Gyanús zuglói ingatlaneladások

Büntetőfeljelentést tett a napokban Kállay Miklós, a zuglói önkormányzat pénzügyi bizottságának elnöke százhúszmillió forintra elkövetett hűtlen kezelés gyanúja miatt. Kállay az SZDSZ– MSZP vezette önkormányzat által az utóbbi években kötött ingatlanügyletek közül nyolcat igazságügyi szakértővel vizsgáltatott meg, aminek eredményeként kiderült: feltűnően értékaránytalan áron árusította ki az önkormányzat ingatlanvagyonát.

2002. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kállay Miklós erről írásban tájékoztatta Kardosné Kutalik Zsuzsanna polgármestert (SZDSZ) és a pénzügyi bizottság tagjait.
Az ismeretlen tettesek elleni feljelentést a pénzügyi bizottság elnöke az ORFK bűnügyi főigazgatóságánál tette meg. Az eljárás megindításáról vagy megtagadásáról várhatóan a korrupcióellenes ügyek osztálya dönt. A feljelentő szerint az ingatlanok áron aluli értékesítése nem véletlenül történt, nem a hozzá nem értés következménye. Kállay szerint az ingatlanhasznosítást végző személyek szándékosan és tudatosan sértették meg az önkormányzat vagyonhasznosítását szabályozó rendelkezéseket.
A vizsgálat során ugyanis kiderült: 1998-ban például egy 1995-ben készült értékbecslést használtak fel, egy két évvel ezelőtt 18,5 millió forintért eladott ingatlant pedig egy évvel később már 95 millióért értékesített tovább tulajdonosa.
Az igazságügyi ingatlanszakértő megállapítása szerint például 2001 szeptemberében egy Egressy úti ingatlant a becsült értékénél hatmillió forinttal olcsóbban adtak el. Az áron aluli értékesítés egyik oka az volt, hogy az eladásnál úgynevezett vevőkijelölési módszert alkalmazott az önkormányzat. Vagyis nem pályázat útján, és még csak nem is a Zuglóban egyébként szokásos licitálásos nyílt versenyen adták el az ingatlant.
Ezt egy önkormányzati ülésen egy képviselő információnk szerint azzal indokolta, hogy „csak egy személy számára jelent értéket az ingatlan”, mégpedig a telekszomszédnak. Szépséghiba, hogy a szomszédos ingatlant is az önkormányzat adta el korábban ugyanennek a vevőnek.
Egy Telepes utcai, 911 négyzetméteres ingatlant 1998-ban 10 millió forintért adott el az önkormányzat, miközben az értéke ebben az időpontban 18,5 millió forint volt.
Az ingatlanértékesítés előtt licitálásos eljárással akarta eladni az önkormányzat az ingatlant, ám nem akadt jelentkező. A sikertelen licit után egy kft.-t „jelöltek ki” vevőnek, aki 1998 júliusában megvette az ingatlant 10 millió forintért, majd 1998 októberében továbbadta egy másik kft.-nek immár 16,5 millió forintért. Az önkormányzat által kijelölt vevő egy kapavágást sem tett az ingatlanon.
A már említett 95 millió forintért új gazdára lelt Columbus utcai ingatlan értékbecslését az önkormányzat egyik állandó értékbecslő cég vagyonértékelése alapján adták el 18,5 millió forintért 2000 májusában. A vevőt ez alkalommal is „kijelölték”. Pontosan egy évvel később az ingatlant 95 millióért sikerült továbbértékesítenie új tulajdonosának.
Ugyancsak ez a „házi” értékbecslő cég értékelte fel azt a másik Columbus utcai ingatlant is, amelyet 2000-ben 45 millió forintért adtak el a szomszédos ingatlant korábban megvásárló vevőnek. Az önkormányzat ezúttal is mellőzte a nyílt licitálásos árverési eljárást. Ez utóbbi ingatlan egyébként az igazságügyi szakértő szerint az eladáskor 90 millió forintot ért.
A kiválasztott és felülvizsgált nyolc ingatlan áron aluli értékelésével a pénzügyi bizottság elnöke szerint csaknem 120 millió forint kár érte az önkormányzatot.
Mint ismert, ez az az önkormányzat, amelynek egy korábbi ingatlanértékesítési ügye miatt jelenleg is büntetőeljárás és polgári perek vannak folyamatban.
A zuglói Gizella úti ingatlan értékesítése az egyik olyan ügy, amelyet a Magyar Nemzet korábban a gyanús SZDSZ-es ingatlanügyekről szóló cikksorozatban feltárt. Horváth Béla független országgyűlési képviselő emlékezetes sajtótájékozatóin is érintette az általunk korábban gyanúsnak ítélt zuglói ingatlanügyletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.