra dobta Japánban is az Xbox játékkonzolt, és mint ismeretes, a szigetország az egyik legnagyobb játékvásárló piac a világon. Hasonlóképpen a hangulatjavulás ösztönzéséért tett lépéseket Wim Duisenberg az Európai Unióval kapcsolatos állapotokról. A tengerentúlon a General Motors (GM) és a Qualcomm bejelentése is segítség volt az indexek emelkedéséhez. A GM növelte egy részvényre jutó nyereségét (EPS). Az autógyártó cég vezérigazgatója, John Devine szerint a cégcsoport akár 1,2 dolláros részvényenkénti eredményt is produkálhat az év első negyedében.
Nyitáskor iránytalan, majd zárásra határozott fellendülés lett úrrá a Deák Ferenc utcán. A magyar index tegnap délelőtt szinte egy helyben toporgott, majd a délutáni nemzetközi trend egy erőteljes növekedést indukált a tőzsdei kurzusban. A kereskedés végére az árfolyamjelző napi csúcspontjához közel, 7920,63 ponton zárt, ami 71,14 pontos nyereségnek felelt meg. Rekordalacsony, 1,4 milliárd forintos forgalom mellett kereskedtek tegnap a brókerek.
A minimális érdeklődés első számú célpontja a 631 millió forintos forgalmú és egy forinttal javuló Matáv volt. A távközlési papírok emelkedését ugyan jelentősen meghaladta az OTP és a Richter szárnyalása, de forgalmuk összeadva is csupán 450 millió forintot tett ki. A banki papírok ára négyszáz forinttal nőtt, a gyógyszergyári részvények értéke 415 forinttal erősödött.
Lendvai Ildikó leleplezte Magyar Pétert, kiderült a titok