Fordulatra várva

Elemzők és brókerek részvények vásárlására buzdítják a befektetőket, de a javuló makrogazdasági környezet nem elegendő ahhoz, hogy a vevők megjelenjenek a piacokon. Az elmúlt héten hiába jelent meg bármilyen amerikai vagy nyugat-európai gazdaság-élénkülésről szóló hír, a tőzsdei szereplők inkább az eladói oldalon álltak, és gyengítették az indexeket.

2002. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hatások érződtek az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX értéke kétnapos gyengülés után minimális korrekciót mutatott, majd csütörtökön és pénteken újabb, csaknem egy- százalékos gyengülést produkált. Az index egyhetes mozgását summázva összességében 2,26 százalékkal gyengülést lehetett tapasztalni a hazai parketten. A forgalmi összesítés szerint öt nap alatt 24,32 milliárd forintos forgalmat regisztráltak a piacon, ami igen alacsonynak mondható az elmúlt hetekben elért adatokhoz képest. Mivel alacsony volt az érdeklődés a részvények iránt, így a túlsúlyban lévő eladók igen erős nyomást gyakoroltak az árakra.

Hétfő
Igen alacsony forgalom és tartósan csökkenő index jellemezte a hét első kereskedési napját. A BUX értéke, 67,10 pontot gyengülve, 7958,02 ponton állapodott meg, amit elemzők a korábbi napok emelkedését követő korrekcióval magyaráztak. A forgalom 2,02 milliárd forintra csökkent, ezzel is jelezvén a szakértők igazát, hiszen a befektetők (vélhetően egy újabb emelkedési fázis reményében) megtartották papírjaikat. Csak hat papír ára javult, míg 25 részvény árában volt tapasztalható csökkenés. A blue csipek sorából csak a Molnak sikerült pozitív tartományban zárnia. Az olajipari részvények értéke szűk 30 pontos sávban ingázott és végül ezen tartomány közepén, 5415 forinton (+15 forint) került ki a teremből. Rosszabb napot könyvelhetett el viszont a Matáv (–10 forint), az OTP (–400 forint) és a Richter (–35 forint).

Kedd
Megállás nélkül gyengült a BUX, és zárásra újabb 55,16 pontos veszteséget produkált. A nyitást követő százpontos zuhanást ugyan sikerült korrigálni, de az index értéke egyetlen pillanatig sem volt képes az előző szintet jelképező határvonalat átlépni. A forgalom 5,42 milliárd forintra ugrott, ami azt jelezte, hogy a befektetők optimizmusa lassan elhalványodik. A legnagyobb problémát a nemzetközi porondokon észrevehető pesszimista árfolyammozgások okozták, így a hazai befektetők is inkább visszavonulót fújtak, és eladásokkal realizálták a még meglévő hasznukat. Kedden a Mol ára 50 forinttal alacsonyabbá vált, viszont helyette az OTP-nek sikerült minimális, 50 forintos növekedést összekovácsolnia. Nem szakadt meg a Matáv és a Richter gyengülő trendje sem: a távközlési papírok ára 15 forinttal gyengült tovább, míg a gyógyszergyári részvények kurzusa 105 forinttal csökkent. Meglepetésre a kárpótlási jegyek ára 580 forintra zuhant, amit vélhetően csak egy egyszerű spekulációs folyamat idézett elő.

Szerda
Megtorpant a gyengülési folyamat, a hét közepén korrekciós vagy éppen trendforduló előtt állt a piac, így a BUX értéke minimális növekedést mutathatott. A forgalom tovább nőtt, és meghaladta a 6,2 milliárd forintot. Az index, 37,51 pontot javulva, 7940,37 ponton zárt, amit az elemzők csak pillanatnyi fellángolásnak tulajdonítottak. A szakértők rámutattak: a nemzetközi hangulat vélhetően tovább fogja rontani a hazai index értékét, így a szerdai növekedést csupán technikai jellegűnek lehetett betudni. A fordulat bizonytalan kimenetelét jól jellemezte az, hogy a vezető részvények többségének ára emelkedett, de az OTP továbbra is visszafogott maradt, azaz 50 forinttal gyengült. Növekedésben láthattuk viszont a Matáv (+7 forint), a Mol (+35 forint), a Richter (+90 forint) és a TVK (+90 forint) részvényeit. Az átlagot meghaladó drágulást jelezett az Antenna Hungária (+4,55 százalék) árfolyama.

Csütörtök
Nyitáskor 8000 pont fölé emelkedett, majd előző szintje alatt zárt a BUX értéke. A lélektani határ átlépése igen nagy akadályt jelentett az indexnek, így visszakozott, és zárásra 17,93 pontra növelte veszteségét. Az átlagos, 5,4 milliárd forintos forgalom mellett csak a Mol és az OTP ára emelkedett. Az olajipari részvények 70 forinttal, a banki papírok 155 forinttal erősödtek. Lassulást mutatott viszont a Matáv (–20 forint), a Richter (–290 forint) és a TVK (–90 forint) értéke. A nap meglepetését az Egis és a Graphisoft drágulása jelentette. A gyógyszeripari papírok 300 forinttal javultak, és hasonlóan, három százalékot meghaladva erősödtek a szoftvergyártó társaság részvényei is. Kedvezőbb hangulat övezte még a kárpótlási jegyek piacát, ahol a papírok ára 668 forinton zárt. A visszaesők között érdemes megemlíteni a Danubius (–2,65 százalék) részvényeit is.

Péntek
A hét utolsó napján a BUX értéke csaknem egy százalékkal gyengült. A nyugat-európai piacokon ugyan a csökkenő hangulat érződött, de a tengerentúli nyitáskori növekedések némi optimizmust adhattak volna a magyar börzének. Szakértők szerint a hazai csökkenést azzal lehetett magyarázni, hogy a Wall Street-i nyitás nem volt eléggé pozitív, így a magyar befektetők nem álltak el az utolsó fél órában sem az eladásoktól. A magyar börzemutató 0,92 százalékos csökkenés mellett zárta a hetet, a forgalmi indikátor 5,3 milliárd forintot jelezett. A Big Five (vezető részvények) közül csak a TVK és a Richter tudott növekedést fenntartani, míg a Matáv–Mol–OTP triász kurzusa tovább csökkent. A TVK értéke 25 forinttal, a Richter ára 95 forinttal nőtt. A vegyipari cég javulását vélhetően azzal lehetett magyarázni, hogy a BorsodChem tulajdonosai körüli botrányok a még magyar kézben lévő vegyipari cégnek kedveznek.
Rosszabb és kedvezőtlenebb hatás befolyásolta a Matáv árát is. A magyar távközlési cég részvényeinek árfolyamát ismételten az anyavállalat, a Deutsche Telekom problémái nyomták egyre lentebb. A Matáv ára végül 927 forinton landolt, ami 15 forintos csökkenésnek felelt meg. Igen nagy volt még a nyomás a Synergon- (–2,17 százalék) és a Humet- (–1,54 százalék) papírok árán. A Humet részvényeit az APEH ellenőrzésével kapcsolatos botrányok óta adják el a befektetők. A cég amúgy már több esetben is érdekes „árfolyammozgást” végzett, amit a BÉT pénzbüntetéssel sújtott.
A kárpótlási jegyek ára 4,79 százalékkal 700 forintra nőtt, és forgalmuk megközelítette a 40 millió forintot. A jegyek tulajdonosait az a hír mozgatta, hogy az érdekvédelmi szövetségük Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett nyílt levelet. Az elemzők többsége nem vár lényegi döntést, mert a tulajdonosok többsége nem alanyi jogon jutott a jegyekhez, így az spekulatív jellegűnek minősíthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.