Ismét önálló a Rózsavölgyi és Társa

A 152 éves „Rózsavölgyi” ez év január elsejétől ismét a patinás Rózsavölgyi és Társa néven, önálló kft.-ként működik, folytatva a magyar zenekultúra terjesztése terén azt a komplex tevékenységet, amelyet egykoron elődei célul tűztek ki. A Belvárosban, a Szervita tér 5. szám alatt a híres Leitersdorfer-ház megépülése, 1912. óta folyik zenemű-kereskedelem.

Deák Attila
2002. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rózsavölgyi Gyula, az ismert zeneszerző és muzsikus, Rózsavölgyi Márk fia Grinzweil Norbert tőkéstárssal alapította meg 1850-ben a Rózsavölgyi és Társa céget. A két tulajdonos Bécsbe, Prágába, Berlinbe s még több európai nagyvárosba utazott, ahol felvásárolták a legnagyobb európai kottakiadók legjelentősebb kiadványait. Ugyanakkor megkezdték a régi magyar zene emlékeinek kiadását, majd a kor egyre több zeneszerzője (Mosonyi, Erkel, Liszt, Ábrányi) talált kiadóra a cégben. Bár Rózsavölgyi Gyula 1861-ben meghalt, társa és az utódok vitték tovább az egyre bővülő céget, vásárolták fel a tönkrement kisebb kiadókat, kötöttek életműszerződést zeneszerzőkkel. 1883-ban a cég megkapta a „császári és királyi udvari mű- és hangjegykereskedő” címet. A cég kezdettől fogva részt vett hangversenyek rendezésében, s az egykori Kristóf téri bolt hamarosan a hazai zenei élet központjává vált. 1884-ben elindították a Zeneirodalmi Szemle című folyóiratot, majd a század vége felé belevágtak a könyvkiadói tevékenységbe is, amit 1885 és 1905 között számos, kiemelkedő színvonalú kötet megjelenése fémjelzett. 1905-ben elkészült a kiadó első reprezentatív jegyzéke magyar és német nyelven, amelyben közel 800 zeneszerző művei szerepeltek.
– A mostani üzlet itt, a Szervita téren 1912. december 29-én nyílt meg, a kor stílusának megfelelően berendezett, nagyon elegáns üzlethelyiségben – mondja Hutira Albin, aki 1975 szeptembere óta vezeti a boltot. – Ekkortájt jelent meg a gramofonlemez Magyarországon, és ez a bolt elsőként árusította. 1908–10 táján kezdte meg a cég Bartók és Kodály műveinek kiadását, majd a Rozsnyai Zeneműkiadó megvásárlásával egyre több, a zenepedagógiában nélkülözhetetlen kottát adott közre. A második világháborúig nemcsak itthon, de Közép-Európában is a legjelentősebb zeneműkiadó volt a Rózsavölgyi, s fióküzletet nyitott az Andrássy úton és Lipcsében is. A Rózsavölgyi közreműködésével alakult meg a Budapesti Hangversenyzenekar is. Többek között Liszt, Debussy, Ravel budapesti fellépéseit is szervezték.
A céget 1949-ben államosították, s elkezdődött a Rózsavölgyi „kettős élete”: a kiadói tevékenység átkerült a Zeneműkiadóhoz, a kereskedelem pedig a Könyvterjesztő Nemzeti Vállalathoz. 1961 a Rózsavölgyi történetének tragikus éve: egy tűzesetben a bolt eredeti berendezése s árukészletének jelentős része elpusztult. Számos régi relikvia, első kiadás, kézirat is a tűz martalékává vált. A bolt felújítása 1964 tavaszára fejeződött be. A rendszerváltás után többütemű átalakulással a Líra és Lant Kereskedelmi Rt. boltja lett a Rózsavölgyi. 1999-ben pedig az Athenaeum Kiadón belül újjáalakult a zenei kiadói tevékenység, levédették a Rózsavölgyi márkanevet. Ez év eleje óta ismét önállóan működik a Rózsavölgyi és Társa Kft. Tagjai: a Rózsavölgyi és Társa Zeneműbolt (Szervita tér 5.), a Kodály Zoltán Zeneműbolt és Antikvárum (Múzeum krt. 21.), valamint a Rózsavölgyi és Társa Kiadó.
– A magyar zenekultúra kevés olyan maradandó értéket és állandó megújulásban lévő intézményt tud felmutatni, mint a Rózsavölgyi – hangsúlyozta Hutira Albin. – Szabolcsi Bence találóan fogalmazott: „A Rózsavölgyi az egyetemes zenetörténet egy darabját jelenti”. A Rózsavölgyi nevet messze országhatárokon túl is ismerik. Napjainkban nálunk található Európa, de talán az egész világ egyik leggazdagabb kotta-, zenei könyv- és hangzóanyag-választéka. A boltba betérőnek lehetősége van kottát rendelni a világ szinte bármelyik zeneműkiadójától, rendelkezésére áll a zeneműjegyzék, katalógus, bibliográfia és a számítógépes kottakereső- szolgálat. Több mint 800 kiadótól 160 ezer féle zenemű, több mint 200 millió forintos készlet várja a vásárlókat. Korabeli újságokban tallózva egy régi Rózsavölgyi-hirdetésre bukkantam, amely a cég egész tevékenységének ma is mottója lehet: „Munkatársaink tudása nem arra szolgál, hogy a vevőt bármire is rábeszéljék, hanem hogy a választást megkönnyítsék. Azaz mindenkor a zenét szolgálják”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.