Hazatérésre készülnek a Savoyák

A jelek arra mutatnak, hogy az olasz királyi család 56 éve száműzetésbe kényszerített férfi tagjai, a ma Svájcban élő 65 éves Vittorio Emanuele di Savoya koronaherceg és fia, a 30 esztendős Emanuele Filiberto herceg előbb-utóbb elérik céljukat: a várakozások szerint még az idén hazatérhetnek szülőhazájukba.

Kocsi Margit
2002. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nő mostanában az esélye Itáliában annak, ami évtizedeken át szentségtörésnek látszott. Az olasz szenátus a múlt héten – 235 igennel, 19 ellenében, 15 tartózkodással – már igent mondott a kérelemre. A szenátusnak azonban még egyszer, a képviselőháznak pedig kétszer kell szavaznia az ügyről, és ha a két ház állásfoglalása a második olvasatban külön-külön nem kap kétharmados támogatottságot, akkor az olaszok népszavazáson döntenek a Savoyaiak hazatérését engedélyező tervezet sorsáról.
A procedúra várható kimenetelét illetően komoly jelzésértékkel bír, hogy az első szenátusi szavazáson a kormányzó jobbközép koalíció legtöbb pártja igennel voksolt, csak Umberto Bossi Északi Ligája tartózkodott. Érdekes módon végül is a balközép ellenzéknek volt köszönhető, hogy a kérelem első olvasatban elsöprő többséget kapott a szenátusban. Előzetes feltételük az volt, hogy a Savoya-dinasztia Svájcban élő férfi tagjai egyértelműen mondjanak le trónigényükről és tegyenek hűségnyilatkozatot az Olasz Köztársaság alkotmányára. Miután ennek eleget tettek, megtörtént az első jelentős lépés azon az úton, amely az alkotmány 139. cikkelyének eltörléséhez vezethet, amely kimondja: a Savoyai-ház férfi tagjai és leszármazottaik nem léphetnek olasz területre.
Annak idején, 1946-ban egy vitatott kimenetelű népszavazás eredményeként fosztották meg a tróntól az olasz királyi családot, és az 1948-ban életbe lépett alkotmány tiltotta meg a Savoya-ház férfi tagjainak a hazatérést. S azért kellett elhagyniuk Itáliát, mert együttműködtek Mussolinivel. A legsúlyosabb bűnként azt róják fel, hogy Vittorio Emanuele di Savoya nagyapja ellenjegyezte azt a törvényt, amely kirekesztette a zsidókat az értelmiségi pályáról és az oktatásból, és sokukat a vagyonuktól is megfosztotta.
A Savoya-dinasztia ma élő férfi tagjai hosszú évek óta küzdenek azért, hogy visszatérhessenek hazájukba. Kormányfőként először Romano Prodi – az Európai Bizottság jelenlegi elnöke – kezdeményezte rehabilitálásukat 1997-ben, majd felkarolta ügyüket Silvio Berlusconi jelenlegi miniszterelnök is. Igazából áttörést az hozott, hogy a koronaherceg és fia 1999-ben a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult panasszal, és az Európai Parlament felszólította az olasz kormányt, vegye fontolóra az alkotmány 139. cikkelyének eltörlését. A ma élő Savoyák méltánytalannak érezték, hogy még ennyi év után is büntetik őket elődeik bűneiért, és már késznek mutatkoztak a bocsánatkérésre. Az olaszok tavaly óta kezdtek megenyhülni, amikor elhunyt az utolsó királyné, Marie José. Gyászoló fia nem mehetett haza temetésére, csak a tévé képernyőjén keresztül üzenhetett honfitársainak, hogy még életében szeretne Olaszország földjére lépni. Miközben a riporterek faggatták, megszólalt a mobiltelefonja, amelynek csengőszignálja az Olasz Köztársaság himnusza volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.