Csúcson a BUX

Vállalati hírek és optimista gazdasági előrejelzések hatására drágulási hullám csapott át csütörtökön az amerikai értékpapírpiacok felett. A Federal Reserve kamatdöntése és a Procter&Gamble nyeresége felfelé mozgatta az árfolyamokat, így a Dow Jones kurzusa 1,61 százalékkal, a Nasdaq Composite értéke 1,08 százalékkal javult. A növekedés ellenére az európai és ázsiai tőzsdékre a gyengülés volt jellemző. A befektetők a nem túl fényes GDP-adatok, valamint az amerikai tőzsdék veszteséges nyitása miatt álltak az eladói oldalon, ezzel is hozzájárulva a csökkenésekhez.

2002. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik nap még javában növekedést mutattak a piacok, majd másnap már veszteséggel nyitottak és zuhantak – mondta tegnap egy elemző az amerikai hullámzó piaci hangulatról. A szakértők véleménye szerint a spekulánsok hol a negatív híreket reagálják le túlontúl hevesen, hol az optimista jellegűekre ugranak, és eszeveszett vásárlásokba kezdenek. Az így kialakuló hullámok végül egyenetlen piaci magatartást eredményeznek.
Kedvező eredményekre sarkallta az árfolyamokat az optimista adatokat közlő Procter&Gamble, az Intelt felminősítő Merrill Lynch, valamint az USA gazdaságának növekedését előre jelző Lehman Brothers. Az amerikai befektetési bank vezető közgazdásza szerint az Egyesült Államok gazdasága megindult a kilábalás útján, a gazdaság az idén valószínűleg egy százalékkal növekszik. A kedvező hangulatot tovább erősítette az Európai Unió brüsszeli bizottságának a Hewlett Packard (HP)–Compaq Computer-összeolvadás ügyében hozott elfogadó döntése. Az elemzők korábban csúfos véget jósoltak a két nagy amerikai számítástechnikai cég fúziójának, szerintük Mario Monti, a karterellenes bizottság vezetője – mint sok egyéb esetben – a HP– Compaq-egybekelést is meghiúsítja. A HP tavaly szeptemberben jelentette be, hogy 25 milliárd dollárért fel akarja vásárolni egyik legnagyobb vetélytársát, a Compaqot, és december végén terjesztette a brüsszeli bizottság elé a jóváhagyási kérelmet. A fúziós terv és a versenyfeltételek tanulmányozása után a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy az fúzió eredményeként a HP nem kerül olyan helyzetbe, hogy emelje árait, a fogyasztóknak pedig nem kell a választék csökkenésétől tartaniuk.
Negatív vállalati és kedvezőbb makrogazdasági hírek kapcsán a tengerentúlon veszteséggel nyitottak a piacok, majd rövidebb időre megfordult a hangulat, és az indexek átlépték előző értéküket jelző határvonalat. Az év első hónapjában 89 ezerrel csökkent a betöltött álláshelyek száma, míg a munkanélküliek aránya 5,6 százalék volt az Egyesült Államokban. A határon állt meg a korábban NAPM beszerzői menedzserindexnek titulált mutató az USA-ban. A januári adatok szerint 49,9 pontot jelzett az amerikai feldolgozószektor teljesítményét mérő átfogó beszerzői menedzserindex. A rossz vállalati hírek között érdemes volt még megemlékezni a legnagyobb amerikai légitársaságról, a United Airlinesról (UAL) és a Walt Disneyről. Az UAL tegnap kiadott közleménye szerint a tavalyi negyedik negyedévet 308 millió dolláros (részvényenként 5,68 dolláros) veszteséggel zárta, míg a Walt Disney 55 százalékkal csökkenő eredményeket tett közzé. A szórakoztatóipari cég rendkívüli tételek előtti nyeresége 297 millió dollár lett, ami némileg jobb, mint amit az elemzők vártak. Európában a szokásokhoz híven az amerikai változások vonták magukra a befektetők figyelmét. Talán csak a Deutsche Börse a luxemburgi Clearstream elszámolóházra tett felvásárlási lépései okoztak nagyobb érdeklődést.
Budapesten nyitáskor 12 pontos, majd záráskor 23,30 pontos növekedést jelzett a BUX értéke. Az index napközben egy kisebb bezuhanás után folyamatosan erősödött, és végül korábbi egyéves csúcspontját meghaladva 8131,52 ponton zárt. A nap meglepetését a kárpótlási jegyek 4,7 százalékos zuhanása, a Richter 100 forintos drágulása és a kereskedésbe először bevont QQQ-részvények 105 millió forintos forgalma okozta. Igen erőteljes drágulást tapasztalhattunk a Synergon (+34 forint) és az Egis (+575 forint) árfolyamában is. A blue chipek sorából a Matáv négy forinttal erősödött, míg a Mol öt forintot, az OTP húsz forintot gyengült. A Richter árára jelentős nyomást gyakorolt az a hír, hogy hétfőn várhatóan hatmilliárd feletti negyedik negyedéves eredményeket tesz közzé a gyógyszergyártó cég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.