Csúcsra járatott OTP

A korábbi várakozásoknak megfelelően jelentős emelkedéssel zárhattak a hét első kereskedési napján az amerikai börzék. A tartós emelkedés, amit a befektetői optimizmus indukált, a Nasdaq értékét 2,63 százalékkal, a Dow Jones kurzusát 1,78 százalékkal emelték meg. A két napja tartó javuló trendet a sorban érkező kedvező vállalati profitjóslatok és a makrogazdasági adatok pozitív jellege segítette. Elemzők szerint a könyvvitellel kapcsolatos félelmek alábbhagytak, azonban a spekulánsok továbbra is óvatos vételekre esküsznek. Tegnap Tokióban folytatódott a bessz, míg az európai piacokon sokáig az emelkedő trend jellege volt a mérvadó.

2002. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrohanták az amerikai befektetők hétfőn a tőzsdéket, az árfolyamok korrekciók nélkül emelkedtek, a DJIA értéke újból átlépte a 10 ezer pontos határt. A várakozásokat meghaladó januári készlakásszámok és a Conference Board gazdaságkutató által kiadandó fogyasztói bizalmi index a növekedésnek adott lendületet. Hasonlóan az optimizmust táplálta és a gazdasági növekedés első jeleire hívta fel a figyelmet a Qualcomm, a General Motors és a Sun Microsystems. A tőzsdenyitások előtti bejelentési dömpingben a legkedvezőbb hírt a járműipari cég, a GM adta közre. Korábban egydolláros részvényenkénti eredményt jósolt a GM, amit az idei év első negyedében produkálni kívánt, de azt most 1,2 dollárra emelte meg. A Qualcomm közleményéből kiderült, hogy reményei szerint termékei iránt megugrik az érdeklődés, ami akár részvényenként 0,2 dolláros nyereséget is eredményezhet.
A nemzetközi, de főként az ázsiai és európai drágulási hullám ellen menetelt tegnap a japán Nikkei 225 index. A szigetország vezető részvényeit jegyző börzemutató 0,91 százalékot csökkent. A visszaesését az okozta, hogy a kormány gazdaságösztönző programjában a csődszélén álló bankokat kívánja először feltőkésíteni. Az elemzők a kormány programját igen nagy hibának tekintik, hiszen az ingatag lábakon álló bankoknak adandó tőkeinjekciók valószínűleg nem fognak kellő hatást gyakorolni a gazdaságra. Lefelé húzta még a Nikkeit a Bank of Japan kormányzójának azon közleménye, hogy nem szándékoznak inflációs célt kitűzni. Érdektelenül szemlélték tegnap az európai piacok a tokiói agóniát, sokkal inkább a német Ifo-index, valamint az amerikai Conference Board- mutató hozta lázba a befektetőket. Kora délután Frankfurtban és Londonban még emelkedtek az árak és még minden rendben volt. Az első döccenőt az emelkedéssel nyitó amerikai tőzsdék érezhették meg. A tengerentúli fordulatot a Conference Board által kiadott átfogó fogyasztói bizalmi mutató februári váratlan csökkenése indukálta, ami hirtelen zuhanásokat eredményezett az európai indexekben is. A fogyasztói bizalmi mutató a januári 97,8 pontról 94,1 pontra zuhant, pedig a várakozások nem jeleztek különösebb változást. Besszt okozott még az is, hogy a Williams Communicationsnak csaknem 500 millió dolláros kamatkiadást kell törlesztenie, azonban a cég kasszája kiürült. Elemzők egy újabb csődöt jósolnak, hiszen a Williams Com.-ot birtokló cég igen jelentős adósságot vállat fel eddig, melyet valószínűleg nem lesz képes kifizetni.
A hazai parketten emelkedő, majd stagnáló trend uralkodott, majd a kereskedés végén az amerikai hatás bezúzta az index értékét. A 8034 pontig emelkedő BUX zárásra 7995,32 pontra csökkent, ami 74,69 pontos emelkedésnek felelt meg. A forgalom 4,9 milliárd forintra nőtt, amit a történelmi csúcsára 20 945 forintra emelkedő OTP-, a Richter- és a Matáv-papírok okoztak. A már korábban a Concorde által felértékelt OTP-papírok 645 forinttal drágultak, elemzők szerint a banki részvények közel 600-700 forintos növekedésen eshetnek még át. Felfelé ívelt még a Matáv (+4 forint) és a Mol (+35 forint) ára is. A vesztesek sorában tartózkodtak a gyógyszeripari papírok, az Egis 280 forinttal, a Richter 10 forinttal lett olcsóbb. A spekulatív kárpótlási jegyek értéke 29 forintot nőtt.
A piac nem foglalkozott a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete által kiadott előrejelzéssel, mely a magyar GDP-t a tavaly júliusban jósolt 5 százalékról 3,6 százalékra módosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.