Gyenge emelkedés

Hurráoptimizmus, vagy csak korrekció? – tették fel a kérdést hétfőn az elemzők. A Dow Jones és a Nasdaq Composite meredek emelkedéssel kezdte a hetet, aminek oka főként az America Online elnökének egymillió darabos részvényügylete, valamint az elemző cégek által adott kedvező jóslatok. A javuló trendre valójában senki sem tudott magyarázatot adni, sőt a növekedés intervallumát sem tudták meghatározni. Az elemzők csak technikai trendfordulót emlegettek, és ezt igazolták vissza a tegnapi európai és később a tengerentúli kurzusok elmozdulásai is. Meglepetést és jelentős zuhanást produkált viszont az Argentin Merval. A latin-amerikai mutató a pezó mint fizetőeszköz kettős árfolyamrendszerének megszűnése miatt tíz százalék feletti gyengüléssel zárt.

2002. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem múlhat el nap az amerikai események elemzése nélkül, hiszen a tengerentúli fejlemények mindig a tőkepiacok legfontosabb hírei, amelyekre a nemzetközi befektetői csoportok és a spekulánsok feszülten figyelnek. A hét első kereskedési napja azonban még kiemeltebbnek mutatkozott, hiszen a Dow Jones 1,44 százalékot, a Nasdaq Composite 1,53 százalékot javított árfolyamán többnapos erózió után. A felfutást az Enron-csőd szürkülő emléke és az AOL vezetőjének optimista jellegű sajátrészvény-vásárlása indította el. A drágulás a Tyco Internationalról és Qualcommról szóló információk miatt folytatódott, mivel kiderült, hogy a két cégről valótlan hírek jelentek meg a múlt héten. Az Enron után több társaságról, többek között a Qualcommról és a Tycóról jelentek meg olyan információk, amelyek szerint meghamisították a könyvelésüket, de ezeket a pletykákat a cégek részben elutasították, másrészt bizonyítékok bemutatásával cáfolták, így a hétfői kereskedés során tízszázalékos növekedéssel kerülhettek a partvonalon túlra. A Hewlett Packard (HP) a Compaq Computerrel kapcsolatos fúziós bejelentés óta igen élénk tevékenységet mutat. A korábbi bejelentéseknek megfelelően a HP erőteljes akvizíciós és értékesítési tevékenységet folytat, így a számítástechnikai társaság a Novartis gyógyszergyártó céggel kötött megállapodást, méghozzá kézi számítógépek szállítására vonatkozóan. A HP mostani szerződése nagy meglepetést okozott, mivel a Handspring a PALM OS operációs rendszerrel működő kézi számítógépeket gyártó cég éppen tegnap mutatta be a legújabb, Treo névű modelljét.
A megugró amerikai árfolyamokat követték tegnap a tokiói tőkepiaci kurzusok is, a Nikkei 225 index 191,93 pontot emelkedett, amit elsősorban a telekommunikációs és technológiai ágazatok iránti érdeklődés indukált. Kisebbnek, sőt inkább elmaradónak lehetett viszont nevezni az európai árfolyamokat is. A piacok kisebb, a gazdasági szakértők azonban nagyobb figyelmet szenteltek az Európai Bizottság pénzügyminiszterei Németországgal és Portugáliával kapcsolatos döntésének. A pénzügyi vezetők nem részesítették hivatalos figyelmeztetésben Németországot és Portugáliát az államháztartási hiányuk túlzott mértékű növekedése miatt. A figyelmeztetés azért maradt el, mert a feleknek sikerült megállapodniuk, hogy államháztartási hiányuk nem fogja elérni a GDP három százalékát, 2004-re pedig egyensúly közeli állapotba hozzák költségvetésüket. Hans Eichel német pénzügyminiszter szerint az európai közös pénz, az euró nem szenvedi meg az EU-tagországok pénzügyminisztereinek kompromisszumos megállapodását.
Nyitáskor a Deák F. utcában még optimista volt a hangulat, de a nap folyamán a kedvező hangulat, ahogyan jött, úgy el is párolgott. A negatív amerikai nyitás és az európai korrekciók egyre mélyebbre nyomták a BUX értékét, és végül az index csak 25,87 pontos nyereséggel zárt. A 6,6 milliárd forintos üzletmenet során újból a Matáv (+15 forint) és az OTP (+100 forint) vitte a prímet, míg a nagyobb érdeklődést keltő Mol ára 55 forinttal gyengült. A Mol elsősorban a gázüzletággal kapcsolatos kérdések miatt gyengült. A Mol bejelentése szerint kizárólagos tárgyalásokat kezdenek a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) a gázüzletág értékesítéséről. A tárgyalások részleteiről az üzleti titkok védelmére hivatkozva sem Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, sem Baranyai László, az MFB elnök-vezérigazgatója nem kívánt nyilatkozni. Hernádi mindössze annyit mondott: véleménye szerint a választásokig létrejöhet a megállapodás az MFB-vel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.